Ana SayfaRomanSevgilimden Son Mektup

Sevgilimden Son Mektup

Sevgilimden Son Mektup – Jojo Moyes

Tür:Roman
Yazar:Jojo Moyes
Yayınlanma Tarihi:2011
Yayınevi:DEX
Karakterler

Ellie Haworth: Günümüz Londra’sındaki arşivlerde bir dizi aşk mektubunu ortaya çıkaran genç bir gazeteci.

Anthony O’Hare: 1960’larda Jennifer’ın sevgilisi Laurence hakkında bir hikaye yazan bir finans gazetecisi.

Laurence Stirling: 1960’larda başarılı ama sert bir sanayici olan Jennifer Stirling’in kocası.

Rory McCallan: Haworth’un meslektaşı olan bir arşivci.

Jennifer Stirling: 1960’larda mükemmel bir hayatı olan bir sosyetik, Laurence’ın karısı, Anthony’nin sevgilisi.

Nick: Haworth’un iş arkadaşı.

Konusu

İki farklı zaman diliminde geçen roman, iki kadını, 1960’ların ev hanımı Jennifer Stirling’i ve modern zaman gazetecisi Ellie Haworth’u ve her ikisinin de tesadüfen keşfettikleri bir mektupla nasıl ilgilendiklerini konu alıyor.

Sevgilimden Son Mektup Özeti

1960’ların ortalarında, zengin sosyetik Jennifer Stirling, bir araba kazasından sonra hafıza kaybından muzdariptir. Daha önceki hayatının çoğunu hatırlayamayan veya kocası Laurence ile bağlantı kuramayan Jennifer, “J” ve “Boot” arasında bulduğu bir mektupla ilgisini çeker. Mektuptaki ipuçlarını takip ederek başına gelenleri hatırlamaya karar verir.

Günümüz Londra’sında, uzun süredir erkek arkadaşından yakın zamanda ayrılan Ellie Haworth, gazetesinin yakın zamanda ölen editörü hakkında bir makale yazmak zorundadır. Editörün arşivine erişmek için resmi arşivci Rory’yi geçerken, “Boot” dan “J” olarak tanımlanan birine yanlış dosyalanmış bir aşk mektubu bulur. Gizemli çift arasındaki tutkulu duygulardan etkilenen Ellie, onların kimliklerini ve aşk hikâyelerinin nasıl bittiğini öğrenmeye kararlıdır.

Geçmişte, bir kaza öncesi Jennifer ve kocası Laurence, bir yaz tatili için Fransız Rivierası’na giderler. Dış muhabir Anthony O’Hare, Laurence ile iş başarısı hakkında röportaj yapmak için gelir. Partide Laurence, hem Jennifer’a hem de Anthony’ye küçümsüyor. Daha sonra sarhoş Anthony, korkunç şirketten bir misafir arkadaşına şikâyet eder ve Jennifer tarafından yakalanır.

Anthony ertesi sabah Jennifer’ın onu yüksek sesle okumaya zorladığı yazılı bir özürle geri döner. Anthony, Stirling’leri ertesi gün yemek yemeye davet eder, ancak Laurence ani bir iş gezisine çağrılır ve Jennifer ve Anthony, o dönene kadar yazı birlikte geçirmek zorunda kalır. “J” ve “Boot” (veya “B”) takma adlarıyla birbirlerine mektup yazmaya başlarlar. Jennifer dürtüsel olarak onu öpmeye çalışana kadar ikisi de artan elektrikleriyle hareket etmez. Uzaklaştığında, kaçar. Birkaç gün sonra, Anthony tarafından kaleme alınan bir mektup ona ulaşır ve Londra’daki Postman’s Park’ta buluşmayı teklif eder.

Jennifer’ın Anthony ile güvenle birlikte olabileceği anları birlikte geçirerek bir kasırga ilişkisi başlatırlar. Sonunda, onunla New York’a kaçmasını teklif eder. Jennifer, ailesi ve arkadaşları tarafından dışlanmış gibi muamele görme korkusuyla ayrılmakta tereddüt ediyor. Anthony, ayrılacağı gece onu tren istasyonunda bekleyeceğine dair bir mektup gönderdikten sonra, Jennifer onunla buluşmak için acele eder. Gelmeden hemen önce, kafasına bir darbe alarak kısmi hafıza kaybına neden olan bir araba kazası geçirir. Anthony, Jennifer’ın onu reddettiğine inanarak New York’a gider.

Araba kazasından altı ay sonra Laurence, ilişkiyi hatırlamasını engellemek için Jennifer’ın Anthony’den aldığı son mektubu saklar. Jennifer, anılarını geri kazanmaya çalışırken kendini kaybolmuş hisseder. Evinde saklı “Boot” dan birkaç aşk mektubu bulmaya başlar ve Laurence’ın kendi adına kapattığı bir posta kutusunu keşfetmesine yol açar. Jennifer, Anthony’nin kazada öldüğünü iddia eden Laurence ile yüzleşir.

Dört yıl sonra Jennifer, Anthony ile karşılaşır ve birlikte geçirdikleri zamana dair anılarını geri getirir. Bir kez daha kendisiyle kaçması için yalvarır, ancak iki yaşındaki kızına saygı duymadan reddeder. Laurence’a yalanlarından dolayı öfkelenen Jennifer, kızları yüzünden onunla kalacağını iddia eder, ancak ona kötü davranırsa ayrılacağına yemin eder. Buna karşılık Laurence, mahkeme tarafından yalnızca bir zina olarak görüleceği için Jennifer’ın itibarını mahvetmek ve kızlarının tek velayetini almakla tehdit eder. Bu, Jennifer’ı kızlarıyla birlikte Anthony ile gitmek için kaçmaya sevk eder.

Otelinden ayrıldığını öğrendikten sonra, onu işyerinde bulmaya çalışır, ancak editör tarafından Anthony’nin çoktan ayrıldığı bilgisi verilir. Laurence’a geri dönmek zorunda kalan Jennifer, Anthony’den haber alırlarsa gönderilmek üzere editöre aşk mektupları destesini verir.

Günümüzde, Ellie ve Rory daha fazla aşk mektubunu ortaya çıkardıkça yakınlaşıyorlar. Geceyi Rory ile geçirdikten sonra Ellie ondan uzaklaşır. Jennifer ve Anthony’nin hayatta olduğunu öğrenir ve onlarla konuşmaya gider.

Pişmanlıklarını ve kayıp aşklarının acısını duyan Ellie, Rory ile bir ilişkiye girmeye karar verir, romantizmi bir kez daha denemeyi ve pişmanlıklarla yaşamamayı seçer. Ellie, Anthony’ye döner ve onu Jennifer’a Postman’s Park’ta kendisiyle bir kez daha buluşmasını istediği son bir mektup yazmaya teşvik eder. Ellie ve Rory, iki sevgili yeniden bir araya gelirken uzaktan izler.

Sevgilimden Son Mektup – Kitap Açıklaması

Bir tanecik ve tek aşkım… Ben senin kadar güçlü değilim… … Dünya üzerinde hiçbir şey beni,  benimle gelme cesareti göstermen kadar mutlu etmez. Seni suçlamıyorum sevgilim… Yediye çeyrek kaladan itibaren platformda bekleyeceğim…

Kalbimin ve umutlarımın senin ellerinde olduğunu bilmelisin.

 Sevgilin, B.

Yıl 1960. Jennifer bir hastanede uyandığında hiçbir şey hatırlamaz, ne geçirdiği korkunç kazayı ne kocasını ne de kim olduğunu.  Kendini bir yabancı gibi hisseder… ta ki, “B” imzasıyla sonlanan,  gizemli bir aşk mektubu bulana dek.

Yıl 2003. Ellie çalıştığı gazetenin arşivinde açılmamış bir mektup bulur. Mektubun sakladığı hikâyenin ardındaki aşk düğümünü çözerse, kendi aşk ve iş karmaşasını da çözeceğine inanır.

“Tüm zamanları aşan bir kitap, ölümsüz aşka sıkı sıkıya tutunanların modern masalı.” Leila Meacham

“Sevgilinden Son Mektup hem umut verici hem ümitsiz bir aşk hikâyesi.” Chicago Tribune

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular