Sineklerin Tanrısı

Sineklerin Tanrısı – William Golding

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanWilliam Golding1954
Karakterler

Ralph: Adaya düştüklerinde mutsuz olmayan ve soğukkanlılıkla olaylara bakan Ralph toplulukta lider seçilir.

Simon:  Sezgileri ve hisleri kuvetli olan karakterdir. Jack ve ekibi tarafından Ralph’ı desteklediği için öldürülür.

Domuzcuk: Adaya düşmeleri sonucu en çok korkan karakterdir. Mantığı ile hareket eden ancak korkuları yüzünden hayatı ölümle biten karakterdir.

Jack: Toplulukta lider olmayı beklerken, bunu Ralph’a kaybeden ve daha sonraları kendi ekibini alarak ayrılan ve toplulukta savaşların çıkmasına neden olan karakterdir. Avcılık ve tırmanma gibi konularda iyidir.

Konusu

Sineklerin Tanrısı Kitabında ikinci dünya Savaşı’nda yaşanan nükleer atom bombası etkisinden korunmak için Britanyalı bir grup çocuğun, uçak ile taşınmasını ele alınmış ve söz konusu uçak varmak istediği noktaya gidemeden, ıssız bir adaya düşünce hayatta kalan çocukların yaşam mücadelesini, kendi aralarında yaşamış olduğu iç savaşı konu edinir.

Sineklerin Tanrısı Özeti

Issız bir adaya düşen ve sayıları kitapta tam olarak belirtilmeyen bir grup çocuk, hayatta kalmak için kendi aralarında güçlenirler. İş bölümü ve uyum sorunu üzerinde kendi aralarında anlaşırlar. Bu arada adanın diğer bölgelerinden çocuklar bu gruba katıldıklarında yönetim ihtiyacı doğar. Lider seçerken kaosa çözüm bulurlar. Sonunda liderleri olarak Ralph’ı seçerler. ‘Domuzcuk’ lakaplı çocuk, bulduğu deniz kabuğuyla dikkatleri üzerine çeker, ancak lider bu kabuğa yakalandığında üzerindeki tüm dikkat hemen dağılıyor. Ancak Katolik lisesi öğrenci grubunda deniz kenarındaki gruba yaklaşır ve bu gruba katılırlar. Liderlik ciddi bir sorun haline gelir. Bir çare olarak, liderliği bölünmede bulurlar. Katolik okulunun müdürü Jack’e av ve tınmanlar da iyi oldukları için o alan verilir. Domuzcuk’a çocuklara (küçüklere) bakma görevi verirler. Beslemeye, barınak düzenlemeye, korumaya ve kurtarmaya öncelik verirler. Kaçmak için dağın tepesinde bir ateş yakmayı ve bunun sorumluluğunu avcı Jack’e kabul ettirmeyi planlıyorlar. Sonuçta, avlanırken ateşe de bakabileceği konusunda yaygın bir fikir var. Yemek ve uyumakla ilgili konularda sahilde kalan gruba düşer. Yangının nöbetinin kesintiye uğradığı bir anda gemi adanın yanından geçer ve yangın söndürüldüğü için adadaki insanları göremezler.

Sonunda zincirler kırılır ve adadaki çocuklar iki gruba ayrılır. Bir yanda Ralph, diğer yanda Katolik okulunun başındaki Jack’tur. Jack ve grubundaki çocuklar dağa çıkarlar ve Ralph ile Ralph’ın çocuklarına düşmanca davranırlar. Her iki tarafın da bazı eksiklikleri var. Bunları tamamlamak için karşılıklı karşılaşmalar var ama bu karşılaşmalar da sonuçsuz. Simon’ın bir gece ormanda dolaşırken gördüğü canavar (paraşütçü) sahile kaçmasına izin verir. O sırada sahilde olan ve canavara çözüm arayan Jack ve Ralph’ın grubu, Simon’ı gördüklerinde, onu bir canavarla karıştırıp karanlığın etkisiyle linç ederler. İki grup Simon’ı öldürdüklerini anlayınca tekrar ayrılırlar. Yeniden barışmaya çalışan Ralph ve Domuzcuk, dağdaki şatoda kalan Jack ve grubuna giderler. Domuzcuk, Roger’ın tepeden yuvarladığı ve denizdeki kayalara çarptığı kayayla uçurumdan düşer ve ölür. Ralph, çalıların arasında saklanarak kaçar. Jack ve grubu, Ralph’ı öldürmek için tekrar arama yapar ve bu esnada tüm adayı ateşe verirler. Bu ateşi gören bir gemi adaya yaklaşır ve çocukları kurtarır.

Sineklerin Tanrısı – Kısa Bilgiler

  • Golding, II. Dünya Savaşı’nda gördüğü had safhadaki vahşetin etkisiyle bu kitabı, başlıca insanın doğası ve içinden gelen kötülüğü sorgulamak üzerine yazmıştır.
  • Kitap İngiliz halkı tarafından tepki görse de aynı günlerde 2 sokak çocuğunun masum bir çocuğu sebepsiz yere döverek öldürdüğü için bir anda ilgi odağı olmuştur.
  • William Golding’in özgün adı “Lord of the Flies” olan 1954 tarihli romanı Türkiye’de çeşitli zamanlarda farklı adlarla yayımlanmıştı. Onlardan bazıları şunlardır:(1969) İşte Bizim Dünya, (1979) Sineklerin Tanırısı , (1983) İşte Bizim Dünya / Sineklerin Tanrısı
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 4.2]
Önceki KonuNasıl Ölünür
Sonraki KonuWilliam Golding
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Mev
Mev
5 ay önce

Gayet açıklayıcı olmuş 👍🏼👍🏼👍🏼

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular