Ana SayfaHikayelerSilahlara Veda

Silahlara Veda

Silahlara Veda – Ernest Hemingway

Tür:Roman, Hikayeler
Yazar:Ernest Hemingway
Yayınlanma Tarihi:1929
Yayınevi:Bilgi Yayınevi
Karakterler

Frederic Henry: Romanın asıl kahramanıdır. Birinci Dünya Savaşı İtalyan ordusunda savaşan Amerikalı bir teğmendir.

Catherine Barkley: Romanda Frederic Henry’nin sevgilisi olan Catherine, savaş hattının gerisinde bulunan hastanelerin içinde bir İngiliz hemşiredir ve de ölen nişanlısının ardından yas tutmaktadır.

Rinaldi: Frederic Henry’nin oda arkadaşı olan Rinaldi, aynı zamanda onun en yakın arkadaşıdır. Savaşta yaralı tedavisiyle ilgilenen bir doktordur.

Helen Ferguson: Catherine’in yakın arkadaşı olan Helen, Catherine gibi cephedeki askeri hastanelerde görev yapan İskoçyalı bir hemşiredir.

Papaz: Nazik, nakil insanlara sevgi ve saygıyla yaklaşan bu genç adam, ordudaki askerlere sadık destek için görevlidir.

Hemşire Gage: Önden yaralandıktan sonra tedavi gördüğü Amerikan hastanesinde Frederic’in bakımından sorumlu hemşiredir. Daha sonra Frederic ile arkadaş olur.

Van Campen: Aynı Amerikan hastanesindeki hemşirelerden sorumludur. Frederic tedavi gördüğü müddetçe ona karşı her zaman soğuk olmuştur.

Doktor Valentini: Frederic’i dizinden ameliyat eden doktordur. Kendine olan güveni Henry’yi etkilemiştir.

Ettore Moretti: Frederic gibi bir Amerikalı olan Ettore, savaş sırasındaki kahramanlığı ve madalyaları ile her zaman gurur duyan bir karakterdir. Frederic’in savaştan kaçarken tavrına zıt bir tavır alır.

Gino: Frederic ile çoğu savaş sırasında yıkılan bir köyde tanışır. Vatanın kutsallığına inanır ve her ne pahasına olursa olsun korunması gerektiğini belirtir.

Ralph Simmons: Opera öğrencisi Ralph, Frederic’in savaştan kaçtıktan sonra birlikte gittiği ilk kişidir. Frederic’e sade kıyafetlerini verir ve onu tanımadan dolaşmasını sağlar.

Emilio: Bir otel barında barmen olan Emilio, Henry’yi Catherine ile birlikte geri çağırdı ve İsviçre’ye kaçmalarına yardım etmiştir.

Konusu

Birinci dünya savaşın ortasında İtalyan Ordusunda görev yapan Henry Tenente isimli teğmenin savaş boyunca başından geçen olayları ve iki kişinin arasında geçen hem kendi sevgi dolu dünyalarında, hem de savaşın her şeyi yerle bir eden acımasız dünyasında yaşamlarını ele alır.  

Silahlara Veda Özeti

Roman, birinci tekil kişi tarafından anlatılmakta olup beş ana bölümden oluşuyor ve bu beş ana bölüm kendi içinde daha küçük bölümlere ayrılıyor;

Birinci Dünya Savaşı sırasında İtalyan ordusu için gönüllü olan Amerikalı Teğmen Frederic Henry, ambulans biriminin başına geçiyor. Bu birliktelik ile hastaları ve yaralıları bakım merkezlerinden alır, çağrı merkezlerine götürür ve çeşitli hastanelere dağıtır. Henry, yeni bir hastane kurmak için gönderilen az sayıdaki hemşireden biri olan Catherine adında bir hemşireyle arkadaş olur. Hanry, Catherine’i eğlenmek ve onunla vakit geçirmek niyetindedir, ancak Catherine, Henry’ye aşıktır. Henry cepheye doğru yola çıkmadan önce, Catherine onu savaşta tehlikeden korumak için ona bir kolye verir. Henry, çatışmada ciddi şekilde yaralanır. Birkaç hastanede ilk müdahalesini yaptıktan sonra onu Milano’daki Amerikan hastanesine gönderirler. Hastanede tekrar Catherine ile karşılaşırlar. Henry bu sefer ona aşık olur.

Ameliyat ve pansumanlardan sonra Henry iyileşmeye başlar. Yasak olduğu halde gizlice içer. Bu sağlığına zarar verir. İyileştiğinde cepheye geri gönderilir. Ancak bir gece öncesi Catherine, Henry’ye hamile olduğunu söyler.

Avusturya cephesinde de Almanların desteğini alan Avustralyalılara karşı İtalyanlar geri çekilmeye başlar. Henry ve ekibi, hastane malzemelerini araçlara yüklemeli ve geri çekilmelidir. Henry ve üç arkadaşı malzemeleri ambulanslara koyarak, Udin’e doğru yola çıkar. Şiddetli yağmurda ilerlerken gördükleri insan manzaraları içler acısıdır. Geri çekilen İtalyan askerleri dayanılmaz acı ve ıstırapla boğuşmaktadır.

Udin yolu üzerinde yağmur ve çamurun etkisiyle ana yol kapanır. Bir an önce Udin’e gitmek isteyen Henry ve arkadaşları bir kestirme yol kullanırlar. Udin’e 10 km. aletler çamura saplanmadan önce. Araçlar çamurdan kurtulup diğer birliklere yetişerek yürüyerek devam edemez. Savaştan bunalan ve nefret edilen askerler orduya ve rütbesine hakaret etmeye başlıyorlar. Henry de aynı davranışı gösteriyor. Henry’nin askerlerin geri çekilmesi sırasında gördükleri, onu silahlara veda etme kararı aldırmıştır.

Geri çekilen askerler, Taglimento nehrini geçtiklerinde kendilerini bekleyen kötü sürprizle karşılaşırken orada bir mahkeme kurulur, orduya, rütbeye ve askerlik hizmetine hakaret edenler sorgulanarak yargılanıp idam edilir. Henry, sırası ona yaklaştığında bir yol bulur ve nehre atlayarak kaçar. Bir ormana tutunarak nehir boyunca saatlerce seyahat eder, Venedik ovasını yürüyerek geçer. Milano’ya bir yük treni ile çeşitli sıkıntılarla gelir. Oradaki bir arkadaşından bir takım elbise alarak Catherine’in çalıştığı hastaneye gider. Stresa’da bir hastaneye gönderildiğini öğrenir. Trenle Stresa’ya gider ve Catherine’i bulur. Kaldıkları otelin sahibi Henry’nin sabah tutuklanacağını öğrenir ve tekneyle kaçmalarına izin verir. Henry ve Catherine, otel garsonunun teknesiyle İsviçre’ye gider. Sabaha kadar kürek çeker, elleri yara bere içinde kalır. İsviçre polisi durumlarından şüphelenerek onları tutuklar ancak belgeleri tam oldukları için serbest bırakırlar.

Montrö yakınlarındaki bir eve yerleşirler. Doğum yaklaştığında Lozan’a gidip otelde kalıyorlar. Acılarının ardından Catherine hastaneye kaldırılır. Bebek sezaryen ile doğar ancak hala çok kanaması vardır. Doğum başlamadan önce hemşire, çok yorgun ve aç olan Henry’yi yemeğe gönderir. Henry geri döndüğünde Catherine baygın ve kötü durumdadır. Ölünceye kadar asla iyileşemez. Henry, şimdi tek başına, yağmurda otele doğru yavaşça yürüyor.

Kısa Bilgiler
  • Silahlara Veda, Amerikalı yazar Ernest Hemingway’in en önemli romanlarından biridir.
  • Başka savaş romanları da yazan Hemingway, yazarken yalnız savaşı anlatmakla kalmaz, kendi dünya görüşü doğrultusunda savaşın insan yaşamına olan tüm olumsuz etkilerini de vurgular.

Silahlara Veda – Kitap Açıklaması

Hemingway’in yazmayı en sevdiği konulardan biri olan savaş hakkında insanı düşünmeye zorlayacak gerçekleri müthiş bir roman kurgusuyla okuyacaksınız.

Romanda, sıcak savaşın ortasında iki genç insan hem kendi sevgi dolu dünyalarında, hem de savaşın her şeyi yerle bir eden acımasız dünyasında yaşarlar; bütün zorlukları aşarlar sevgileriyle. Bir yanda insanı yok eden savaş, bir yanda insanı insan yapan sevgi… Yaşama sevinci… Bu çelişkili yaşam içinde bu iki insanı çeke sürükleye götüren olaylar… Romanı en güzel savaş romanlarından biri yapan bir sonuç…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

787BeğenenlerBeğen
4,131TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular