Ana SayfaRomanTherese Raquin

Therese Raquin

Therese Raquin – Emile Zola

Tür:Roman
Yazar:Emile Zola
Yayınlanma Tarihi:1873
Yayınevi:Ayrıntı Yayınları
Karakterler

Bayan Raquin: Oğlu ve gelini ile taşradan Paris’e taşınan bir kadındır.

Therese: Bayan Raquin’in gelinidir.

Laurent: Yakışıklı ancak tembel bir adamdır.

Camille: Therese’nin kuzenidir.

Konusu

Therese cılız ve hasta olan kuzeni ile evlendirilmiştir. Ancak tekdüze hayattan sıkılmıştır karakteri bulunmaktadır. Tüm bunlar sebebi ile farklı bir adama ilgisi kayar. Laurent ise tembel ama son derece yakışıklı bir adamdır. Therese ve Lurent’in ilişkisi kitabın konusunu oluşturmaktadır. En sonunda yaşanan suçluluk duygusu ve bu duygunun insana neler yapabildiği detaylıca ele alınmıştır.

Therese Raquin Özeti

Therese doğduğunda ailesini kaybeder ve doğar doğmaz varlıklı biri olan teyzesinin yanına bırakılır. Teyzesinin ise kendi yaşlarında bir oğlu bulunmaktadır. Ancak bu çocuk her zaman hasta olmaktadır. Bu yüzdenCamille pek dışarı çıkamamaktadır. Her zaman ilaçlar kullanmakta olan bu çocuk son derece de sıska bir görünüme sahiptir. Camille’nin görünüşü Therese tarafından pek de beğenilmemektedir. Tüm bunlara rağmen ikisi birlikte büyümektedir. Dışarısı ile bağı tamamen kopuk olan Therese’nin Camille’den başka arkadaşı yoktur. Teyzesine duyduğu gönül borcunu ödemek isteyen Therese kuzeni ile evlenir. Ancak bu evlilikten dolayı hiçbir mutluluk hissetmemektedir.  Tüm olumsuzlukları ile içine atmaktadır. Gizliden gizliye de kocasından nefret etmektedir. Hayatın kendisine zindan olduğunu düşünmeye başlamıştır.

Kocası eve bazı zamanlarda farklı arkadaşlarını getirmektedir. Bir gün Camille, uzaktan akrabaları olan Laurent ile karşılaşır ve onu evine davet eder. Laurent son derece çapkın bir karaktere sahiptir. Ayrıca çalışmaktan da hiç hoşlanmamaktadır. Therese onu ilk gördüğü anda etkilenir. Ona giderek daha da fazla kendini kaptıran kadın etkisinden çıkamamaktadır. Laurent ise bunu kullanmaya karar verir. Böylede hem çapkınlığını tatmin eder hem de Therese ile olan beraberliği ile teyzesinin mirasının ona kalacağını düşünür. İkili uzunca bir süre gizli görüşmeler yaparak yasak aşk yaşamaktadır. Ancak giderek bu gizli görüşmeler zorlaşmaktadır. En sonunda birbirlerine kavuşabilmek için Camille’yi öldürmemeye karar verirler. Bir gezinti sırasında Laurent Therese’nin gözleri önünde Camille’yi nehre atar ve boğar.

Yas dönemi sonrasında ikili birbirinden farklı oyunlar kurarak evlenmeyi başarırlar. Ancak Camille öldüğünde aralarındaki aşkın şehveti de adeta ölmüştür. Artık birbirlerini iki yabancı gibi görmektedirler. Aşklarının şehveti ve arzuları resmen Camille ile birlikte ölmüştür. Bu olumsuzluklar giderek daha da büyük bir hal almaktadır. Neredeyse birbirlerine tahammül edemeyecek seviyeye gelmeye başlamaktadırlar. Öyle ki Camille’nin öldürmesinden birbirlerini sorumlu tutmaya başlarlar. Suçluluk duyguları giderek artmakta ve birbirlerine düşman olmalarını sağlamaktadır. Kelimenin tam anlamı ile birbirlerine dayanamayacak hale gelirler. Suçluluk duygusunu atmak için her yolu deneseler de bir çözüm bulamamaktadırlar. Therese teyzesine yakarışlarda bulunmaktadır. En sonunda her şeyden vazgeçerek farklı erkekler ile birlikte olur. Ancak hiçbir şey duyduğu suçluluk duygusunu bastırmaya yetmemektedir. Laurent ise başka kadınlar ile birlikte olmaktadır. Therese’yi dövmektedir. Kadın resmen kendini adadığı adam ile rahatı bulamaz. Hayatı artık eskisinden de daha fazla ona zindan olmaktadır. Aynı zamanda yaşadığı vicdan azabı da onu sarmaktadır.

 Kısa Bilgiler
  • Emile Zola’nın bu kitabı yayınlandığı dönemde büyük tartışmalara yol açmıştır.
  • Üç ana karakterin birbirinden farklı üç kişilik yapısının çatışması kitapta incelenmektedir.
  • Aşk ve ölüm tüm ayrıntıları ile kitap içerisinde ele alınmaktadır.
  • Yazarın en tanınmış romanı değildir. Ancak bir cinayet çerçevesinde insan psikolojisini derinlemesine işlemesi son derece dikkat çekici bir kitap haline gelmesini sağlamıştır.
  • Birçok okuyucuya göre bu kitap yazarın tarzını en iyi yansıtan örneklerden bir tanesidir.

Therese Raquin – Kitap Açıklaması

Doğalcılık akımının önderi olan Zola, hayatı boyunca ‘Gerçek’i bulmayı kendine ideal edinmiştir. Bu idealin ışığında, edebiyat dünyasının en ölümsüz yapıtlarını vermiştir. 1867’de yayınlanan ilk romanı Therese Raquin, yayınladığı yıl epey gürültüye neden olmuş; olayları inceleyiş tarzı rahatsız edici bulunmuş, öfkeyle karşılanmıştır.

Aldatma, cinayet, vicdan azabı gibi, hiç eskimeyecek durumların işlendiği bu roman, klasik edebiyatın büyüleyici ve yalın örneklerinin en karakteristik olaylarından biridir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

786BeğenenlerBeğen
4,129TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular