Ana SayfaMisafir YazılarıSan Luis Rey Köprüsü

San Luis Rey Köprüsü

San Luis Rey Köprüsü – Thornton Wilder

Tür:Roman
Yazar:Thornton Wilder
Yayınlanma Tarihi:1927
Yayınevi:İletişim Yayınları
Karakterler

Donna Mariana: Kocası, Kızı ve eşi tarafından çirkinliği yüzünden sevilmeyen daha sonra bir köprüden geçerken köprünün devrilmesi sonucu ölen kadındır.

Konusu

Çevresi ve ailesi tarafından çirkin görülerek dışlanan ve yalnız kalan bir kadının yaşamı konu ediniyor.

San Luis Rey Köprüsü Özeti

Donna Mariana çirkin bir kadındır. Bu yüzden çevredekilerin alaylarına maruz kalır. Oda ben asla evlenmeyeceğim der. Ancak daha sonraları varlıklı biri ile evlenir. Kocası Donna Mariana’yı mutlu etmez. Onunla sürekli dalga geçer. Daha sonraları ise Donna Mariana’nın bir kızı olur. Ancak kızı da annesini sevmez ve yadırgar. Daha çok yaşlarda bile annesi ile dalga geçmeye başlar. Konuşma kusurları ile eğlenir. Kız büyür ve İspanyaya yerleşir. Orada çok zengin biri ile evlenir. Sanatçıları korur ve ihtiyacı olanlara yardım eder ancak yine de annesine karşı sevgi beslemez. Bunun üzerine annesi sürekli İspanyaya mektuplar yazarak kızı ile görüşmek ister. Ancak kızı bunu istemez. Donna Mariana içten içte kızına özlem duyar.

Bir gün San Luis Rey Köprüsü ‘nde geçerken köprü devrilir ve Donna Mariana ölür. O öldükten sonra kızı ona karşı sevgi dolu olduğunu anlar. Onunla geçiremediği güzel günler ve ona küs gittiği için suçluluk duyar. Kendini avutmak için çoğu zaman annesine karşı sevgi beslediğini ancak bunu annesine söylemediğini düşünür ve avutur.

San Luis Rey Köprüsü – Kitap Açıklaması

Cemil Meriç’in edebiyat ve edebiyat dışı alanlardaki çevirileri, onun, “kültürle derinlemesine alışveriş̧ kaygı ”sının, “düşünce mesaisi”nin izlerini taşır. Çevirilerinde Türkçeye olduğu kadar çeviri yaptığı dillere de hâkimiyetini gösteren Meriç, kendine has üslubuyla bir yandan edebiyat ve düşünce dünyamıza katkıda bulunmaya devam ederken, zaman zaman da çevirdiği eserlerle ve yazarlarıyla ilgili kimi çalışmalarını da okurlarla aylaşır.

1714’te Peru’daki bir köprü̈, üzerinden geçmekte olan beş̧ yolcuyla birlikte yıkılır. Kazaya şahit olan Rahip Juniper, ölenlerin orada bulunmalarının tesadüfi değil ilahî bir müdahale sonucu olduğuna inanır ve bunu kanıtlamak amacıyla yolcuların hayatlarını araştırmaya başlar. Daha önce Köprüden Düşenler baslığıyla Türkçede yayımlanan San Luis Rey Köprüsü̈, ölüme ve insan doğasına dair etkileyici anlatımıyla Thornton Wilder’a Pulitzer Ödülü’nü kazandırmıştır.

(Tanıtım Bülteninden)

Gönderen: Mahmut Bıçak

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular