Ana SayfaRomanÖlü Erkek Kuşlar

Ölü Erkek Kuşlar

Ölü Erkek Kuşlar – İnci Aral

Tür:Roman
Yazar:İnci Aral
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Kırmızı Kedi
Karakterler

Suna: Su ve Na, bir kadını iki ayrı karakter olarak yaşarlar. Su bir anne, evliliğe sıcak bakan iyi bir eş ama Na iyi bir anne adayıdır; İsyankâr ve cesurdur, düzene karşı çıkmaya hazırdır. İki karakter arasında sürekli olarak gelgitler yaşanır.

Ayhan: Suna ile evlidir. Suna’yı sonradan kıskanır. Kıskançlık nöbetleri yaşamaya başlar. Romanın sonunda yurt dışına kaçar.

Onur: Ayhan’ın fakülteden arkadaşıdır ama aynı zamanda ressamdır.

Güler: Onur’un karısıdır.

Nazlı: Onur’un yasak ilişkilerinden biridir.

Konusu

Roman bir aşk üçgenini konu etse de zaman zaman 1970 ile 1980 yılları arasındaki Türkiye’nin izlerine rastlamak mümkün. Ahlaki değerler, kadın, erkek ilişkileri, özgürlük gibi temalar akıcı bir dille işlenir.

Ölü Erkek Kuşlar Özeti

Eserin kahramanı ve anlatıcısı Suna; Gençliğinde sevdiği adamla evlenir ve çocukları olur ama evlilikleri mutlu değildir. Kocasının kendisine karşı duyarsız, kayıtsız ve sevgisiz tavırları nedeniyle eşinden boşanan Suna, Ayhan ile tanışır, çok iyi geçinir ve onunla evlenir.

Ayhan, modern bir evlilik hayatı sürdürmek ve Suna’nın kendi ayakları üzerinde duran bir kadın olmasını istemektedir. Evliliklerini kurallara hapsetmeye çalışan Ayhan’ın kendi sevgisine ve ilgisine karşılık vermediğini düşünen Suna, onu kaybetmemek için kocasının istekleri doğrultusunda hareket eder.

Bir süre sonra Ayhan’ın yakın arkadaşı Onur ve Suna arasında bir aşk başlar. Üçü de birbirlerine zarar vermeden bunu atlatmaya çalışırlar. Solcu Ayhan, ülkedeki siyasi gelişmeler nedeniyle işini kaybedince karısına daha çok bağlanır. Onur’a büyük bir aşkla, Ayhan’a ise acıma ve şefkatle bağlanan Suna, sonunda ikisini de hayatından çıkarır.

Ölü Erkek Kuşlar – Kitap Açıklaması

Suna’nın içinde iki ayrı kadın yaşar. ‘Su’ uysal, uzlaşmacı, evcil, iyi anne ve eş olmaya koşullanmış yanı, ‘Na’ ise bozuk saydığı her türlü düzene karşı çıkmaya hazır, asi ve cesur kimliğidir. Sürekli çatışma halinde olan çift benlik ve bölünmüşlüğü içinde, bir de kocası Ayhan’ın en yakın arkadaşı Onur’a âşık olunca Suna’nın durumu daha da zorlaşır.

Ölü Erkek Kuşlar, bir kadının birine tutkulu bir aşk, ötekineyse köklü bir sevgi ve evlilik bağıyla bağlandığı iki erkek arasındaki yakıcı gidiş gelişlerini anlatırken bu üç kişinin çocukluktan kadın ve erkek olmaya uzanan yolda öngörmeler, koşullanmalar ve kurallarla biçimlenişlerini irdeliyor. Kadın-erkek ilişkilerinin, hem toplumsal tabu ve yargıların özündeki katılık ve şiddet hem de tarihsel bir dönemin baskı ortamında nasıl yorucu bir iletişimsizlik ve çözümsüzlüğe dönüştüğünü gösteriyor. Bu karmaşa içinde aşk çocuksu bir düş, evlilikse düzen sanılan bir düzensizliktir.

İnci Aral; çok sevilen, eskimeden güncelliğini korumakta olan bu ilk romanında bir kadının bağımsızlık ve mutluluğu umutsuzca arayışını sarsıcı bir içtenlik ve ustalıkla anlatıyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular