Ana SayfaRomanBir Çift Yürek

Bir Çift Yürek

Bir Çift Yürek – Marlo Morgan

Tür:Roman
Yazar:Marlo Morgan
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:Klan Yayınları
Karakterler

Marlo Morgan: Hayatın monotonluğundan bıkmış, değişim arayan, hırslı, yardımsever, çocuk ruhlu biridir.

Oota: Kabilede İngilizce bilen tek kişi elinden geldiğince soruları yanıtlayarak Morgan’ın kendilerini tanımasına yardımcı olur.

Kara Kuğu: Kabilenin reisidir. Bilge biri olarak, tüm sırlarının Morgan’a sırayla ifşa edilmesini sağlar.

Konusu

Amerikalı bir kadının Avustralya’da yaşadığı ruhsal yolculuğun öyküsüdür.

Bir Çift Yürek Özeti

Gerçek bir olaya dayanan hikâyemiz; Kansas City’de Marlo Morgan için tıp pratiği yaparken bir sabah ofisine yapılan bir telefon görüşmesiyle başlıyor. Bir süre Avustralya’da çalışmak için bir teklif alır. Hayatında bir değişiklik yapmak isteyen Morgan bu teklifi kabul eder ve birkaç yıllığına Avustralya’ya yerleşir. Avustralya’da eğitimine devam ederken, Amerikalıların Kızılderililere davrandığı gibi, Avustralya’nın yerli halkı olan Aborjinlere de kötü muameleden etkilenir. Onlara iyi davranarak sorunlarıyla ilgilenmeye başlar ve yerlilerin hayatına olan ilgisi artar. Morgan’ın sorunlarıyla ilgilendiğini ve onları daha yakından tanımak istediğini gören bir grup Aborijin kabilesi onu bir toplantıya davet eder. Morgan, Anakara’nın diğer tarafında yaşayan ve kendi benliğini kaybetmeyen böyle bir Aborijin kabilesiyle tanışacak ve hakkında daha fazla şey öğreneceği için bu toplantıya özel bir şekilde hazırlanır. Ayrıca şehirde yaşayan Aborjinlere yaptıklarından dolayı takdir bekleyen yazar için bu buluşma beklediği gibi gerçekleşmez. Oota adında bir Aborijin eski bir ciple gelir ve Morgan’ı buluşma yerine götürür. Uzun bir süre çölün ortasına gittikten sonra buluşma yerine vardıklarında yazar kendini bir grup yerliyle birlikte çölün ortasında bulur.

Önce tüm eşyalarını çıkaran Morgan’a giymesi için bir bez parçası verirler. Bütün malları ve kendisi ile mübarektir. Yerliler arasına kabul edildikten sonra bütün eşyaları yakılır. Çıplak ayaklı bir bez parçası olan Morgan’dan onlarla yürüyüşe gelmesini isterler. Bu teklifi kabul eden Morgan için çöldeki ruhsal yolculuğu burada başlar. Bu kabilede insanlar hayatları boyunca yaptıkları işlere veya olaylara göre isimlerini alır ve değiştirirler. Çünkü Modern toplumdan geldiği ve bir insan olarak değerlerinin köreldiği için Morgan’a “mutant” derler ve hayatın gizemini yeniden görmesini sağlayarak onu dönüştürürler. Kabilede kendilerine “gerçek insanlar” diyorlar.

Yazar, daha önce ilkel olarak gördüğü bu insanların doğayla nasıl bir arada yaşadıklarını şöyle anlatıyor; bu kuru çölde asla aç ya da susuz olmadıklarını; birbirleriyle konuşmadan iletişim kurarlar; karşılaştıkları her türlü sağlık sorununu çözebilecek bilgi birikimine sahiptirler; açgözlülük, kin, nefret, saldırganlık gibi olumsuz duyguları yoktur; asla yalan söylemezler; hiçbir olayı veya kişiyi yargılamadıklarını; Dünyada olup biten her şeyin farkında olduklarını ve daha birçok olağanüstü yeteneğe sahip olduklarını hayretle görür. Dört ay süren bu uzun yolculukta ilk günden itibaren bu zorlu yolculuğun zorluklarıyla mücadele etmek zorundadır. Karşılaştığı her zorlukta dayanıklılığı sınanırken, ruhu da değişir. Aborjinler onu kendilerinden biri olarak kabul eder ve çölün çorak coğrafyasında her türlü zorlukla baş etmeyi, bitki ve hayvanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenir.

Morgan, yerlilerin hayatını kendi hayatıyla, iki tarafın felsefeleriyle karşılaştırır. Aborjinlerden öğrendikleriyle birlikte insan olarak sahip olması gereken değerleri yeniden kazanır. Bunun üzerine kabile reisi olan soylu Kara Kuğu’ya her iki toplumun kültürünü anladığı ve içinde barındırdığı için “Çifte Yürek” lakabı verilir. Yürüyüşün sonu yaklaşırken, yürüyüşün asıl amacı olan büyük sırlarını Morgan’a açıklarlar. Aborjinler için kutsal olan o yeri gördükten sonra bu insanların elli bin yıllık kültürünün felsefesini anlar. Daha sonra Moragan’a yolculuğun gerçek nedenini açıklarlar: Morgan’ı haberci olarak seçmişler ve tüm sırlarını açığa vurmuşlardır. İnsanların medeniyet ve gelişme adı altında doğanın dengesini bozduklarını ve her şeyi tükettiklerini, bunun için dünyadaki varlıklarına son vermeye karar verdiklerini açıklıyorlar. Gelecek nesle yaşam için fazla bir şey kalmadığını söyledikleri için, Morgan kabilede neden genç insan olmadığını anlıyor.

Morgan’dan son mesajlarını iletmesini isterler. Morgan, insanların dünyaya verdiği zararı açıklamak ve yapılması gerekenleri bildirmek için onlarla birlikte ayrılıyor. Avustralya’daki işi biter bitmez Amerika’ya döner. Amerika’daki bu macerayı anlatarak, öğrendiklerini bu macerada uygulayarak ve en önemlisi yazdığı kitaplarla bu macerayı herkesle paylaşmaya ve mesajı herkese iletmeye çalıştı.

Bir Çift Yürek – Kitap Açıklaması

Bir Çift Yürek

Binlerce yıldır sahip çıktıkları kültürleri, inançları ve farklı yaşam tarzları ile Aborjinler, her daim merak konusu olmaya devam ediyor. Marlo Morgan’ın kaleme aldığı Bir Çift Yürek, Aborjinlerin yaşamını etkileyici bir kurgu ile buluşturarak bu kadim kültürün keşfedilmesi için samimi bir ortam yaratıyor. Okurlar ve eleştirmenler tarafından tam not almayı başaran kitap, yaşamın hakikatini sorgulatan yönüyle okurlarının zihninde iz bırakıyor.

Bir İş Seyahati ile Başlayan Serüven

Esasen Amerikalı bir sağlık çalışanı olan Marlo Morgan, işi gereği bir süreliğine Avustralya’da bulundu. Ve bu süre içerisinde yerli halka da özel bir ilgi duymaya başladı. Burada Avustralya’nın en eski ve köklü halkı olan Aborjinlerin yaşamını derinlemesine inceleme fırsatı yakalayan Morgan, onlar hakkında öğrendiklerinden fazlasıyla etkilendi. Daha sonra ise bu öğrendiklerini herkese aktarabilmek adına Bir Çift Yürek’i kaleme aldı.

Doğa ile Bütünleşik Bir Yaşam

Bir Çift Yürek’te geçen hikâye, yazarın kendi ağzından okuyucuya aktarılıyor. Marlo Morgan, Avustralya’ya yaptığı iş seyahati sırasında yerli halkın sorunları ile yakından ilgileniyor. Bu durumdan fazlasıyla memnuniyet duyan Aborjin kabilesi, Morgan’a teşekkürlerini sunmak üzere bir davette bulunuyor. Morgan, bu davette kendisine karşı büyük bir özen gösterileceğini ve minnetlerin alışık olduğu şekilde sunulacağını düşünerek yol çıkıyor. Fakat kabilenin yanına vardığında gördükleri karşısında büyük bir şaşkınlık yaşıyor.

Bu olayın ardından Aborjinleri daha da fazla merak eden Morgan, onların ritüellerine ve gündelik yaşamlarına bir süre dâhil olup topluluğu tam anlamıyla tanımaya karar veriyor. Bu süreç bir hayli meşakkatli olsa da yazar, tüm deneyimlerinin sonucunda dünyaya bakabileceği bambaşka bir pencere keşfediyor. Aborjinlerin doğayla olan bütünlüğü, doğaya ve birbirine olan saygıları, bu kadar ilkel görünmelerine rağmen sahip oldukları bilgi birikimi ve hayat felsefeleri Morgan’ı adeta büyülüyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular