Ayişe

Ayişe – Henry Rider Haggard

Tür:Roman
Yazar:Henry Rider Haggard
Yayınlanma Tarihi:2003
Yayınevi:İthaki Yayınları
Karakterler

Allan Quatermain, Leo Vincey, Ustane, Billali, Horace Holly, She, Job

Konusu

Ayişe, Cambridge’li bekâr Ludwig Horaca Holly ve evlatlık oğlu Leo Vincey’nin asırlık bir efsanenin peşinde Afrika’nın karanlık kalbine yaptıkları tehlikeli yolculukta geçen hikâyeyi konu edinmektedir.

Ayişe Özeti

Cambridge Üniversitesi’nde genç bir profesör olan Horace Holly, bir gün arkadaşı Vincey tarafından ziyaret edilir. Vincey arkadaşına ölmek üzere olduğunu ve oğlu Leo’yu Holly’ye emanet etmek istediğini söyler. Vincey, Holly’ye ailesinden duyduğu fantastik bir hikâye anlatmakla kalmaz, aynı zamanda ailesinden miras kalan kilitli bir demir kutuyu, oğlu 25 yaşına geldiğinde açması şartıyla Holly’ye teslim eder. Holly onu kabul eder. Arkadaşının isteği üzerine Vincey ertesi gün ölü bulunur. Holly, Leo’yu evlat edinir ve büyütür. Çocuk 25 yaşına geldiğinde, açılan kutudan Vincey’nin anlattığı fantastik hikâyeyi doğrulayan bir tablet çıkar.

Tablette Mısırlı rahip Kallikrates’in bir efsanesi yazılıdır. Buna göre Kallikrates, MÖ 339’da sevgili Prenses Amenartes ile Mısır’dan kaçar. Ancak Güney Afrika kıyılarında, bir nehrin ağzına yakın bir yerde gemileri batar. Kallikrates ve Amenartes yerliler tarafından kurtarılır ve beyaz kraliçelerinin önüne getirilir. Kraliçe Kallikrates’i görünce âşık olur ama Kallikrates Amenartes’i sever. Reddedilen kraliçe, bir kıskançlıktan sonra Kallikrates’i öldürür. Kallikrates’in torunları, 25 nesildir atalarının intikamını almaya çalışır.

Holly, Leo ve uşakları Job, tablette yazılan emirleri takip ederek hikâyenin ne kadar doğru olduğunu öğrenmek için Afrika’ya bir yolculuğa çıkarlar, ancak gemileri yolda batar. Sadece üç kahraman ve geminin kaptanı hayatta kalır. Bir kurtarma botu ile nehir yoluyla karaya doğru ilerlerler. Tekneleri bataklıkta batmak üzereyken Amahagger adlı bir halk tarafından kurtarılırlar. Ancak bu insanlar, Kallikrates’in yazdığı gibi, beyaz yabancıları tencereye koyar, pişirir ve yerler. Tencereye girmeyi reddeden Holly, orada küçük bir Amahagger katliamı yapar ve 3 İngiliz kaçmayı başarır. Ancak bu kargaşada kaptan da vurulur. Leo da ağır yaralandı. Leo’ya âşık olan yerel bir kızın yardımıyla, kayıp Kor şehrinin kraliçesi Ayesha’nın Leo’nun yarasını iyileştirebileceği öğrenilir.

Kraliçe Aisha inanılmaz derecede güzel ve doğaüstü güçlere sahip. Vücudunu ve yüzünü beyaz battaniyelere sarıyor. Sürekli peçe takıyor çünkü onu peçesiz gören erkekler ölümden kaçamıyor. Ayişe aslında 2000 yıl önce Kallikrates’i öldüren kraliçedir. Sürekli ateşte yıkandığı için vücudu bozulmaz ve güzelliği asla kaybolmaz. Ayişe güçleri sayesinde Leo’nun hastalığını tedavi eder ama bu arada Leo’ya âşık olur çünkü Leo tam olarak binlerce yıl önce ölmüş Kallikrates’e benzemektedir.

Ayşe’nin güzelliğinin etkisinden kurtulamayan Leo, Ayşe ile evlenip birlikte İngiltere’ye gitmeye karar verir. Ama önce, Leo ve Holly de ateşte yıkanmalı ve hayatlarını uzatmalıdır. Yıkanması gereken bu ateş sarayın dışında bir mağaradadır ve tehlikeli yollardan geçilerek ulaşılır. Sonunda iş alevlerin olduğu yere geldiğinde Ayişe, Leo ve Holly’ye ateşte yıkanmanın tehlikeli olmadığını göstermek ister, önden ateş banyosu yapar. Ancak banyodan birkaç dakika sonra hızla yaşlanır ve yüzlerce yıl ölür. İngilizlerin hizmetkârı Jop ta gördükleri karşısında şok olur ve ölür. Hollz ve Leo, ateş banyosu yapmadan İngiltere’ye dönerler.

Ayişe – Kitap Açıklaması

Ayişe, Cambridgeli bekâr Ludwig Horaca Holly ile manevi oğlu Leo Vincey’nin, çağlar öncesine uzanan bir efsanenin peşinde, Afrika’nın karanlık yüreğine doğru çıktıkları tehlikeli yolculuğun öyküsüdür. Yolculuğun sonunda, ölümün kucağında, tüyler ürperten Kor yeraltı mezarlarında yaşayan, yabanıl Amahagger halkının gizemli ak kraliçesi Ayişe ile karşılaşırlar. Ayişe’nin ak örtüsünün ardında, Leo Vincey ile dostunu ölümcül güzelliğin ve aşkın onulmaz gizi beklemektedir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular