Üç Yıl

Üç Yıl – Anton Çehov

Tür:Roman
Yazar:Anton Çehov
Yayınlanma Tarihi:2022
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Laptev: İlk görüşte aşık olduğu Yulia ile evlenir. Hayatı boyunca mutluluğu bulamayan genç adam evliliğinde de mutlu olamaz. Yulia ile tek ortak noktaları ikisinin de annelerinin genç yaşta ölmüş ve babaları tarafından baskı görmüş olmalarıdır.

Yulia Sergeyevna: Sevmediği bir adamla yaptığı evlilikten pişmanlık duyar. Ne var ki bir süre sonra bu duruma alışır. Mutsuz hayatları, rutinin seyrine bırakılır.

Polina: Laptev’in, evlenmeden önceki sevgilisidir. Onu çok seven ve onunla birlikteyken zaman geçirmekten zevk aldığı kadındır.

Fyodor: Laptev’in kardeşidir. Çocukluğunda yaşadığı baskı ve babasının onaylayacağı evlat olma yolunda psikolojisi bozulur.

Konusu

Rus edebiyatında “gerçeklik” akımının önemli temsilcilerinden olan Çehov, Latin ve Yunan klasiklerine dayalı bir eğitim görerek edebiyat alanında uzmanlaşmıştır. Yazarın, güçlü bir yazar olarak kabul görmesini sağlayan yapıtlarından biri de “Üç Yıl” adlı eseridir. Bu romanda işlenen ana konu, evlilik kurumunun getirdikleri ve götürdükleridir. Bu kitapta tek taraflı bir aşkın katlanılmaz ölçüdeki mutsuzlukları, şikâyet edilen hayatlar ve bunun için çabalamayan insanların hikâyesini okuyoruz. Eserin konusu, mekânsal olarak Rusya’da geçse de konu ve karakterlere yükledikleri dikkate alındığında bütün bir insanlığı ilgilendiren meselelere parmak basmaktadır. Bu hikâyenin evlilik kurumu ile birlikte aslında geçmişten gelen alışkanlıklarımızı, ikili ilişkilere olan bakış açımızı değiştirecek bir eser olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Esarete ve köleliğe olan alışkanlığın bedeli hayatlarla ödeniyor.

Üç Yıl Özeti

Hikâyenin ana karakteri Laptev, Moskova’da varlıklı bir ailenin oğludur. Ablasının hastalığında ona destek olmak için onun yanına gider. Muayene için gelen doktorun kızı Yulia Sergeyevna’ya ilk görüşte âşık olur ve lafı hiç uzatmadan kıza evlilik teklif eder. Yulia, henüz 21 yaşındadır. Aralarındaki yaş farkına ve Laptev’in dış görünüşünü çekici bulmamasına rağmen teklifi kabul eder. Yulia, başka bir talibin gelmeyeceğini düşünerek kabul ettiği teklifin pişmanlığını yaşamaya başlamıştır. Taşrada başlayan hikâye, büyük bir şehir olan Moskova’ya uzanır. Evliliklerinin ilk günlerinden itibaren Laptev, sevilmediğinin farkındadır. Yulia ise görmeye tahammül edemediği adamla aynı evi paylaşmanın mutsuzluğunu yaşar. Moskova’daki hayatları, ikilinin bitlikte olduklarında tahammülleri zorlayan, fakat diğer insanlarla birlikteyken birbirlerinden esirgedikleri mutluluğu başkalarıyla paylaştıkları bir yaşama dönüşür. Yulia, eşinin dostlarıyla güzel vakit geçirirken Laptev yaptığı hatanın altında ezilir. Hatta Laptev, onu koşulsuz seven eski sevgilisi Polina ile evlenmediği için kendini suçlar.

Laptev hayatı boyunca mutluluğu yakalayamayan biridir. Babasının baskın tavrı önce annesini, daha sonrasında da çocuklarını sindirir. Çocukluğunu kurallar içinde, ceza ve dayakla geçiren genç adam, babasının mesleği olan tüccarlıktan ve yaşadıkları evden kurtulmak için başka bir şehirde üniversiteyi okur. Ne var ki ona biçilen hayattan kaçamaz. Evlendikten sonrasında kendi evliliği de diğer evlilikler gibi rutin alışkanlıkların yaşandığı birlikteliğe dönüşmüştür. Bebekleri dünyaya geldikten sonra Yulia, bu evliliğe alışmaya başlar. Ne yazık ki çocuk kısa bir süre sonra bulaşıcı bir hastalık nedeniyle ölür. Yulia yaşadığı acıyı, Laptev’in ona olan sevgisine sığınarak atlatır. Bu arada Laptev’in babası da iyice yaşlanmış, kardeşi Fyodor sağlık sorunları yaşadığı için her ne kadar istemese de şirketlerinin bütün sorumluluğunu üzerine almak zorundadır. Bir zamanlar kötü anıları olduğu baba evine dönmek zorunda olan Laptev, kendine çekip gitmesine engel olan şeyi sorar. Sorularının cevabı ise onun esarete ve köleliğe olan alışkanlıklarıdır.

Üç Yıl – Kitap Açıklaması

Üç Yıl Çehov’un Rus edebiyatının büyük ustalarının mirasçısı ve güçlü bir yazar olarak kabul görmesini sağlayan yapıtlarından biridir. Yazar bu novellada evlilik kurumunu masaya yatırır. Evlilikte zamanın duyguları dönüştüren, kimi zaman da “sağaltan” etkisine;  yıllar içinde paylaşılan deneyimlerin, birlikte göğüslenen felaketlerin “aşksız” başlayan evliliklerin bile ufkunda olgun sevgilerin belirmesine yol açabileceğine işaret eder. Moskovalı bir tüccar taşrada tanışıp, ilk görüşte âşık olduğu genç Yulia’ya evlenme teklif eder. Genç kız, çekicilikten nasibini almamış bu adamı önce reddetse de, başka bir damat adayı çıkmaz korkusuyla evlenmeye razı olur. Ancak bu tek taraflı aşk, nikâhtan sonra Moskova’da yeni hayatlarına başlayan çifti katlanılmaz acılara sürükleyecektir. Üç Yıl devrim öncesinde insan ilişkileri, bütün mücadeleleri ve hüsranlarıyla Moskova’daki hayatın da dokunaklı bir panoramasıdır aynı zamanda.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular