Zahir

Zahir – Paulo Coelho

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanPaulo Coelho2005
Karakterler

Esther: Yazarın kaybolan karısı

Yazar: Uzun ve gizemli yolculuğa çıkan romanın baş karakteridir.

Konusu

Zahir Paulo Coelho’nun en sevilen romanlarından biridir.  Aynı zamanda dünyanın en çok satan romanları arasındadır.  Başarılı ünlü ve zengin bir savaş muhabiri Esther bir gün ortadan ansızın kaybolur. Peki, Esther öldü mü? Kaçırıldı mı? Yoksa sadece kocasını mı terk etti? İşte bu sorunun cevabını genç kadının kocası arayacaktır.  Kocasının onu bulmak için en son nerede olduğuna ya da nerede olabileceğini dair bir ipucu bulmaya çalışacaktır. Ve genç adam bu yolculukta hayatın anlamını tekrar arayacak,  yeni bir iç yolculuğa dönüşecek onun hayatı yeniden keşfetmesini neden olacaktır.

Yazar daha önce kaleme aldığı on bir dakika, simyacı, şeytan ve genç kadın gibi romanları gibi Zahir romanında da özetle okuyucuları felsefi bir iç yolculuğa taşıyor.

Zahir Özeti

Zahir dünyanın en çok okunan yazarlarından bir tanesi olan Paulo Coelho ve onun Aşk Gizem ve gezi temalı romanlarından biridir.

Bu kitapta hem Avrupa’nın güzelliklerini bizlere anlatacak hem de gerçek aşkın ipuçlarına bize yansıtacaktır. Başarılı ve ünlü bir yazar eşi ile güzel ve sakin bir hayat sürmektedir. Ancak bir gün çok sevdiği Esi ortadan ansızın kaybolur. Yazar ise karısını bulmak için birçok şeyi feda etmeye hazırdır.  Fakat bir bilmecenin içerisinde bulur kendisini, karısı onu terk mi etti? Öldü mü yoksa kaçırıldı mı? Aklındaki tüm bu sorulara cevabı kendi bulacaktır. İpuçları onu gizemli bir yolculuğa çıkarır. İlk olarak soruların cevabını bulmak için karısının son kez görüldüğü kazak bir delikanlı olan Mikail ile görüşür. Mikail kendisine yardımcı olamaz ve kısa sürede tekrar başladığı noktaya döner. Yazar pes etmez ve  hiç bir sonuç bulamayınca elde ettiği punçlarına tek tek birleştirir. Daha sonra elde ettiği bilgiler onu Fransa ardından İspanya ve ardından Hırvatistan gibi Avrupa ülkelerine götürür. Ardından Orta Asya’ya bir yolculuk başlar yazar bu yolculukta hem karısına duyduğu aşkı sorgular hem de kendince Aşkım yeni bir tanımını ortaya koyar. Bu felsefi Aşk romanı Paulo Coelho Zahir kitabı ile okuyucularına farklı bir roman deneyimi sunuyor ve yine okuyucularının felsefi olarak kendilerini sorgulamalarına kendisinin gözüyle aşka bakış açısına değerlendirme fırsatını sunuyor.

Zahir romanında şimdiye dek yazılmış birçok romandan farklı olarak, başkarakterin adı hiçbir zaman geçmiyor. Kim bilir belki de bu romanın başkahramanı yalnızca okurun olmasını istediği içindir. Zahir’i okurken zaman zaman gerilecek zaman zaman kendinizi felsefi bir yolculuğun içinde bulacaksınız.

Zahir – Kısa Bilgiler

  • Önceki kitabı Simyacı ile benzer şekilde haccı konu alır.
  • Kitap aşk, yenilgi ve tutku temaları üzerine kuruludur.
  • Coelho’nun Portekizce yazdığ kitap 44 dile çevrilmiştir.
  • Kitap ilk olarak İran’da Farsça olarak yayımlandı.
  • Korsan ile mücadele için olağandışı bir durum yaşanarak kitap ilk önce bir yazarın anadili dışında yayımlandı.
  • 18. Tahran Uluslararası Kitap Festivali sırasında İran’da yasaklandı.
  • Hikâye genellikle otobiyografik olmasına rağmen kurgusal olarak tasarlandı.
Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
983TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular