Ana SayfaRomanİçimdeki Melodi

İçimdeki Melodi

İçimdeki Melodi – Sharon M. Draper

Tür:Roman
Yazar:Sharon M. Draper
Yayınlanma Tarihi:2022
Yayınevi:Genç Timaş
Karakterler

Melody Brooks: 12 yaşında serabral palsi hastası bir kızdır. Müziğe, resime, bilgiye olan merakı onun zihninin gelişmesini sağlamıştır. Merak duygusu sayesinde iki dili kendini ifade edebilecek kadar öğrenmiştir

Penny: Melody’nin dört buçuk yaşındaki kardeşidir.

Bayan Violet Valencia: Melody ve kardeşiyle ilgilenen aile dostlarıdır. Melody’yi birçok konuda desteklemiş birisidir.

Trinity: Melody’nin kamptaki rehberidir.

Jocelyn: Melody’nin kamp arkadaşıdır. Çekingen, ürkek tavırları kamp ve çocukların dostluğu sayesinde yerini arkadaş canlısı sıcak bir çocuğa çevrilmesini sağlamıştır.

Athena: Dans etmeyi çok seven pembe renge düşkünlüğüyle bilinen bir çocuktur.

Konusu

Melody Brooks’un yani 12 yaşında minicik ama hayalleri ve zihniyle dev gibi bir kızın hikâyesini okuyoruz. Melody ve özel çocukların gözünden de hayata bakabilmek için de önemli bir hikâye. Günlük hayat onlar için ne kadar düzenlenmiş ya da kolaylaştırmak için neler yapıyoruz. Roman çocuk kitabı gibi algılansa da daha ziyade yetişkin okuyuculara hitap ediyor. Tasarımların, icatların bir Melody gibi çocukların hayatları dâhil olmak üzere insanların hayatlarını nasıl değiştirebildiğini ifade ediyor. Yaşamı kolaylaştırmanın aslında zor olmadığı, birlikte olunduğunda bundan herkesin fayda sağlayabileceğini ifade eden bir hikâye.

İçimdeki Melodi Özeti

Melody Brooks; doğuştan serebral palsi hastalığı olan ama içinde kocaman bambaşka bir dünya barındıran 12 yaşında bir kız çocuğudur. Melody konuşamasa da zihinsel engelli değildir. Her şeyi algılayabiliyor, analiz edebiliyor ve kendi iç dünyasında bunlara karşılık verebiliyordur.  Ailesinin ona aldığı, tekerlekli sandalyeye bağlanabilen Medi-Taker (sağlık takip cihazı) Elvira adı elbirliğiyle koyulan bu cihaz sayesinde yazdıklarıyla sesini çevresine duyurabiliyordur. Anne babasının üstün çabasına bir de onların aile dostları olan Bayan V yani Violet Valensiya’nın katkısı da eklenir. Bayan V, Melody ve dört buçuk yaşındaki kardeşi Penny’ye yaz tatili boyunca imla, matematik, dil sanatları gibi konularda ders çalıştırırken bunu onlar için bir oyun haline getirdiği için çocuklar için de keyifli bir aktiviteye dönüşmüştür. Bayan V, çocukları kütüphaneye götürdüğü günlerden birinde oradaki görevli Bay Francisco’nun Melody’ye verdiği broşürle yeni hayal kapısı aralanır. Yeşil Koru Kampı, Melody gibi özel çocuklar için hazırlanmış bir yerdir. Melody ve Bayan V kampın web sayfasına baktıklarında heyecanları artar. Ailesinin onayıyla kampla görüşülür, birkaç gün sonrası için rezervasyon yapılır. Melody, o güne kadar ailesinden hiç ayrılmamış, sadece Bayan V’nin evinde kalabilmiştir. İçini hem endişe hem tarifi mümkün olmayan bir heyecan kaplar. Annesiyle birlikte tatlı bir telaşın sürecinin ardından her şey hazırdır. Bu mutluğun yeri zaman zaman endişe ve kaygıya dönüşür. Hatta Melody bile çok istediği bu bir haftalık ayrılıktan korkup vaz geçmek bile ister.

Kampa geldiklerinde Melody ile ilgilenecek olan rehberi, Trinity ile tanışırlar. Orman içinde dolaşıp kalacakları yeri gezdikten sonra kamp arkadaşları birer birer gelmeye başlar. Onlar da Melody gibi özel ve akranı olan çocuklardır. Kampta iki kızların iki de erkeklerin kulübeleri vardır. Ala Doğanlar ve Yeşil Ceylanlar kızların takımı, Mavi Porsuklar ve Mor Panterler erkeklerin takımıdır. Tüm takımlar aktiviteleri birlikte yapacak, yemekleri birlikte yiyeceklerdir.

Melody, Ala Doğanlar takımındadır. Takım arkadaşlarıyla ve onların rehberleriyle aynı kulübede kalacaktır. Arkadaşları da ilk defa ailelerinden ayrıldıkları için tedirgin olsalar da çabucak kaynaşırlar. Hayatlarında ilklerin yaşanacağı bir haftalık mutlu günler başlamıştır. Havuzda geçirilen keyifli zamanlar, sanat aktiviteleri, resim, doğa yürüyüşleri, o güne kadar hiç denemedikleri bir aktivite olan ayaklarını boyayıp baskı yapmaları, atla gezinti, zippline ve her gece kamp ateşi etrafında toplanıp yaptıkları eğlenceler çocukları birbirlerine iyice yaklaştırır. Jocelyn, Karin, Athena onun en yakın arkadaşları olmuştur. Birlikte küçük yaramazlıklar yapıyor, kulübelerine giren küçük mısır yılanıyla biraz korku biraz heyecan yaşıyorlardır. Kamptaki oyun parkları bile özel çocuklar için tasarlanmış o güne kadar uzaktan baktıkları salıncağın ve kaydırağın keyfini çıkarmışlardır. Kamp gecelerinden birinde erkeklerin kampından Noah isimli bir çocukla tanışıp farklı bir heyecan bile yaşar. Takımlar arası oynanan balonbol oyununda da rakip takım olsalar da birbirlerini desteklerler. Bir hafta çabucak geçmiş ve son gece yine kamp ateşinin etrafında toplanmışlardır. Bu gece dans gecesidir. Noah, yürütecini bırakıp Melody’nin tekerlekli sandalyesini tutarak müziğe kendilerini kaptırırlar. Melody hayatında ilk defa dans eder.

Mutluluktan uçmak üzeredir. Bir haftalık kamptan, hayatı boyunca unutmayacağı anılar ve sonrasında görüşeceği arkadaşlarıyla ayrılır.

İçimdeki Melodi – Kitap Açıklaması

 New York Times Çok Satan listelerinde aylarca yerini koruyan ve farklı milletlerden milyonlarca okurun kalbinde taht kuran İçimdeki Müzik’in bu çarpıcı devam romanında Melody, tutkusunun peşinden gidebilmek adına korkularıyla yüzleşiyor.

Melody, artık daha büyük ve daha cesur bir genç kızdır. Onun gibi farklı yeteneklere sahip çocuklara yönelik kamplar olduğunu keşfettikten sonra, bir kampa gidebilmek için can atıyor. Ormanda yürüyebileceği, çelik halatla uçabileceği ve hatta ata binebileceği bir yer! Belki de sonunda gerçek bir arkadaş edinebileceği, kendi kararlarını verebileceği hatta kendi başına bir şeyler yapabileceği bir yer – rüya gibi! Melody, titreyen kamp ateşinin ışığında ve fırtınaların gücüyle gerçekten ne kadar cesur ve güçlü bir genç kız olduğunu keşfetmek üzere.

“Sevilen bir hikâyenin tatmin eden, kıymetli devamı.”

-Kirkus Review

“Melody’nin sesi her zamanki gibi esprili. Çeşitli etnik kökenlerden ve engellere sahip yardımcı karakterler ona saygıyla yaklaşıyor… Onu gerçekten anlayan bir topluluğun parçası olmuş durumda.”

-Publishers Weekly

“Bu kitapta Melody okulla alakalı tüm problemleri ve sınırları aşmış bir genç kız olarak karşımıza yeniden çıkıyor. Ama bekleyin! Henüz hiçbir şey görmediniz.”

-GoodReads, Okur Yorumu

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Betül
Betül
Ziyaretçi
1 yıl önce

çok güzel bir kitap ben çok sevdim okumak isteyenlere tavsiye

Ilgın
Ilgın
Ziyaretçi
Yanıtla  Betül
1 yıl önce

(Bence) ben beğenmedim çok sıkıcıydı ve çok detaya girmişlerdi daha kısa olabilirdi…

Napicam
Napicam
Ziyaretçi
9 ay önce

Kitap çok güzel fakat özet bence çok uzun olmuş çok ayrıntılı olmuş ama yinede güzel bence

Jsu
Jsu
Ziyaretçi
Yanıtla  Napicam
4 ay önce

Özetin uzun ve ayrıntıli olmasi bence daha iyi

Blabla
Blabla
Ziyaretçi
1 ay önce

Kitap aşırı iyi noah ve melody best ship bence

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular