Ana SayfaRomanKöpek Kalbi

Köpek Kalbi

Köpek Kalbi – Mihail Bulgakov

Tür:Roman
Yazar:Mihail Bulgakov
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Şarik: Tombuldur ne de tüyleri kabarık ve güzeldir. Yarı aç yarı tok yaşadığı sokaklarda başıboş dolaşan hikâye kahramanının sol tarafı bir aşçının üzerine sıcak su dökmesi sebebiyle tüysüz ve yaralıdır.

Filipp Filippoviç: Şarik’i sahiplenen kişidir. Bazı bilimsel araştırmalar yürüten, dünyaca ünlü bir profesördür.

Zinayda Prokofyevna: Filipp Filippoviç’in hizmetçisidir.

İvan Arnoldoviç Bormental: Filipp Filippoviç’in asistanıdır.

Konusu

Ruslar tombul ve kabarık tüylü köpekleri “şarik” adıyla çağırırlar. Şarik isimli bir sokak köpeğinin yolu Filip Filipovic isimli bir doktorla kesiştiğinde köpeğin karakteri değişir ve doktor çılgın bir ameliyatla hipofiz bezini Şarik’e ekler. Bu değişiklikle birlikte meydana gelen olaylar kitabın konusunu oluşturur.

Köpek Kalbi Özeti

Bir gün sokaklarda aç dolaşan şarik, gür bıyıklı yaşlı bir adamla karşılaşır. Bu adamdan başta korksa da selam verdiğinde kanı kaynar. Adam Şarik’i peşinden eve götürür. Şarik ise kendisini salamla besleyen bir sahibi bulmanın heyecanıyla kıvranmaktadır. Şarik’in sahibi, beyin üzerinde bazı bilimsel araştırmalar yapan dünyaca ünlü Filipp Filippovic’tir evi oldukça büyüktür. Zinaida Prokofyevna Bunina, Filipp Filippovich’in hizmetçisi olarak çalışıyor. Ivan Arnoldovic Bormental onun resmi olmayan asistanıdır.

Şarik ilk günlerde yeni evinde iyi bakılıyor. İyi beslenir, rahat etmesi sağlanır. Sol tarafındaki yarayı Doktor Filip Filippovic tedavi ediyor. Bir süre kötü davranışlarına, evdeki bazı eşyalara zarar vermesine, evi istediği gibi kullanmasına bir süre müsamaha gösterilir. Bir gün, çok kötü bir insanın öldüğü işitildiğinde, Filip Filipovic ve Bormental şaşırtıcı derecede mutlu ve umutludur. Şarik hemen yemekten kesilir ve bir odaya hapsedilir. Neler olduğunu anlamayan Şarik, olacakları tahmin etmeye çalışır. Köpek daha sonra ameliyathaneye alınır. İyileştiğini sanan Şarik, ameliyathaneye geri getirilmekten bıkar ve kaçmaya çalışır ama sonunda başının kesilmesinden kurtulamaz.

Filipp Filippovic, uzun süredir üzerinde çalıştığı bir deneyi Şarik ve yakın zamanda ölmüş bir adamın kadavrası üzerinde gerçekleştiriyor. Adamın bazı organlarını köpeğe yerleştirir. Böylece köpek yarı insan bir halde hayata geri döner. Ancak henüz tam olarak insan değildir ve köpek özellikleri gösterir. Doktor ve asistanı onun dışarı çıkmasını ve evde görgü kuralları dersi vermesini yasaklar. Ancak, Şarik’i bir öğrenci değildir. Hayata dönmesinin üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hala kedilere karşı bir zaafı vardır. Görgü kurallarını öğrenemez, küfreder, evdeki düzeni bozar ve her fırsatta kendisine empoze edilen katı kuralları çiğnemeye çalışır. Sonunda, Şarik’in varlığı başkaları tarafından gizli bir tura çıkarken öğrenilir. Böylece ona bir kimlik vermek zorunlu hale gelir. Şarik, adı olarak Poligraf Poligrafovich Sharikov adını seçer. Binyonkur’un başkanı Shvonder, Sharikov’u Filipp Filippovic’e karşı sürekli kışkırtır. Ona okuması için kitaplar verir ve önerilerde bulunur. Şarik’in kötülüğü de başarılı olur. Filip Filippovic şimdi her zamankinden daha yorgun düşer. Öte yandan Şarik, her zamankinden daha asi olur. Doktorun hizmetçisi Zinaida’ya tecavüz etmeye çalışırken yakalandıktan kısa bir süre sonra Şarik evi terk eder. Sokaktaki başıboş kedileri temizleme görevi olan bir iş bulur. Kızlardan biri, bazı yalanları nedeniyle Şarik ile evlenmeyi bile düşünür. Ancak Filipp Filippovic kıza Sharikov’un gerçek kimliğinin onun laboratuvar yapımı bir yaratık olduğunu söyler, bu yüzden kız evlenmeyi reddeder. Şarik sonunda yapacağını yapar, Filipp Filippovic ve Bormental’i devrim karşıtı olmakla suçlayıp polise ihbar eder. Sonra doktor ve asistanı Şarik’i yakalar ve onu tekrar köpeğe dönüştürür. Hikâyenin en çarpıcı cümlesi şudur: “Bilin kikorkunç olan, artık onda köpek değil, insan kalbi olmasıdır. Hem de doğada bulunan en berbatınan.”

Köpek Kalbi – Kitap Açıklaması

Bulgakov Köpek Kalbi’nde Sokak köpeği Şarik’in öyküsünü anlatır. Dünya çapında bir bilim insanı olan Profesör Filipoviç, evine götürüp beslediği Şarik’i ameliyat ederek, er bezlerini ve hipofiz bezini adi bir suçlununkilerle değiştirir. Köpek arsız, yüzsüz, şehvet düşkünü ve kaba saba bir insana dönüşür. Şarik insan haliyle profesörün hayatını cehenneme çevirse de, Sovyet bürokrasisinde kendine bir konum edinebilecektir.

Komünistlerin küçük burjuva değerlerinin üstünde yeni bir Sovyet insanı yaratma ideallerini hicveden Köpek Kalbi, Bulgakov’un en çok tartışılan yapıtıdır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Güller
Güller
Ziyaretçi
2 yıl önce

Harika bir kitap❤️

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular