Ana SayfaRomanVe Sen Kuş Olur Gidersin

Ve Sen Kuş Olur Gidersin

Ve Sen Kuş Olur Gidersin – Tarık Tufan

Tür:Roman
Yazar:Tarık Tufan
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:Profil Kitap
Karakterler

Yazar: Masa başı bir işte çalışan ve yalnız yaşayan, orta yaşlarına gelmiş bir adamdır. Hikâyenin ana karakteridir. Ancak roman boyunca isminden bahsedilmez. Yazarın yaşamına ve hayatına bakıldığında, kendi yaşamına değindiğinden ötürü ana karakterin yazar olduğunu söylemek mümkün.

Suzan: Suzan evlidir fakat Tarık onu üzmemek için ve ona zarar vermek istemediğinden onun evlenmesine göz yummuş, ona hiçbir zaman haddinden fazla yaklaşmamıştır. Suzan onu her defasında bir yerlerden kurtarmakta, başı sıkıştığında haberi olmadan ona yardım etmektedir. Bu kez de onu hapisten çıkaran o olmuştur.

Konusu

Kendi karanlığında kaybolmuş bir adam, zorlu evi ve hayatla verdiği yorucu mücadele, Bu zorlu mücadeleye bir de imkânsız aşk eklenince kahramanın içine düştüğü çember konu ediniyor.

Ve Sen Kuş Olur Gidersin Özeti

Yazar, masa başı bir işte çalışan ve yalnız yaşayan orta yaşlı bir adamdır. Küçükken babası aile işini kaybetmiş, ardından bunalıma girmiş ve kendini yetersiz hissetmeye başlamıştır. Maddi durumları bozulduğu için annesinin de çalışmaya başlaması babası için utanç verici bir durumdur. Bu nedenle aile ilişkileri daha da zayıflar. Ablası ile beraber eski güzel günleri hatırlar. Annesi ve babası sık sık kavga etmeye ve tartışmaya başlarlar. Yine böylesine büyük bir kavga ve bağırışların sonunda babası bir gece evden çıkar. Bu durum annesini çok kötü etkiler. Terk edilmiş bir kadın olmak kolay değildir. Ama yine de bir şekilde birbirlerine tutunmaya, ayakta kalmaya çalışırlar. Birbirlerine ne kadar destek olmaya çalışsalar da annelerinin gözlerindeki hüzün bir türlü geçmez. Babalarının onları terk etmesinin üzerinden bir yıl geçmiştir. Bir gün annesi hastalanır ve hastaneye götürülür. Ona meme kanseri teşhisi konur. Göğüslerinden biri ameliyatla alınır. Çalışamadığı için maddi durumu iyi değildir. Annelerinin ne kadar kötü hissettiği, ne kadar mutsuz olduğu ortadadır. Ameliyattan birkaç ay sonra ölür. Yazar ve ablası perişan haldedir. Özellikle Yazar annesine çok düşkün olduğundan bu onun için bir felaket olmuştur. Ablaları ile birbirlerine sımsıkı sarılarak hayata tutunmaya çalışırlar. Ablası onun annesi gibisidir. Yazar bir şekilde üniversiteyi bitirir ve iyi bir yerde çalışmaya başlar. Ama bir şekilde kız kardeşiyle farklı şehirlerde yaşamaya başlarlar.

Yazar için yalnız yaşamak çok zor olsa da hayatına devam etmek zorundadır. Annesinin ölümü onu derinden yaralamıştır ve bazı geceler özlemi dayanılmaz hale gelir. Uykusuzluk sorunu Tarık için her şeyin başlangıcı olur. Yine uyuyamadığı bir gece sokakta yürürken bir apartmanın kapısının önünde bir keşişle karşılaşır. Bu adamı bir yerden hatırlıyor, bir keresinde onun dilenci olduğunu düşünmüş ve para vermeye çalışmış ama adam anlaşılması güç bir kaç kelimeyle parayı kabul etmemiştir. Adama tekrar para vermeye çalışır ama adam aynı sözleri tekrarlayarak parayı reddeder. Bir süre sonra kalkar ve gider. Adamın kullandığı sözler Yazar’ın dikkatini çeker. Uykusuzluktan depresyona girmiştir. Bir gün işe gittiğinde, herkes öğle yemeğindeyken, tüm meslektaşlarının masalarında bulunan üçer beşer kişilik kişisel gelişim kitaplarını toplar ve bir masanın üzerine yığar. Bu insanların tek umursadığı şey para ve daha fazla para, her seferinde daha da yükseliyor. Topladığı tüm kitapları ateşe verir.

Yazar bir kadına âşıktır: Suzan. Suzan evlidir ama Yazar onu üzmemek ve ona zarar vermek istemediği için evlenmesine izin verir ve ona asla fazla yaklaşmaz. Suzan onu her seferinde bir yerden kurtarır ve başı belaya girdiğinde bilmeden ona yardım eder. Bu sefer onu hapisten çıkaran odur. Yazar kovulduğunda garip bir şekilde rahatlamış hisseder. Ama yalnızlık her geçen gün daha da dayanılmaz bir hal alır. Şiddetli bir depresyona giriyor ve uykusuzluk sorunu onu yiyip bitirir. Bütün bunlar çok ciddi sonuçları doğurur.

Ve Sen Kuş Olur Gidersin – Kitap Açıklaması

’Bir sevgili gittiğinde, ona baktığınız gözlerinizi de alıp gitmiştir. Bir Sevgili gittiğinde, altında onunla dolaştığınız gökyüzünü de alıp gitmiştir. Bir kuş, bir sevgili… İnsan kaybettikleriyle insandır. ‘’Tarık Tufan. Ve sen kuş Olur Gidersin ’de kendi karanlığında kaybolmuş bir adamın hayatla giriştiği çetin ev yorucu kavgayı anlatıyor. Bu zorlu kavganın üstüne bir de imkânsız aşk eklendiğinde kahramanın içine hapsolduğu daire gitgide daralmaya başlar. Kuş kafesleri yapan bir adamın yanında çalışmak yaralarını dindirmeye yeter mi? Bütün bunların cevabını kahramanın iç sayıklamalarından öğreniyoruz:

‘’ Susuyor olmam, acı çekmediğim anlamına gelmez.’’

 Tarık Tufan’ın samimi üslubuyla etkileyici bir kitap.

 (Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular