Ana SayfaRomanViran Dağlar

Viran Dağlar

Viran Dağlar – Necati Cumalı

Tür:Roman
Yazar:Necati Cumalı
Yayınlanma Tarihi:2001
Yayınevi:Cumhuriyet Kitapları
Karakterler

Zülfikar Bey: Yazarın akrabasıdır. Varlıklı ve geniş bir nüfuza sahip olan bir ailenin genç çocuğudur.

Konusu

Necati Cumalı, Makedonya’da uç beyi olarak yaşayan bir ailenin son temsilcisi Zülfikar Bey’in hayat hikâyesini kurgulayarak milliyetçi akımların, etnik çatışmaların ve Osmanlı’nın egemenliğini kaybetmesinin etkisiyle Balkanların imparatorluktan ayrılma hikâyesini konu edinmiştir.

Viran Dağlar Özeti

Roman, yazarın akrabası olan Goriçkalılı Zülfikar Bey’in hayatını anlatır. Yazar, Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılma sürecini ve Osmanlı İmparatorluğu’nun geri çekilmesinden sonra Balkanlar’daki kargaşayı ana kahramanın hayatı üzerinden anlatıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun dağıldığı dönemde Balkanlarda yaşayan Zülfikar Bey, varlıklı ve nüfuzlu bir aileden gelmektedir. İmparatorluğun son dönemlerinde yaşanan değişim ve parçalanma süreci, tüm toplumu olduğu gibi romanın ana kahramanını da etkiler. Zülfikar; Henüz genç olmasına rağmen, II. Meşrutiyet’in ilanı ve Balkan Savaşı gibi dönemin önemli olaylarına elinden geldiğince müdahil olmaya çalışır.

Zülfikar Bey ve ailesi, Balkan Savaşları’ndaki Osmanlı yenilgisinden sonra bile vatanlarını terk etmediler. Savaş sonrasında yaşanan değişimlere kayıtsız kalamayan Zülfikar Bey’in ortaya çıkmasına neden olan olaylar, Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransız Ordusunun bölgeye gelmesiyle başlamıştır.

Kısa Bilgiler
  • Zülfikar’ın babası Rıza Bey, daha sonra sinemaya uyarlanan Dila Hanım hikâyesinin kahramanıdır.
  • Fransa’de “Le Dernier Seigneur Des Balkans”(Balkanların Son Beyi) adıyla yayınlanan kitap 2005 yılında Fransız Arte kanalı tarafından dizi halinde ekranlara taşınmıştır.
  • Çekimleri altı ay süren dizi filmde, 330 oyuncunun rol almış ve dizinin maliyet 10 milyon Euro’yu bulmuştur.

Viran Dağlar – Kitap Açıklaması

Ulusçuluk akımlarının, etnik çatışmaların etkisi ve Osmanlı’nın egemenliğini kaybetmesiyle Balkanlar’ın imparatorluktan kopuş sürecini anlatan roman, Makedonya’daki uç beyi bir ailenin son temsilcisinin yaşam öyküsü üzerine kurulu.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular