Elveda Gülsarı

Elveda Gülsarı – Cengiz Aytmatov

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanCengiz Aytmatov1966
Karakterler

Gülsarı: Çok nitelikli ve güzel bir attır. Kırgızların sembolü olarak görülmektedir. Rejim neticesinde acılar çekmiştir.

Tanabay: Rejimin politikaları yüzünden acılar çekmiş olan karakterimiz Gülsarı ile aralarında inanılmaz bir bağ kurmuştur. Ancak rejim yüzünden elinden alınmıştır.

Konusu

Sovyetler Birliği’nin bir at etrafında sembolik hikâyesi ele alınmıştır. Gülsarı adlı atın doğuşundan yaşlılığın ölümüne kadar geçen fırtınalı yaşam serüveni romanın ana konusunu oluşmuştur.

Elveda Gülsarı Özeti

Gülsarı çok kaliteli bir cins attır. Bölgenin kolektif çiftlik başkanları her zaman onu tercih ediyor. Tanabai ise Ekim Devrimi’nin ciddi savunucularından biridir. Rejim yanlısıdır ve bu yönde istenileni yerine getirir. Arkadaşı Çora ile birlikte köylerinde kolektif çiftlik yapar. Bu çalışma ile birlikte Komsomol’da aktiftir. Ancak bu süreçte yeni yönetim tarafından çeşitli nedenlerle partiden ihraç edildi. II. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra önce demirciliğe, ardından at gütmeye başladı. Sürüde Gülsarı ile çok iyi anlaşır ve onunla bütün yarışları kazanır. Kolektif çiftlik yönetimi, Gülsarı’yı ​​Tanabay’dan alır. Tanabay’ı çok seven Gülsarı, sık sık yönetimden kaçar ve Tanabay’a gelir. Daha sonra, kaçmasını önlemek için ayakları zincirlenir.

İlerleyen dönemlerde Tanabay’dan koyun yetiştirmesi istenir. Bu görevi de ucube bir ortamda kötü koşullar altında yerine getirir. Çevresindekiler işi bıraksa da o bırakmaz. Sürekli incelenen Tanabay, geçmişteki katkıları için partiden özel bir şey bekler ama öyle değildir. Bir gün müfettişe isyan edince halk düşmanı olduğu iddiasıyla partiden ihraç edilir. Gülsari de iyi yaşlanır ve Tanabai’ye geri verilir.

Elveda Gülsarı – Kısa Bilgiler

  • Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 1962-1963 yılları arasında kaleme aldığı roman. Rusça yazılmış romanda Josef Stalin yönetimine karşı eleştirel bir dil kullanılmıştır.
  • Başkişi Tanabay’dır, Gülsarı ise cinsi bir attır. İkili ekseninde kolhoz üretim sistemindeki çöküş ile Ekim Devrimi sonrasındaki heyecan kaybı ve yozlaşmaya dikkat çekilir.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 9 Ortalama: 5]
Önceki KonuDeli Tarla
Sonraki KonuFilm Kulübü
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular