Ana SayfaRomanBir Aşk Sayfası

Bir Aşk Sayfası

Bir Aşk Sayfası – Emile Zola

Tür:Roman
Yazar:Emile Zola
Yayınlanma Tarihi:1878
Yayınevi:Avrupa Yakası Yayınları
Karakterler

Mösyö Deber: Doktor olan bir adamdır ve kiracısına aşık olacaktır.

Helene: Mösyö Deber’e aşık olacak kiracı kadındır.

Konusu

Bir aşk sayfası, evli bir doktor olan Deber ve bu doktorun kiracısı olan dul kadın Helene arasında geçen aşkı konu edinmektedir. Hikaye dul adının rahatsızlanması ile başlamaktadır. İlk başlarda sadece sıradan bir doktor hasta ilişkisiyken, zamanla olaylar gelişir ve bu ilişki yerini büyük bir aşka bırakır. Ancak bu aşkın sürdürülebilmesini engelleyen birçok farklı unsur bulunmaktadır. Bir aşk sayfası imkansız gibi görülen acıklı bir aşkı kendisine konu edinmiştir.

Bir Aşk Sayfası Özeti

Helene ailesi ne kadar çıkmış olsa da sevdiği adam ile evlenmiştir. Daha sonrasında ise hayat arkadaşını kaybetmek ve ondan kalan kız çocuğu ile birlikte ne yapacağını şaşırmış durumdadır. Bulunduğu çevrede kimseyi tanımadığından nereye gideceği konusunda hiçbir fikri yoktur. Birden afallamış bir şekilde gece yarısı kendisini sokağa atar. Yan komşusunun kapısını çalar. Yan komşusu ise ev sahibidir. Acil bir doktora ihtiyaç olduğunu ve kızının çok hasta olduğunu söyler. Kapıyı açan hizmetçiden ev sahibinin bir doktor olduğunu öğrenir. Doktor apart topar kızın başına giderek sabaha kadar onun yanında kalır. Neyse ki kız içerisinde bulunduğu kötü durumdan kurtulur. Helene başlangıçta doktordan çekinse de ona teşekkür etmek için evine gider. Helene’i Madam Juliette ve Deber birlikte karşılar.

Bu olaylardan sonra her sahip Rahip Jouve ve kardeşi Mösyö Rambaud Helene’i ziyaret ederler. Yine bir ziyarette Rahip fakir bir kadının yardıma ihtiyacı olduğunu söyler ve Helene’i Fetu anneye gönderir. Helene kadının yanına gittiğinde doktorun da burada olduğunu ve kadını tedavi ettiğini görür. Deber yardıma muhtaç olan insanları tedavi eden bir doktordur. Helene buraya her geldiğinde doktoru yeniden görmektedir. Bu durumda daha fazla yakınlaşmalarına sebebiyet vermektedir. Juliette, kocasının isteği üzerine Helene’nin kızını temiz hava alması için bahçeye gelmesi konusunda ikna eder. Doktor işten her çıktığında Helene’nin evine gider. Juliette zamanla bu duruma bozulur. Her gün bahçede oturup birlikte sohbet ederler. Tüm bunlar Helene’nin doktora farklı duygular beslemeye başlamasına sebep olur. Ancak Helene bu duyguları kendisine yediremez ve vazgeçmek ister. Son derece gösterişli bir hattan hoşlanan Juliette gözünün önünde gelişen aşkı göremez.

Doktor, Helene gibi sadece bakışlara yetinmez ve ona aşkını itiraf eder. Helene bu durumu kabul etmez ve bir daha doktorun konağına uğramaz. Rahip kardeşinin Helene ile evlenmek istediğini söyler. Ancak Helene dul bir kadın olarak yaşanın zorluklarını bilse de bunu kabul etmez. Bir gün doktor duygularına yenik düşer ve Helene’nin kapısını çalar. Kızı ölümle cebelleşmektedir ve doktor kızını kurtarır. Olayın sevinci ile ikisi de birbirlerine aşklarını itiraf ederler. Artık ikisi de duygularına gem vuramaz. Helene’nin kızı her şeyin farkındadır. Ancak annesini çok sevdiğinden kimse ile paylaşmaz. Kızın hastalığı giderek kötüleşir ve Helene aşkından dolayı kızıyla yeterince ilgilenemez. Helene bu durumdan kendisini sorumlu tutar ve doktor ile bir daha görüşmemeye karar verir. Yıllar sonra Helene kızının mezarında Fetu Anne ile karşılaşır. Doktorun mutlu bir hayat yaşadığını öğrenir ve kendisi de Rambaud’la evlenmiştir.

Kısa Bilgiler
  • Fransız Edebiyetı’nın en önemli yazarlarından bir tanesi olan Emila Zola’nın en önemli kitaplarından bir tanesidir.
  • Bir Aşk Sayfası adlı kitapta, kurgu tamamı ile aşkın, şehvetin, kıskançlığı ve annelin üzerinedir.
  • Yüksek sosyete ve Paris içerisinde yaşayan farklı soyluların hayatı ve çevreleri bu roman ile olduğu gibi aktarılmaktadır. Zola kitapta ustalıkla kullandığı uzun betimlemeleri ile ön plana çıkmakta ve kendisinden söz ettirmeyi başarmaktadır.
  • Roman da ruhsal acılar okura çok ne bir şekilde geçirilmektedir. Zola bunu birbirinden farklı karakterler üzerinde uygulamaktadır.

Bir Aşk Sayfası – Kitap Açıklaması

Zola, bu yapıtında natüralizmin kılı kırk yaran betimleyici liginden çok romantizmin enginliğini insan duyarlığının en derinlerine sokularak kuruyor romanını. Yeri sarsılmaz bir klasik. Okurların ellerinden bırakamayacağına inanıyoruz. Roman dizimizde Zola’nın önemli yapıtları yer aldı. Kalanların arasında ‘Bir Aşk Sayfası’ sıralamamızın başlarında geliyordu. Metin İlkin ‘in Türkçe ‘sinden sunmakla gurur duyuyoruz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Muhammed Alp
Muhammed Alp
Ziyaretçi
1 ay önce

Kitabın sonu insana acıyı sevdirecek biçimde bitmiş

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,128TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular