Victoria

Victoria – Knut Hamsun

Tür:Roman
Yazar:Knut Hamsun
Yayınlanma Tarihi:2010
Yayınevi:Timaş Yayınları
Karakterler

Johannes Møller: Romanın baş karakteri olan Johannes Møller, genç bir yazardır. Victoria’ya aşık olur ve onunla evlenmek ister. Ancak, Johannes’in fakir olması ve Victoria’nın zengin bir aileye mensup olması, ilişkilerini karmaşık hale getirir.

Victoria: Victoria, kitabın adını aldığı ana karakterdir. Zengin bir ailenin kızıdır ve güzel, zarif ve çekici bir genç kadındır. Johannes’e ilgi duyar ve onunla ilişki yaşar, ancak aşkı ve sadakati sorguladığı bir iç mücadele yaşar.

Otto: Victoria’nın nişanlısıdır. Victoria, bu gerçeği itiraf edemese de babası şato çıkarları uğruna Otto ile nişanlanmasını istediği için onunla beraberdir.

Konusu

Victoria” kitabının konusu, aşk, aidiyet, sınıf farkları ve içsel çatışmalar üzerine odaklanan bir aşk hikayesidir. Kitap, Johannes adlı genç bir ressamın, zengin bir aileye mensup olan Victoria adlı genç bir kadına olan aşkını anlatır. Victoria, kendi içindeki çatışmalarla mücadele ederken, aşkı ve sadakati sorgular. Bir yandan Johannes’e olan duygularını kabul ederken, diğer yandan toplumsal beklentiler ve aile baskısı arasında sıkışıp kalır.

Ek bilgi olarak, 1898’de yazılan bu eser, içinde Johannes’in yazmış olduğu romanlardan alıntılar bulundurması sebebiyle yazarın diğer romanlarından ayrışır. Nobel Edebiyat Ödüllü Knut Hamson, kızının adını Victoria koyarak romanını hayatında özel bir yere taşımıştır.

Victoria Özeti

Değirmeni bir babanın oğlu olan Johannes, bir gün dere kenarında yürürken babası onu çağırır. Şatodan haber geldiğini ve kayıkları hazırlayıp çocukları adaya götürmesini söyler. Johannes, hemen yola koyulur ve onun için adeta bir lütuf olan bu görevi yerine getirmek için şatoya gider. İskeleye varınca çocukların kayığa binmesine yardımcı olur. Evin beyefendisinin ve onların arkadaşlarından oluşan bu grubu zaten tanıyordur, kayığa binerken suda rahat hareket edebilmek için uzun çizmeler giyen çoğunluğun aksine ayağındaki sandaletlerle yürümeye çalışan henüz on yaşındaki Victoria’ya onu taşıyabileceğini söyler ancak on dört-on beş yaşlarındaki Otto buna engel olarak kendisinin halledebileceğini söyler ve Victoria’ya ona yardım etmek isteyenin kim olduğu ile ilgili hesap sorar. Johannes gruba dahil olmak için o bölge ile alakalı ne kadar bilgili olduğunu göstermek ister ancak onunla alay ederler. Bunun üzerine Johannes gruptan ayrılır ve yumurta toplamaya gider. Döndüğünde çok yumurta topladığı için Victoria şaşkınlığını gizleyemez. Daha sonrasında Johannes elinde yumurtalarla adanın içine yürümeye başlar ve Victoria peşinden gelir. Beraber bir mağaraya girerler ve sohbetleri burada başlar. Burada Victoria, Johannes ile Otto arasında bir kıyaslama yapınca Johannes, buralardan gideceğini ve muhtemelen bir daha geri gelmeyeceğini söyler. Buna rağmen Victoria özensiz bir tavırla Johannes’e veda ederken, Johannes ona “Seni bir daha benim kadar seven biri bulamayacaksın, bunu sakın unutma, çok büyük adam olacağım ve çok para kazanacağım der. Hem prenses de benim olacak.” der. Bunun üzerine Victoria üzüldüğünü görünce belki geri gelebileceğini söyler ve giderken Victoria ona “Asıl prenses seni benim kadar sevemez.” der ve vedalaşırlar.

Aradan uzunca seneler geçer. Değirmencinin oğlu delikanlılık çağına gelir ve öğrenimini tamamlayıp vatanına döner. Yokluğunda büyümüş ve güzelleşmiş olan Victoria ile karşılaştığında tekrar konuşmaya başlarlar. Johannes, Victoria’ya en başından beridir aşıktır ve sürekli onun için şiirler yazar. Bu arada Johannes aralıklarla vatanına gidip gelir. Günler aylar birbirini kovalarken bir gün İran Kraliçesi hakkında bir eser yazarak büyük bir üne kavuşur ve karşılığında iyi bir miktar para alır. Şehrine yeniden döndüğünde yeniden Victoria ile karşılaşır. Ancak Victoria, Otto ile nişanlanmıştır. Ancak Johannes’in sürekli karşısına çıkar ve bir sıcak bir soğuk tavırlarla Johannes’in kafasını bulandırır. Ancak Victoria’yı her gördüğünde aşkı o kadar büyüktür ki bu durumu göz ardı eder. Ancak günlerden bir gün Johannes’e onu sevdiğini ve ona başka bir şey sormamasını söyler. Bu arada Johannes’in ünü giderek artar ve şato davetlerine çağrılır. Hatta Victoria özellikle Johannes’in bu davetlere katılmasını ister. Victoria’nın Johannes’e olan bu yakın tavrı nişanlısı olan Otto’yu ciddi derecede rahatsız eder. Johannes Victoria’nın karışık tavırlarına anlam veremez ve daha önceden boğulmak üzereyken kurtardığı ve yıllar sonra ondan hoşlanan kıza bir şans vermeye karar verir, bunu da Victoria’ya söyler. Ancak her şey iyi gidecek zannederken Johannes, onu sevdiğini söyleyen kişinin bir başka kişiyle beraber olduğunu öğrenir. Bu arada Otto bir av etkinliğine gider ve orada ölür. Victoria çok ağır bir hastalığa yakalanır ve Johannes Victoria’nın durumu hakkında bilgi almak ister. Ancak Victoria ölmüş ve ölmeden önce bir mektup yazmıştır. Johannes mektubu okumaya başlar: “Sevgili Johannes, siz bu satırları okuduğunuzda ben bu diyardan çoktan göçmüş olacağım. Artık size bu satırları yazmamı engelleyecek bir şey yok. Sizi bir daha göremeyeceğim ve bu yüzden dizlerinize kapanıp bastığınız toprağı öpmediğime, size aşkımı gösteremediğime çok pişmanım. Size sevgimi gösteremedim, çünkü binbir engelle karşılaştım. Babam bu evliliği isteyerek hem beni hem kendini mahvetti. Her şey için çok geç ama yine de bilmenizi istiyorum. Elveda Johannes, bana yaşattığınız her şey için teşekkür ederim. Size yaşattığım kötü günlerin özrünü dileyemeden göçüp gittiğim için beni bağışlayın. Bana yaşattığın her gün, her saat için size minnettarım.”

Johannes’in ise yazabilecek gücü kalmamıştır. Tek bir cümleyle yazısını sonlandırır: “Hoşçakal sevgilim!”

Victoria – Kitap Açıklaması

Çağdaş Dünya Edebiyatı serisinden yayımlanan Victoria, iki edebiyat devini buluşturuyor: Norveç edebiyatının en önemli isimlerinden, Nobel ödüllü Knut Hamsun’un benzersiz aşk romanı Victoria, Türk edebiyatının köşe taşlarından Behçet Necatigil’in benzersiz çevirisiyle bir okuma ziyafetine davet ediyor okuyucuyu. Kapitalizm’den ve batı kültüründen kaçış Hamsun’u Norveç’in yüksek dağlarına ve soğuk tabiatına yöneltmiştir daima. Hayatında olduğu gibi. romanlarında da insan ve tabiat ilişkisini ön plana almış, insanı doğal haliyle işlemeye çaba göstermiştir. Victoria bu eğilimin en güçlü hissedildiği romanlarından biridir Hamsun’un.

Victoria, tabiatın bütün saflığı ve doğallığı içinde birbirlerini seven iki gencin samimiyetle dolu maceralarını konu ediyor.

Popüler kültürüm tüketim alışkanlığı içinde çeşitli şekillerde işlenen “aşk” temasına yabancılaştığınızı düşünüyorsanız, Victoria’yı okuduktan sonra arındığınızı hissedeceksiniz. Dili, öyküsü ve çevirisiyle benzersiz bir okuma şansı.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Sinem Ezgi Akbulut
Sinem Ezgi Akbulut
Okur - Yazar - Çizer

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular