Ana SayfaÇocukYıldız İle Kargalar

Yıldız İle Kargalar

Yıldız İle Kargalar – Samed Behrengi

Tür:Çocuk
Yazar:Samed Behrengi
Yayınlanma Tarihi:2017
Yayınevi:Gece Kitaplığı
Karakterler

Yıldız: Üvey annesi ve babasıyla yaşayan ve yalnızlık çeken küçük bir kızdır.

Üvey anne: Kötü kalpli, balıkları yedikleri gerekçesiyle kargalardan hiç hoşlanmayan ve nefret eden kadındır.

Konusu

Küçük bir kızın kargalar ile dostluğunu konu ediniyor.

Yıldız ve Kargalar Özeti

Yıldız, babası ve üvey annesiyle bir kasabada yaşar. Bir gün üvey annesi Yıldız’ı evde yalnız bırakıp hamama gider. Ancak kapı kilitlidir. Evde canı sıkılan Yıldız pencereden dışarıyı izlemeye başlar. O anda bir kargayı pis bir su birikintisinden su içerken görünce ona pis sudan içmemesini söyler. Bunun üzerine karga Yıldız’ın yanına gelerek onunla konuşmaya başlar. Böylece Yıldız ve Karga tanışır. Yıldız o anda, kargaların sabunu çok sevdiğini öğrenerek, Karga Ana’ya bir kalıp sabun verir. Sonra yavrularından birini yanına almasını ister. Anne Karga, yavrularından birini Yıldız’a getirir ve bu bebeğin henüz uçmayı ve konuşmayı öğrenmediğini söyler. Ardından kısa sürede konuşmayı öğreneceğini, zamanı geldiğinde uçmayı öğrenmesi gerektiğini yoksa öleceğini söyler. Daha sonra bu bebeği Yıldız’la birlikte kullanılmayan kümese saklarlar. Karga yavrusu Kara Oğlan’ın gelişiyle birlikte Yıldız’ın neşesi yerine gelir ve günlerini Kara Oğlan’la geçirmeye başlar. Yıldız bir gün havuzdaki balıklardan birini yakalar ve Kara Oğlan’a yedirir. Balıklardan birinin eksik olduğunu anlayan üvey anne, son günlerde evin etrafında gördüğü kargadan şüphelenir. Bir gün Anne Karga Kara Çocuğa uçmayı öğretmeye gelir. Bu sırada Yıldız’ı aramak isterken üvey annesine yakalanır. Üvey anne, Kraliçe Karga’yı sopayla döverek öldürür. Yıldız, Karga Ana’nın çığlıklarını duyarak üvey annesini durdurmaya çalışır. Bunun için üvey annesini ısırır ve üvey annesi Yıldız’ı onu düşürmesi için zorlar. Bu sırada Yıldız başına taşla vurur ve yaralanır. İyileşmesi için günlerce yatması gerekiyor ve kalktığında Kara Oğlan’ın uçmayı öğrenmesi için çok az zaman kaldığını düşünüyor.

Kara Oğlan ölmesin diye Yaşar’dan yardım ister. Komşularının oğlu Yaşar, Yıldız’ın tek arkadaşıdır ve Yıldız’a mutlulukla yardım eder. Ancak bu sırada Yıldız’ın amcasının kargaları korkutmak için getirdiği köpek işleri iyice zorlaştırır. Bunun üzerine Yaşar köpeği öldürür ve Kara Oğlan’ın yanına gider. Ancak artık çok geç kalır çünkü Yıldız’ın ondan birkaç tüy koparıp saklamasını ve onu aramaya gelen akrabalarına vermesini istemesi üzerine Kara Oğlan Yaşar’ın hemen yanında ölür. Hem Karga Ana’nın hem de Kara Oğlan’ın ölümüne sebep olmak Yıldız’ı çok üzer. Ancak iki arkadaş, Kara Oğlan’ın ölmeden önce onlardan istediği tek şeyi kargaların yapmasını beklemeye başlar. Nihayet Yaşar bir gün okuldan dönerken Karga Abi ve Karga Kız ile karşılaşır. Karga Oğlan’ın kardeşleri olan kargalar daha sonra tekrar gelir ve Yıldız’ı Kargalar Şehri’ne çağırır. Yıldız bu davet karşısında ne yapacağını şaşırsa da Yaşar sayesinde gitmeye karar verir. Ertesi gün Dokuz Karga geldiğinde Yaşar da bu yolculuğa katılmak istediğini söyler. Dokuz Karga, iyi bir anne olduğu için annesinden izin almak şartıyla Yaşar’ın isteğini kabul eder. Ayrıca çocuklara yolculuk için ağ örmeleri gerektiğini söyler ve onlara bu iş için gerekli olan yünü gönderir. Böylece Yaşar ve Yıldız yünü örerek ip haline getirir ve bu iple gizli bir ağ örer. Nihayet yolculuk günü geldiğinde Yaşar çatıya file sererek bekler. Ama karga sürüsü gelse de Yıldız gelemez. Üvey annesi tarafından mutfağa kilitlendiği için gelemeyen Yıldız’ı birkaç karga ve Yaşar’ın annesi kurtarır. Böylece Yaşar ve Yıldız, kargaların taşıdığı ağ ile yolculuklarına başlar. Yıldız, bu yolculukta Kara Oğlan’ın son arzusunu yerine getirmek için sakladığı tüyleri Karga Nine’ye verir.

Yıldız İle Kargalar – Kitap Açıklaması

Yıldız, üvey annesi ve babasıyla yaşayan ve yalnızlık çeken küçük bir kızdır. Günlerden bir gün oturdukları evin bahçesine gelen anne karga ile tanışıp arkadaş olur. Fakat kötü kalpli üvey annesi balıkları yedikleri gerekçesiyle kargalardan hiç hoşlanmamakta hatta onlardan nefret etmektedir. Üvey annesinin anne kargayı öldürmesi Yıldız’ı derinden yaralamıştır. Fakat Yıldız’ın ve yakın arkadaşı Yaşar’ın kargalar ile arkadaşlıkları bitmez aksine gün geçtikçe pekişir.  Yaşadığı hayatı hiç sevmeyen Yıldız üvey annesinin yaptıklarından bıkmıştır. Günleri korku ve mutsuzlukla geçmektedir. Yıldız ve Yaşar, sevimli dostları kargalarla hem çevrelerindeki kötü kalpli insanlara ders vermek hem de daha mutlu olacakları güzel bir dünyanın kapılarını açmak için bir plan yaparlar.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular