Ana SayfaRomanKorkma Kalbim

Korkma Kalbim

Korkma Kalbim – Ahmet Batman

Tür:Roman
Yazar:Ahmet Batman
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Destek Yayınları
Karakterler

Burak: Kitabın ana karakteri Burak’tır. Anne ve babasını çok küçük yaşta kaybetmiş, babasının dairesinde yaşayan ve küçük bir kitapçısı olan yirmi sekiz yaşında bir gençtir.

Buğra: Burak’ın erkek kardeşidir. Motosiklet tutkunudur. Büyük bir kaza geçirir.

Ada: Burak ile tesadüfen kitapçıda tanışıp,  büyük bir aşk yaşayan kızdır. Ancak Buğra’nın motosiklet kazasında kaza yaptığı kızdır.

Başak: Burak’ın görme engeli komşularıdır.

Diğer Karakterler: Eleni Hanım, Üzeyir Amca

Konusu

Küçük yaşlarda anne ve babasız kalan Burak’ın, kardeşi Buğra ve sevdiği kız olan Ada ile hüzünlü yaşamı ve acı dolu aşk hikâyesi konu edinmiştir.

Korkma Kalbim Özeti

Kitabın ana karakteri Burak’tır. Hayatında çok az insan vardır ve aynı apartman dairesinde birlikte yaşadığı birkaç kişi dışında pek arkadaşı yoktur. Bu kişiler Eleni Hanım ve Üzeyir Amca’dır. Tabii bir de karşı apartmanda oturan Başak adında bir arkadaşı var. Başak görme engellidir ve Burak elinden geldiğince ona yardım etmeye çalışır. Ona kitap okur, birlikte denize giderler ya da Burak ona renkleri anlatmaya çalışır. Burak’ın bir de erkek kardeşi var: Buğra. İki kardeş karakter olarak çok zıttır. Buğra, ağabeyi dışında İstanbul’u hiç sevmez ve motosikletlere karşı büyük bir tutkusu vardır. Ancak bu tutkusu bir gün başına bela olur ve Buğra bir kaza geçirir. Yürüyemez hale gelir ve hafızasını kaybeder. Kimsesi kalmayan Buğra’ya ağabeyi bakar, babalarının bıraktığı apartman dairesinde birlikte yaşamaya başlarlar ve Burak her gün ağabeyine geçmişi hatırlatmaya çalışır ama fayda etmez.

Burak hayatında hep bir boşluk hissetmiştir. Âşık olmaktan, daha doğrusu kalbinin kırılmasından korkuyordu. O yaşına kadar hiçbir kıza âşık olmamıştı ve hep aşkı tadabilecek mi diye endişeleniyordu. Ta ki g güne kadar… Bir başka gün her zamanki gibi kitapçıyı açmaya gider ve o sabah dükkânına gelen kız Burak’ın kafasını çevirir. Kız bir derginin çok eski bir sayısını arıyor. Burak, dükkânında olmamasına rağmen kızın istediği dergiyi bulacağına söz verir ve bu bahaneyle kızın telefon numarasını alır. Kızın istediği derginin Büyükada’da bir kitapçıda olduğunu öğrenir ve hemen Ada’yı ararlar ve hızla yola çıkarlar. Dergiyi bulmalarına rağmen iş işten geçmiştir ve İstanbul’a dönüş vapuru yoktur. Bir otelde kalmak zorundalar. Yine gittikleri otelde sadece bir odanın boş olması ve aynı odada kalmak zorunda olmaları tesadüftür. Burada Burak, o gece kıza gerçekten âşık olduğuna inanmaktadır. Ancak İstanbul’a döndükten birkaç gün sonra Burak ölümcül bir hastalığı olduğunu öğrenir. Hayatı boyunca aşkı bulamadığı için kendisini çok şanssız hisseder ve bulduğunda bu haberi alır ama Ada’ya bir şey söylemez. İlerleyen günlerde aşklarının karşılıklı olduğunu öğrenirler ve resmen bir ilişkiye atılırlar. Ancak Burak çok gergin, çok rahatsız hissediyor çünkü yakında öleceğini biliyor ve Ada’yı geride bırakmak zorunda kalıyor. Bu rahatsız edici duygulardan dolayı aralarına birçok kez soğukluk girer ama onları ayıramaz.

Ada bir gün Burak’ı evine davet ettiğinden, Burak ertesi gün Ada’yı evine davet eder. Ada geldiğinde Burak, Ada’yı almak için aşağı iner ama garip bir şey olur. Ada apartmanın kapısından içeri girerken yakınlarda bakkal olup olmadığını sorar ve Burak’ın tüm ısrarlarına rağmen bakkala yalnız gitmek istediğini söyler. Ama Ada gider ve bir daha geri gelmez. Burak saatlerce Ada’yı bekler ama Ada geri dönmez. O gün aralarında ciddi bir kopuş olacaktır. Burak günlerce Ada’yı arasa da Ada telefonlara cevap vermez ve Burak son çare olarak Ada’ya mektup yazar. Mektupta ona olan aşkından ve hastalığından bahseder ve mektubu Ada’nın kapısının önüne bırakır. Buna rağmen Ada yine de Burak’a dönmez. Bunun üzerine Burak, hastalığından habersiz olan kardeşine durumu anlatır ve yakında öleceğini kardeşinin bilmesini ister. O anda garip bir şey olur. Hafızasını kaybeden Buğra, ağabeyinin bu sözleriyle her şeyi hatırlamaya başlar ve hafızası geri gelir. Burak, üzüntü ve mutlulukla birlikte yaşıyor.

Ada ise günler sonra Burak’ın bıraktığı mektuba ulaşır ve hemen Burak’ı bulup onunla konuşmak ister. Ancak Burak artık Ada’dan uzaklaşmak ister ve onu daha fazla üzmek istemez. Ama Ada ona geldiğinde Burak’a her şeyi anlatacaktır. Neden evine geldiğinde birdenbire ortadan kaybolmuş, bu saatten sonra neden telefonlarına cevap vermemiş… Buğra’nın motosiklet kazasında arkasında bir arkadaşı vardır ve bu arkadaşı Ada’dır. Ada, Buğra ve Burak’ın kardeş olduklarını Burak’ın evine gelene kadar bilmez ve öğrendiğinde zor zamanları düşünür. Bu yüzden aniden Burak’tan uzaklaştı ve suçluluk duyduğu için Burak’ın aramalarına cevap vermedi. O gün Ada ve Burak her şeyi en başından konuşur ve evlenmeye karar verirler; Çok geçmeden evlenirler. Ancak Burak, Ada’yı yalnız bırakmakta hâlâ tereddüt etmektedir. Çünkü tedavisi gittikçe kötüleşiyor. O kadar ki düşünüldüğü gibi oluyor. Ada ile balayından sonra Burak bir mektup bırakır ve sonsuz bir uykuya dalar.

Korkma Kalbim – Kitap Açıklaması

Kedileri seven kadınlar yalnızlıktan korkarmış, köpekleri ise aslında kendilerini güvende hissetmek istediklerinden severlermiş… Sen filleri severdin ve bir fil kalbi kırıldığında ölebilirmiş. Sen filleri boşuna sevmiyorsun güzel kadın. Sen kalbinin kırılmasından korkuyorsun da haberin yok. Korkmasın kalbin çünkü o artık benim de kalbim…

– Benim korkak kalbim size âşık oldu…

– Kutu kutu pense oynamıyoruz küçük bey, aşkı çocuk oyunu mu sandınız siz?

– Aşkın bir oyun olmadığını öğrenecek kadar büyüdüm ama şayet aşk bir çocuk oyunu olsaydı ve o oyunun adı da kutu kutu pense olsaydı tüm dünya size arkasını dönse bile ben size arkamı dönmezdim küçükhanım…

– Böyle konuşursan kilitlenirim ben ama…

– Eğer kilitlendiğiniz yer kalbim olacaksa bundan memnuniyet duyarım.

– Susuyorum.

– Ben de size…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular