Ana SayfaBiyografilerİvan Sergeyeviç Turgenyev

İvan Sergeyeviç Turgenyev

Doğum:1818, Oryol – Rusya
Ölüm:1883, Bougival – Fransa
Meslek:Yazar, Oyun Yazarı, Çevirmen ve Şair

İvan Sergeyeviç Turgenyev Kimdir?

9 Kasım 1818’de Orel şehrinde doğdu. Babası asil bir ailedendi, ancak fakirleşmişlerdi. Süvari albay Peder Turgenev, Spasskoye arazisinin sahibi olan yaşlı bir kadın olan Varvara Petrovna Lutovina ile evlenir. Ivan bu evlilikten doğar. Okur, yazar, eğitimli, kültüre düşkün, ancak aynı derecede sert olan annesi, suç işleyen kara kölelerini acımasızca cezalandırır ve kırbaçlar. Turgenyev’in fikirleri bu koşullar nedeniyle genç yaşta şekillenmeye başlar. Aile 1827’de Moskova’ya göç ettiğinde Turgenev özel okullarda okur ve özel öğretmenlerden ders almaya başlar. Bir çocuk olarak; Anadili gibi Almanca, İngilizce ve Fransızca konuşmaya başlar. Daha sonra Moskova ve Petersburg üniversitelerinde okuyarak Felsefe fakültesinden mezun olur.

Daha sonraları Almanya’ya gider. Berlin Üniversitesi’ne girerek, 4 yıl Almanya’da kalır. Tarih, klasik filoloji okumaya başlar. Yunanca ve Latince öğrenir. Sonra Yurduna dönerek Petersburg Üniversitesi profesörlük sınavını girip geçer. O dönemde Alman felsefesi ülkede benimsenmediği ve şüpheyle bakıldığı için öğretme fırsatı bulamamıştır. 1842 yılı Turgenev için bir dönüm noktası başlar. Bu sırada Rus eleştirmen Belinski ile tanışır. Belinski’nin diyalog içinde olduğu insanlar, toprak köleliğine karşı duran aydınlardır. İlk edebi denemelerinin yanı sıra, ilk ciddi eserleri 1842’ye kadar uzanıyor. Seçtiği yol; Pushkin tarafından ortaya atılan ve Gogol tarafından geliştirilen gerçekçiliktir. Kendisini üne kavuşturan ilk eseri “Bir Avcının Notları” adlı dizidir, 1880 baskısında bu kitap 25 hikaye içerir. Hikayelerin konuları; Ev sahibi ve köylünün yaşamı, içinde bulunduğu koşullardır.

Turgenev, Gogol’un 1852’deki ölümü üzerine, sansürle yasaklanan bu makalenin Moskova dergilerinde yer alması üzerine tutuklanarak bir ay hapis cezasına çarptırıldığı bir makale yazar. Ondan sonraki yılarda polis nezaretinde yaşar. 1855’ten sonra önemli romanlarını yayınlamaya başlamıştır. Bu romanlarda tıpkı annesi gibi; kültürlü çiftlik sahiplerini tasvir ediyor ve hepsi evrimci-liberal bir dünya görüşüne sahip. 1862’den sonra yayınladığı her romanında eleştirmenlerin saldırısına uğrar. Turgenev, 3 Eylül 1883’te, iki yıl süren bir hastalıktan sonra, Paris yakınlarındaki Fransa’nın Bougival kasabasında ölür. Cenaze, aynı yılın 9 Ekim’inde Petersburg’da gerçekleşir.

İvan Sergeyeviç Turgenyev Eserleri

İvan Turgenyev’in Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda İvan Turgenyev’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,488TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular