Ana SayfaRomanSodom ve Gomore

Sodom ve Gomore

Sodom ve Gomore – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Tür:Roman
Yazar:Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Yayınlanma Tarihi:1928
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Karakterler

Necdet: Karamsar sorunlar arasında sıkışıp kalmış kendine güveni olmayan bir insandır. Yolu biliyor ama yolda yürümeye cesareti yoktur. Küçük kırılganlıkları ve yılmaz rahatlığı, onu vatanını savunma onurundan mahrum bırakıyor.

Leyla: bakımlı, ince yapılı güzel bir kızıdır. Ancak ailesi gibi vatan duygularından yoksun, sosyeteyi seven eğlencesine düşkün biridir.

Cemil: Vatansever biridir. Şerefli, güçlü, büyük bir Türk’tür.

Konusu

Yakup Kadri Karaosmanoğlu bu kitabında, Türk Kurtuluş Savaşı sırasında İstanbul’da yaşayan bir grubu ve bu grup içindeki insanların ilişkilerini anlatarak ahlaki ve toplumsal değerleri anlatmakta ve sorgulamaktadır.

Sodom ve Gomore Özeti

Birinci Dünya Savaşı yeni bitmiştir. Bu felaketten Osmanlı Devleti de nasibini almıştır ve tüm ülke kargaşa içindedir. 1921’lerin İstanbul’u, İngilizler şehri işgal eder ve sarayda bu duruma sessiz kalır. İstanbul Anadolu’dan ayrı bir dünya gibidir. Tıpkı Sodom ve Gomorra gibi. Onlar Allah’ın lanetlediği şehirlerden ikisidir. İstanbullu kızlar İngiliz subaylarıyla birlikte olmaktan çok mutludur. Leyla’da onlardan biridir. Bu tür kızlar Kuvayi Milliyetçilerini vahşi dağ insanları olarak görürler ve hatta iğrenirler. Leyla’ya âşık olan Necdet, bağımsızlıktan ümidini kesmiş ve olaylara seyirci kalmıştır. Sevdiği kızın işgalci subaylarla olan yakınlığını görür ama onları görmezden gelir ve hatta bu subayların çevresinde yüksek sosyeteye katılır. Ancak Necdet’in arkadaşı Cemil bir şeyler yapılması gerektiğini düşünür ve Kuvayi Milliyetçilerine katılır ve sonunda şehit olur.

İstanbul’un bu göz alıcı hayatı kısa sürer. Ezilmiş Anadolu insanının özlediği gün gelir. Bir gece Kuvayi Milliyetçileri, karanlığa dökülen ışık servisleri gibi şehre akın ederler. Leyla, eski hayatlarını mahvettikleri için bu büyük savaşçılardan nefret eder. Necdet ise İngilizlerin kullandığı vatanseverlik duygusundan yoksun olan kıza yabancılaşır. Leyla dudaklarını Necdet’in dudaklarına uzatır. Necdet ona sarılır ve bir köşede bırakır. Dudaklarında kimyasal bir madde ‘rujun’ yavan tadıyla bağımsız İstanbul’a katılır. Ve bu aşkın bittiği yerde roman da biter.

Kısa Bilgiler
  • Aynı Kiralık Konak kitabında olduğu gibi bu kitapta da bir aşk hikâyesi vardır.
  • Kiralık Konak’taki Seniha bu kitapta Leyla; Hakkı Celis, Necdet; Servet Bey, Sami Bey olmuştur. Tabii ki bu benzerlik birebir değildir ama yazar çürümüşlüğü anlatmak için benzer roller biçmiştir karakterlerine.

Sodom ve Gomore – Kitap Açıklaması

İşgal yıllarının İstanbul’unu konu edinen Sodom ve Gomore, Yakup Kadri’nin romanları arasında zaman bakımından Hüküm Gecesi’nin devamı sayılır. Mütareke döneminin çürüyen çevrelerini, kokuşmuş kişiliklerini konu edinen roman sanki bir zaman diliminde geçiyor duygusu yaratsa da, olayların ardında işgale karşı oluşan bir kinin “isyanla mayalanan bir ruhun” geliştiği görülür. Batı hayranı Türkler’i, alafrangalığa özenen züppelerin, emperyalistlerle işbirliği içinde olan kesimlerin, işbirlikçi burjuvazinin yeraldığı geniş bir panorama olan Sodom ve Gomore’de Karaosmanoğlu romanını örerken bir anlamda Tanrıların gazabından yararlanıyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular