Ana SayfaÇocukVanilya Kokulu Mektuplar

Vanilya Kokulu Mektuplar

Vanilya Kokulu Mektuplar – Sevim Ak

Tür:Çocuk
Yazar:Sevim Ak
Yayınlanma Tarihi:2017
Yayınevi:Can Çocuk Yayınları
Karakterler

Kıymık; Kısa boylu, zayıf, anne babasının tek çocuğu ve anneannesinin tek torunu.

Baldudak: Kıymık’a göre sınıfının en güzel kızıdır. Sarı saçları, pembe yanakları, iri mavi gözleri ve şişman bir kız.

Bay Güleryüz: Postacı

Körpegül Hanım: Kıymık’ın babaannesi.

Konusu

Kitap, Kimden geldiği belli olmayan bu mektupların gizemini çözmeye kararlı olan dedektif Kıymık’ı konu ediniyor.

Vanilya Kokulu Mektuplar Özeti

Eylül ayının son günlerinde, arkadaşımız Kıymık şu anda havayı erkenden karartan suçlu tarafından musallat olur. Suçlu, gökyüzünde bulutlarda oturan, gündüzden bir dakika çalıp geceye katan terzidir. Kıymık; Kısa boylu, zayıf, anne babasının tek çocuğu ve anneannesinin tek torunudur. Kıymık Anneannesi yaşlandıkça acısı artar ve hayatla bağını koparır. Bir gün Kıymık, birinin gazetede felçli bir adama okuyacak kitap aradığını görür ve gitmeye karar verir. İşi alırsa ilk parasıyla çikolata almayı ve Baldudak’ı sinemaya götürmeyi düşünecektir. Baldudak, Kıymık’a göre sınıfının en güzel kızıdır. Sarı saçları, pembe yanakları, iri mavi gözleri var ve şişman. Kıymık, Baldudak’ı diğer tüm kızlardan daha çok seviyor. Baldudak film manyağı olduğu için onu sinemaya götürmek ister. Ertesi gün okuldan çıktıktan sonra adrese gider. Felçli adam Bay Tırtıl denemek için bir kitap okur ve onu işe alır. Kıymık o gece heyecandan uyuyamaz. Ertesi gün beklenenden daha iyi geçer. Bay Tırtıl, kütüphanesinden kitap almasına bile izin verir. Tırtır Bey dört ay önce felç geçirmiş ve oğlu evlendiği için yalnız yaşamaktadır. Yine de hayata sımsıkı bağlı, gitmek istediği yerlere rüyalarında giden, mutlu bir adamdır.

Bir gün Tırtır cam kenarında otururken postacı Güleryüz Bey gelir. Hayatlarını değiştirecek mektubu bırakır. Mektup uzun zaman önce büyükbabasına Paris’teki bir arkadaşından gelir. Kıymık mektubu çok merak eder ve açar. Mektup aslında bir peri masalıdır. Bu masal, krallığını, karısını terk eden ve rüya göremediği için sokaklarda çare arayan bir kralı anlatır. Kıymık masala ve mektup pastayı koklamayı sever. Kıymık’ın babaannesi Körpegül Hanım kahvaltıyı toplarken mektubu görür ve okur. Okuduktan sonra enerji ona gelir, kendini zinde ve mutlu hisseder. Yıllardır dinlemediği plağını açar ve eski güzel kıyafetlerini giyer. Hatta dans ediyor. Dans ederken bacaklardaki sertlik yumuşar ve ağrı azalır. Kıymık ise Baldudak’ı sinemaya davet etti ancak istediği cevabı alamaz. Eve üzgün gelen Kıymık her şeyi unutur ve büyükannesinin üstünü değiştirmesiyle mutlu olur. Ertesi gün her şey yolunda gider. Baldudak sinemaya gelmeyi kabul eder, matematikte başarılı olur ve hemen eve koşar. Bir gün Tırtır Bey’in başına bir peri masalı gelir. Masalda; Bir balıkçının sabırla beklediği aşkı anlatır. Kıymık bu masalı daha çok sevse de Bay Tırtır düşüncelere dalmıştır. Babaannesi ise her geçen gün gençleşiyor, sepet ve örtüler yapıp eski eşyalardan satar. Kıymık hafta sonu Baldudak ile sinemaya gider. Beklediği gibi gitmeyen filmden sonra aslında sınıftaki diğer kızların Baldudak’tan daha tatlı olduğunu düşünür.

Günler çabuk geçer. Tırtır Bey daha içine kapandıkça Kıymık artık çalışmak istemez. Anlatmaya gittiğinde Tırtır Bey’i eskisi kadar neşeli bulur. Meğer Tırtır Bey’in oğluna da bir peri masalı almış. Bu masalda; kayyum Sava ile kemancı kızın aşkını anlatır. Kıymık artık onları tanıyan birinin mektupları gönderdiğini düşünür ve araştırmaya başlar. Mahalleden mektupları toplamasına, hatta Postacı Güleryüz Bey’le konuşmasına rağmen o kişiyi bulamaz. Bu durumda Kıymık’ı daha da mutsuz eder. Tırtır Bey’de olduğu gün kapı çalar. Gelen kişi Güleryüz Bey’dir. Onunla tanışması için yeni Postacıyı getirir. Bu arada Kıymık, bunu Güleryüz Bey’in yazdığını öğrenir ve oldukça şaşırır. Mektuplar ise karısı onları vanilya kutusunun yanına koyduğu için kokar.

Vanilya Kokulu Mektuplar – Kitap Açıklaması

Vanilya kokulu mektupların gizini çözmeye var mısınız?

Annesiyle Babası ayrılan kıymık, bir süreliğine anneannesinin yanına yerleşmek zorunda kalır. Hayal gücü çok geniş bir çocuk olduğundan, kendi dedektiflik ve keşif bürosunu kurar. Bir gün postacı bay güleryüz, kıymık’ın ölen dedesine, otuz yıl önce Paris’ten postalanmış bir mektup getirir. “Aaa! Krala Bak!” diye başlamaktadır mektup; bir masaldır bu, mis gibi de vanilya kokmaktadır. Göndereni belirsiz bu mektupların gizinin çözmeye kesin kararlı acar dedektif kıymık, kolları sıvar…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,485TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular