Çocukluk

Çocukluk – Lev Tolstoy

Tür:Roman
Yazar:Lev Tolstoy
Yayınlanma Tarihi:2017
Yayınevi:Dorlion
Karakterler

Nikolai Irtenevich: Romanın ana karakteri ve anlatıcısıdır. Henüz 16 yaşındadır.

Vladimir Irteniev: Nikolai Irtenevich’in kardeşidir.

Dmitry Nekhlyudov: Nikolai Irtenevich’in arkadaşıdır.

Katya ve Lyuba: Kız kardeşler

Konusu

Yazıldığı günden bu yana en çok okunan Tolstoy kitaplarından biri olan Çocukluk, dönemin toplumsal yapısını, anne baba sevgisini, eğitim sistemini, yaşanan çocuksu aşkları, anne ölümünün çalkantılı ruh halini ve dönemin toplumsal yapısını konu alıyor.

Çocukluk Özeti

Nikolai Petrovich Irtinyev (Nikolenka), onuncu doğum gününden üç gün sonra, 12 Ağustos 18’de, hayatında yakında gerçekleşecek olaylardan habersiz, Saksonya mürebbiyesi Karl Ivanich Mauer’in sakarlığına uyanır. Ağabeyi Vladimir Petrovich, Volodya ile sadece bir yıl birkaç ay yıkanıp giyindikten sonra, emekli üsteğmen olan babaları Pyotr Aleksandroviç’in yanına gider. Çalışmada Pyotr Alexandrovich, uşak Yakov Mihaylov ile bir bütçe planlıyor. Çocuklar birkaç gün evde yapılan sıra dışı hazırlıkları fark etseler de aynı zamanda nedenini de öğrenirler. Nikolenka ve Volodya, o gece Petrovskoye’den ayrılacak ve sosyete hayatına adım atmak için gerekli eğitim ve terbiyeyi almak üzere babalarıyla Moskova’ya giderler. Karl Ivanic, 12 yıldır yaşadığı evden ayrıldığı için kırgın ve kızgındır. Bu nedenle Almanca dersini öğle yemeğine kadar uzatır. Öğle yemeği vakti geldiğinde, deli bir adam olan Grishka, Pyotr Aleksandroviç, anne Natalya Nikolayevna Ivanovna, kız kardeşi Lyuboçka, Lyuboçka’nın mürebbiyesi Mariya Ivanovna (Mimi) ve kızı Katenka’dan oluşan masaya oturur. Anne ve baba, Grishka’nın kehanetlerinin gerçekliği hakkında konuşurken, Lyubochka ve Katenka, Volodya ve Nikolenka’yı o günkü ava götürülmek için izin almaya teşvik eder. Çocukların önerileri yetişkinler tarafından kabul edilir ve ailece Kalinov Ormanı’na giderler. Çocuklar avdan döndüklerinde yolculuklarının ertesi sabaha ertelendiğini öğrenirler. Nikolenka’nın mutluluğu, Karl Ivanich’in onlarla birlikte Moskova’ya geleceği haberini aldığında ikiye katlanır. Ertesi gün saat on ikide onları alacak araba konağın önünde hazır bekler. Ağlayan anneleri, annelerinin bakıcısı Natalya Savishna (Nataşka) ve evin diğer üyeleriyle vedalaşan çocuklar, babaannelerinin yanına gitmek için Moskova’ya doğru yola çıkarlar.

Dedelerinin eski çalışanlarından Prens Nikolay Mihayloviç’in oğlu 13 yaşındaki Ilenka Grap’ın Moskova’ya gelir gelmez tanıştığı ve çok sevdiği Seryoja Ivin tarafından zorbalığa uğradığını gören Nikolenka Moskova’daki ilk aylarında büyükannesinin isim günü davetinden önce. Depresif ruh hali, 12 yaşındaki Soneçka Valahina ile bir kadril ile geri gelir. Ancak mazurka zamanı geldiğinde Mimi’den öğrendiği yan adımları gösterince babasını utandırır ve kızdırır. Sonecka ise bu hatadan rahatsız görünmez. Her perşembe annesiyle birlikte Tverskaya Caddesi’ndeki gezintilerinde onlara eşlik edebileceğini nazikçe söyler. İlk aşkından kaynaklanan kalp çarpıntılarıyla boğuşan Nikolenka, Volodya’nın da genç kıza âşık olduğunu öğrenince büyük bir gurur duyar.

Bütün bunlardan altı ay sonra, 16 Nisan’da Petrovskoye’den gelen kötü haberle Moskova’dan yola çıkan İrtinyev’ler, köye ulaştıktan kısa bir süre sonra Natalya Nikolayevna’yı kaybederler. Anneleri Nikolenka, Volodya ve Pyotr Aleksandroviç’i gömdüklerinden üç gün sonra; Lyuboçka, Mimi, Katenka, hizmetçiler, uşaklar ve Butler Yakov’dan oluşan ailesiyle Moskova’ya döner. Boş evde tek başına kalan Nataşka, eşinden iki ay sonra hayatını kaybeder. Annesinin ölümüyle Nikolenka’nın mutlu çocukluğu sona erer ve yeni bir dönem olan ergenlik başlar.

Çocukluk – Kitap Açıklaması

Rus, romancı ve düşünür. Savaş ve Barış adlı romanı, dünya edebiyatının en büyük yapıtlarından biridir.

Kont Leo Nikolayeviç Tolstoy 9 Eylül 1828´de Tula Eyaleti´nde, Moskova´nın 150 km güneyinde, ailesine ait Yasnaya Polyana Malikanesi´nde doğdu, 20 Kasım 1910´da Ryazan Eyaleti´nde, Astapova´da öldü. Kökleri 14. yy´a kadar giden ve I. Petro zamanında sivrilmiş bir ailenin oğluydu. Çok küçük yaştayken öksüz ve yetim kaldı. Üç ağabeysiyle birlikte onun bakım ve eğitimini halaları üstlendi. Burada aldığı dinsel eğitim Tolstoy´u derinden etkiledi. Halaları 1840´ta ölünce Tolstoy kardeşler Kazan´daki başka bir halalarının yanına geçtiler. Bu halasıyla kocası Kazan sosyetesinin önde gelen kişileriydi. Böylece genç Tolstoy´un günlük yaşamı balolar, çağrılar, çoğu Fransız ve Alman olan özel öğretmenlerden aldığı derslerle geçmeye başladı. Tolstoy 1843´te Doğu dilleri okumak üzere Kazan Üniversitesi´ne girdi, ama iyi bir öğrenci değildi. Kısa bir süre sonra daha kolay bulduğu Hukuk Fakültesi´ne geçti. 1847´de burayı da bıraktı ve Yasnaya Polyana Malikanesi´ne geri döndü.

Bine yakın serfin çalıştığı bu geniş toprakta örnek bir çiftçi olmak ve köylülerin dertleriyle uğraşmak istiyordu. Ama eğlenceye düşkünlüğü onu sık sık St. Petersburg (bugün Leningrad) ve Moskova´ya sürüklüyordu. Bütün yaşamı boyunca tutacağı güncesine de bu sırada başladı. Bu notlarda, kendisini “ahlak dışı” davranışlara yönelten güdüleri gerçekçi bir biçimde ve keskin bir çözümleme gücüyle araştırdığı görülür.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular