Ana SayfaRomanRudin İlk Aşk İlkbahar Selleri

Rudin İlk Aşk İlkbahar Selleri

Rudin İlk Aşk İlkbahar Selleri – İvan Turgenyev

Tür:Roman
Yazar:İvan Turgenyev
Yayınlanma Tarihi:1856
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Vladimir Petrovich: On altı yaşında genç bir çocuktur. Zinaida ilgi duyarak giderek âşık olur.

Zinaida: Genç ve güzel bir kızdır. Etrafı erkeklerle doludur. Vladimir Petrovich’te o erkeklerdendir.

Konusu

Zayıf iradeli Rus aydınlarını, serflerin hayatını, toprak asillerinin sevgisini ve kendini yakın hissetmediği radikal genç kuşağı tarafsız ve gerçekçi bir dille aktarır.

Rudin İlk Aşk İlkbahar Selleri Özeti

On altı yaşında bir çocuk olan Vladimir Petrovich, maddi durumu iyi olmayan Prenses Zasekina’nın ailesiyle birlikte kiraladığı yazlık evinde komşudur. 1833 yılında Neskuchny kasabasında başlayan bu hikâye, Vladimir Petrovich’in kendisinden beş yaş büyük bir kızı görmesi ve ona karşı ilgi duyması ile başlar. Bu kız, daha sonra ortaya çıktığı gibi, Prenses Zasekina’nın kızıdır. Zinaida adındaki bu genç ve güzel kız, kendisine ilgi duyan erkeklerle çevrilidir. Bir gün Vladimir Petrovich, etrafındaki erkeklerle bahçede eğlenen Zinaida’yı görür. Zinaida da bu genç çocuğa yakındır. Bunun üzerine Vladimir Petrovich’in duyguları basit bir ilgiden aşka doğru gelişmeye başlar. Prenses Zasekina, Vladimir Petrovich’e gider ve iki aile arasında bir ilişki yaratan bir borç ister. Bir gün Prenses Zasekina’nın evine giden Vladimir Petrovich, prensesin kızı Zinaida’yı görür. Zinaida, Vladimir’i odasına davet eder. Ondan hoşlanıp hoşlanmadığını sorar. Aşkta tecrübesiz ve utangaç olan Vladimir Petrovich bu soruya cevap veremez. Zinaida ise kendinden emin bir şekilde Vladimir Petrovich ile ilgilendiğini, ondan hoşlandığını söyler. Bundan sonra Vladimir Petrovich’e diğer sevgilileriyle buluşmalarına gelmesini söyler. Böylece genç ve deneyimsiz Vladimir Petrovich, Zinaida’nın âşıklarına katılır.

Aslında Zinaida çevresindeki hiçbir erkekten hoşlanmaz; sadece onlarla eğlenmektir. Zinaida’nın etrafında dönen erkeklerin bu genç ve güzel kızdan beklentileri sadece iyi vakit geçirmekten başka bir şey değildir. Ancak Vladimir Petrovich için durum oldukça farklı. Zinaida’ya tüm samimiyetiyle derinden âşık olur. Âşık olduğu an, hem büyük mutluluğunun hem de büyük acılarının başladığı andır.

Zinaida ve sevgilileri bütün gün ve gece oyun oynayarak, eğlenerek ve gülerek geçirirler. Ancak Vladimir Petrovich içine düştüğü umutsuz aşk yüzünden gün geçtikçe erir. Zinaida’yı hayatının merkezine koymuştur. Zinaida için o herhangi bir sevgiliden başka bir şey değildir. Üstelik Vladimir, âşıklar arasında en genç olanıdır. Zamanla bunu anlayan ve Zinaida’nın çocuk gibi davrandığını gören Vladimir’in üzüntüsü artar. Sebep ne olursa olsun, Zinaida’ya da bir şey olmuştur. Artık eskisi gibi eğlenemiyor, hatta bazen saatlerce odasından çıkmıyor. Genç Vladimir’de hala umut var. Belki Zinaida ona âşık olmuştur. Ancak işler umduğu gibi gitmez. Zinaida, artık zulme uğramak istemediği bu gence ömür boyu sürecek bir dostluk teklif eder ve onu hizmetçisi olarak seçer ve her zaman yanında götürür.

Başka bir gün, başka bir sevgili Vladimir Petrovich’e onu memnun etmeyen bir şey söyler ve ardından geceleri Zinaida’yı izlemesini tavsiye eder. Kurda düşen genç, âşık olduğu kızın evini seyrederken babasının gizlice kendisine gittiğini görür. O anda şoka uğrayan Vladimir, Zinaida’ya gidecek olan adamı öldürmeyi planlayan kahraman rolüne bürünür, bıçağını düşürür ve sessiz kalır. Vladimir’in babası ve annesi neden Zinaida için kavga ededer. O günden sonra Vladimir Petrovich, âşık olduğu kızı uzun süre görmez. Bir gün babasıyla yarışırken bir şey olur. Babası oğlundan izin almak için bir eve uğrar. Oğluna atlarla kalmasını söyler. Babasının nereye gittiğini merak eden Vladimir Petrovich onu takip eder ve pencerede Zinaida’yı görür. Babasının yıllardır Zinaida ile bağlarını kesmediği anlar.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Vladimir Petrovich, Zinaida’nın âşıklarından biriyle tanışır ve o sırada Zinaida’nın yakınlarda bir yerde olduğunu öğrenir. Vladimir bir gün Zinaida’yı ziyaret etmeye karar verir. Zinaida’nın evlendiğini ve doğum yapmak üzere olduğunu öğrenir. Onunla görüşmeyi bir süre erteleyen Vladimir, Zinaida’nın kaldığı otele gider ve bir gün önce Zinaida’nın doğum sırasında öldüğünü öğrenir. Vladimir bu ölümü bir yabancının ölümü olarak memnuniyetle karşılar. Yine de kalbinde bir şeyler kopmuş ve üzülmüştür.

Rudin İlk Aşk İlkbahar Selleri – Kitap Açıklaması

İvan Sergeyeviç Turgenyev (1818-1883): Avrupa’da ve ülkemizde eserleri ilkönce çevrilen 19. yüzyıl Rus romancıları arasında yer alır. Moskova, Petersburg ve Paris üniversitelerinde öğrenim gören Turgenyev, döneminin Avrupalı bakış açısına sahip tek Rus yazarı olarak anılır. Zayıf iradeli Rus aydınlarını, serflerin yaşantısını, toprak sahibi soyluların aşklarını ve kendisini yakın hissetmediği radikal genç kuşağı tarafsız ve gerçekçi bir dille eserlerine aktarmıştır. Konu ettiği gerçeklerin sanattan önde geldiğini kabul etmeyen Turgenyev’in Rudin, İlk Aşk ve İlkbahar Selleri adlı eserleri de Babalar ve Oğullar kadar çarpıcı ve etkileyicidir.

Ergin Altay (1937); Yusuf Ziya Ortaç’ın Akbaba dergisinde yayımlanan ilk öykü çevirisinden günümüze, son elli yılın en önemli Rusça çevirmenlerindendir. Dostoyevski ve Tolstoy kadar, Gogol, Gonçarov ve Çehov da Altay’ın yetkinlikle dilimize kazandırdığı yazarlar arasındadır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular