Kızıl

Kızıl – Stefan Zweig

Tür:Roman
Yazar:Stefan Zweig
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Berger: Hikâyenin ana karakteridir. Henüz 17 yaşında,  ciddi özgüven problemi yaşamakta ve kendini topluma kabul ettirmeye çalışan biridir.

Schramek: Hukuk öğrencisidir. Berger’in arkadaşıdır.

Karla: Schramek’in kız arkadaşı ve Berger’in arkadaşı olur.

Konusu

Kitap, ürkek, yaşamı daha tanımamış, saf duyguların ve biraz da ezilmişliğin; dışlanmışlığın psikolojisini ele alırken. 17 yaşındaki genç tıp öğrencisinin temiz dünyası ve aşka olan temiz özlemini; insanlara olan güvensizliğini konu ediniyor.

Kızıl Özeti

Bertold Berger taşradan Viyana’ya tıp okumak için gelir. Josefstadt semtinde bir oda tutuyor. Hiç arkadaşı ve tanıdığı olmayan bu şehirde, zayıf ve iyi huylu Berger bir arkadaş bulur. Hukuk okuyan Schramek ise tam tersidir. Güçlü, çekici, konuşabilen; İnsanlara yol gösterebilen biridir. Berger, arkadaşını bir idole dönüştürür. Arkadaşının ortamında olmasına rağmen ayak uyduramaz. Schramek, Berger’le sürekli dalga geçer ve aralarında uzun tartışmalar olur.

Bir gün Schramek, Berger’i kız arkadaşı Karla ile tanıştırır. Kız bu zayıf, çelimsiz ve utangaç gençle sürekli dalga geçerken, Berger ona karşı şehvet duyar. Aralarında, ikisinin de fark ettiği bir çekim vardır. Ama Berger’in istediği bu değil. Berger, kızın ucuz sadeliğine ve baştan çıkarıcılığına sert tepki verir. Kızdan ve arkadaşından uzakta olan Berger, ev sahibinin kızının kırmızı olduğunu öğrenir. Kadına yardım etmek için bir tıp öğrencisi olarak yanında dururken, onu iyileştirmek istiyor. Her şeye darılan Berger, ev sahibiyle kızının dostluğundan mutludur. Ancak hiç beklemediği bir şey olur. Kırmızı da kendine bulaşır.

Kızıl – Kitap Açıklaması

Tıp öğrenimi için büyük umutlarla Viyana’ya yerleşen genç öğrenci Bertold Berger, çok geçmeden hayal kırıklığına uğrar; yabancı şehrin karmaşasına uyum sağlamakta son derece zorlanmaktadır. Hayatı boyunca çekingenlikten mustarip olan genç adam, kendisini bir kez daha çocuksu bir acizliğin ortasında bulur. Üstelik ilk defa ailesinden uzakta, yapayalnızdır. Bütün umudunu yitiren öğrenci, neredeyse her şeyden vazgeçtiği sırada kızıl hastalığına yakalanan bir genç kızla tanışır. Bu süreçte yaşam amacını yeniden keşfederek yeni hislere tanıklık eden Bertold, kızın iyileşmesine yardım ederken kendi yaralarına çare bulabilecek midir?

Stefan Zweig 1908 yılında yayımlanan bu erken dönem eseri Kızıl’da, yarattığı karakterin gizli arzularını ustalıkla işlerken, kimseye aldırış etmeyen büyük ve yabancı kentin acımasızlığını gözler önüne seriyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
şelale
şelale
Ziyaretçi
2 yıl önce

çok anlamlı bir kitap çpk etkilendim

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular