Ana SayfaRomanParis'ten Çiçeklerle

Paris’ten Çiçeklerle

Paris’ten Çiçeklerle – Sarah Jio

Tür:Roman
Yazar:Sarah Jio
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:Pena Yayınları
Karakterler

Celine: Nazi askerleri tarafından kaçırılıp işkence ve tecavüze uğrar. Dul bir kadındır. Luc’a aşıktır. Cosi adında küçük bir kızı ve babası Pierre ile beraber yaşar.

Luc: Fransız polisinin yüksek rütbeli subayıdır.

Cosi: Luc’un yedi yaşındaki kızıdır.

Reinhardt: Nazi askerleri tarafından zülüm ve işkenceler yapan birliğin başındaki Alman subaydır. Celine’ye âşık olur. İsteğini alamayınca en son bir eve hapseder ve işkenceler eder.

Victor: Luc’un hafızasını kaybettiğinde tanıştığı ve beraber olduğu her konuda yanında olan biridir.

Konusu

1940’ların işgal altındaki Paris’te, Paris’in tüm çiçeklerini beklerken Paris’in tüm acılarını kendinde bulan bir kadının hayatı edinmiştir.

Paris’ten Çiçeklerle Özeti

Caroline 2009 yılında Paris’in dar sokaklarında kendi iç savaşını verirken bisikletine binerken bir seçim yapmak zorunda kalır. Ya annesine soldaki küçük kızla vuracak ya da sağa dönüp kamyonete çarpacaktı. Sağa dönmeye karar verir.

Celine, 1943’te yedi yaşındaki kızı Cosi ve babasıyla Rue de Cler’de yaşıyordu. Cosi karakter olarak bir çocuktan çok olgun bir kızdı. Cosi’nin babası Pierre, bir araba kazasında ölür. Küçük bir çiçekçi dükkânı işlettiler. Olağanüstü ve düzenli müşterileri vardı. O yıl şehirleri Nazi askerleri tarafından istila edildi. Nazi askerlerinin ne kadar acımasız olduğu bilinmesine rağmen çocuklara zarar verdiği henüz duyulmamıştı. Bu yüzden Cosi hala parkta oynayabilir, okula gidebilir. Ancak ara sıra baskınlar yapan askerler sonunda dükkânlarına geldiler ve bir Alman subayı Celine’i gözüne kestirdi. Fransız soyadlarına sahip olmalarına rağmen, babasının Yahudi kökenli olduğu ortaya çıkınca dükkânı basmışlar ve herkesin görmesi için sarı bir yıldızla işaretlemişlerdi. Zamanla tüm müşterilerini kaybettiler. Alman subayı Reinhardt başlangıçta küçük tehditkâr bakışlar ve sözlü tacizde bulunsa da, sonunda Celine’i onunla yaşaması için sıkıştırır, aksi takdirde babası ve kızı ile tehdit eder.

O sırada Celine okul arkadaşı Luc’a âşıktır. Sonunda bu gizli aşkı onların flört yemeklerini düşünerek açıklamaya karar vermişti. Neyse ki Luc boşuna değildi, ona en az Celine kadar âşıktı. Luc, Fransız polisinin yüksek rütbeli bir subayıydı ve her ikisi de şehirlerinde başlayan ıstırap artmaya başlarken bunu çok önemsiyordu. Luc’un annesi, çocuklu dul kalan Celin’i kesinlikle istemiyordu. Başlarda her şey yolunda gitse de bir süre sonra Paris’ten bir göreve gönderilen Luc, geride bırakacağı Cosi, babası ve Celine için çok endişeliydi. Güvenliklerini sağlamak için yeni kimlik, para gibi her şeyi düşünmüşlerdi ama Celine’in babası gitmeyi kabul etmemişti. Sonunda böyle yaparak onları ne kadar tehlikeye attığını anladı. Kaçmaya karar verdikleri gün Reinhardt onları sokakta yakaladı. Babası ve Cosi’yi onlarca askerle bir arabanın arkasına gönderirken Celine’i dairesine götürüyordu. Bu dev kaba adamın arkasında çaresizce gözyaşları içinde sürüklenirken fark ettiği şey karşısında şok olur. Evet, babası askerler tarafından götürülür, ancak Cosi dedesinin yardımıyla kaçmayı başarır ve annesinin peşine düşer. Celine’in elinde iki seçenek kalmıştı: ya kızını sokaklara tek başına göndererek her köşede Alman askerlerinden kaçacaktı ya da onu korumak için elinden gelen her şeyi yaparak onu daireye gizlice sokacaktı. Ve sonunda Cosi’yi o eve sokmayı başarır.

Haftalar geçtikçe hayat bir kâbusa döner. Alman subay, kaçmasın diye Celine’in başına acımasız bir kâhya koymuştu. Aylarca tecavüze uğrayıp ve işkence görür. Bunca zaman Cosi, annesinin gizlice getirdiği yiyecek ve suyla ayakta kalabilmişti. Bir gün, ahşap bir zemin ve yatağın altında gizli bir bölme keşfederler ve onu keşfeden aslında Cosi’ydi. Güvende olacağı tek yer orasıydı. Tecavüzler devam ederken, hizmetçi kadından merhamet beklemesine rağmen Celine hamile olduğunu öğrenir, ancak hiçbir belirti yoktu. Sonunda, içinde biraz umut vardı. Eski tanıdıklarından biri sipariş vermek için eve geldiğinde Celine’i fark eder. İletişim kuru üzümlü keklerin içindeki gizli mesajlarla başlar. Bir gün acısı o kadar şiddetli hale geldi ki, acısını Cosi’den saklamaya çalışırken, eski komşularından bir hemşire ve aşkı Luc sonunda onu kurtarmaya gelir. Çok fazla kan kaybediyordu ve hemen gitmezse bebek de ölecektir.

Celine, aşkının kollarında kurtarılmak üzere götürülürken Cosi hakkında sadece mırıldanıyordu, ama o kadar bitkindi ki, sadece bir fısıltı ile ağzından çıkar ve üzerindeki kapağı açacak kadar uzun olmayan küçük Cosi annesinin bıraktığı gibi, geride kalır. Caroline yanlışlıkla hafızasını kaybetmiştir ve Rue de Cler’deki evine yabancıydı. Herkes onu tanıyordu ama o hiçbir şey hatırlamıyordu. Restoran sahibi Victor, bugünlerde yanında olan en önemli kişilerden biriydi. Zamanla, arkadaşlıkları aşka dönüştükçe Caroline ufak tefek şeyleri hatırlar, ancak her şey çok eksikti. Sonunda bir gün her şey yerli yerine oturur. Kimdi, ailesi, kocası, kızı… Her şeyi hatırlayınca bir kez daha yıkılır. Asıl sürpriz ise yaşadığı ev hakkında öğrendikleri ve bazılarının artık hayatında olmasıdır.

Paris’ten Çiçeklerle – Kitap Açıklaması

Bu kitabı yazarken, karakterlerimin peşinden en etkileyici kafelere, güzel balkonlara ve canım Paris manzaralarına gittim. Bu seyahatte Montmartre’nin basamaklarına tırmandım, Rue de Cler pazarındaki renkli görüntülere hayranlıkla baktım, küçük ara sokaklardaki gizli kafelerde espresso yudumladım. Hepsi unutulmazdı.

Ama bu hikâye, çikolatalı kruvasanlardan ve bir bahar günündeki Eyfel Kulesi’nden daha derinlere iniyor. Bu hikâyenin sayfaları, 1940’lı yılların savaşla yıpranmış Paris’inde, gönül yaralarını ve travmaları ele alıyor. Günümüzde ise direnmeyi, affetmeyi ve sevmeyi becerebilen veya beceremeyen karakterleri.

Bu kitap, benim Paris’e yazdığım aşk mektubum. Ve belki bir gün, bir mektup daha yazarım. Şimdilik, hayal ettiğim bu hikâyenin, karakterlerin, Paris’in her şeyinin en ince detayına kadar keyfini çıkarmanızı umuyorum.

Nilüfer çiçekleri yürek parçalayıcı yolculuklardan geçer. Tohumları toprakla, artıklarla ve birbirine giren köklerle kaplı bulanık bataklık suyunda filizlenir. Çiçek açmaları için bu korkunç karanlıkta yolunu bulması gerekir, suyun üstünde bir yerde güneş ışığının olduğunu içten içe bilmeli ya da en azından bunu umut etmeli. Böylelikle bu yolculuktan zarar görmeden çıkar ve zafer kazanmış bir şekilde çiçek açar.

1940’ların işgal altındaki Paris’inde Paris’in tüm çiçeklerini beklerken Paris’in tüm acılarını kendinde bulan bir kadın… 2000’lerde Işığın Şehri Paris’in nostaljik havasında ve aydınlığında kendi acılarıyla ve geçmişiyle yüzleşebilmek için başka bir kadının geçmişinin peşinde iz süren başka bir kadın…

Kendine özgü sürükleyici tarzıyla Sarah Jio bu romanında bulanık sularda derinlere batmış iki nilüfer olan güçlü kadın karakterlerle geçmiş ve bugün arasında köprü kurarak hayatta önemli olan şeyleri hatırlatıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular