Gizli El

Gizli El – Reşat Nuri Güntekin

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanReşat Nuri Güntekin1920
Karakterler

Şeref: Yirmi dört yaşında okuldan mezun olmuş bireydir. Gemlik’te memurluk yaparken Seniha ile evlenmiştir. Son derece hırslı ve her zaman yükselme arzusu olan bir karaktere sahiptir. Hayatı Miralay ile tanıştıktan sonra tamamı ile değişecektir.

Seniha: Son derece kültürlü bir kızdır. Aziz Paşa’nın Fransız mektebinde okumuştur. Şeref’in ise karısıdır.

Doktor Cemil: Emeklilik günlerini Gemlik’te geçirmeye karar vermiştir. Şeref’in Aziz Paşa ailesi ile tanışmasına ve Seniha ile birlikte evlenmesine yardımcı olmuştur.

Aziz Paşa: Atmış beş yaşlarında bir adamdır. Çiftlik işleri ile fazla ilgilenmekten hoşlanmayan hayattan daha çok zevk almaya bakan bir adamdır.

Miralay Murat: Şeref’in kanunuz işlere bulaşmasına sebebiyet veren adamdır.

Konusu

Romanın konusunu bireysel olarak geliştirdiği hırsların peşinde koşan ve bu uğurda maddi olarak yükseliş elde edilirken, ahlaki olarak düşen Şeref’in hayatı oluşturmaktadır. Yazar kitabında okuyuculara kendi çıkarları için diğer insanları umursamayan bireylerin ne hale geleceğini açıklamaktadır.

Gizli El Özet

Şeref, afyon meselesini konuşmak için umum müdürünün yanına gitmiştir. Buradan çıktıkdan sonra karısı Seniha ile buluşur. Seniha ile birlikte sohbet ettikten sonra Şerefe geçmişi hatırlamıştır. Beş yıl önce yaşananları düşünerek okuldan mezun olduğu ve babasını kaybettiği günleri hatırlamaktadır. Şeref, o yıl Gemlik’te maliye memuru olarak işe başlamıştır. Bununla birlikte çok büyük hedefleri ve planları vardır. Bu hedefleri yüzünden başladığı memuriyet hayatının ona yetmeyeceğini düşünmektedir. Aynı zamanda memuriyet hayatından sıkılmaya da başlamıştır.

Şeref günlerini bu duygular içerisinde geçirirken emekli askeri bir doktor olan, Doktor Cemil ile tanışır. Doktor Cemil ise onu eski bir saray paşası olan Narlı Çiftliğinin sahibi olan Aziz Paşa ile tanıştırır. Aziz Paşa’nın ise biri Adnan diğeri ise Seniha adında iki çocuğu vardır. Şeref zaman içerisinde Aziz Paşa ile dostluk kurmuş ve oğlu Adnan’a özel ders vermeye başlamıştır. Semiha ise Fransız Kolejini bilirmiş son derece kültürlü ve eğitimli bir kızdır. Özel dersler sırasında Seniha ve Şeref arasında bir ilişki başlar. Adnan ile Seniha, İstanbul’daki bir yakınlarının düğününe giderler. Ardından ise Seniha ve Adnan, İstanbul’dan birkaç akrabaları ile geri Gemlik’e dönerler. Aziz Paşa ise konağında bu yakınları için her gece bir eğlence düzenlemektedir.

Düzenlenen eğlenceler ise Gemlik halkı tarafından yadırganmaktadır. Halk bu eğlenceleri dedikodu malzemesi haline getirmiştir ve bu durum Şeref’i rahatsız etmektedir. Üstelik Seniha’yı bu eğlencelerden dolayı kıskanmaktadır. Seniha hakkında ortaya çıkan tüm söylentiler Şeref’i fazlası ile üzmektedir. Şeref yine böyle bir akşamda yemeğe davet edilir. Bu yemek süresince Seniha’yı boş yere kıskandığını ve suçladığını anlar. Ama onlar ile ayrı dünyaların insanları olduğunu düşünmeye başlamıştır. Bu sebepten bir daha çiftliğe gelmek istemez. Aynı zamanda Şeref, Aziz Paşa’ya bir bahane olarak tayini çıktığını öne sürer ve oradan ayrılır. Bununla birlikte bu durum Şeref’in biraz umutsuzluğa kapılmasına sebebiyet vermiştir.

Gizli El – Kısa Bilgiler

  • Gizli el, Reşat Nuri Güntekin’in ilk romanım dediği ve ilk baskısının 1920 yılında yapıldığı Dersadet gazetesinde yer alan ancak kitap haline ilk kez 1924 yılında getirilen romanıdır.
  • Reşat Nuri Güntekin’in ilk özgün romanı olarak bilinmektedir. Roman, yazar tarafından ele alınırken her zaman vurgunculuk ve nüfuz ticaretine dikkat çekilmiştir.
  • Ahlaki yönden birçok farklı ders vermektedir. Romanda 1914 ile 1920 yılları ele alınmaktadır.
  • Olaylar çoğunlukla Gemlik ve Narlı çiftliğinde geçmektedir. Büyük hırslara sahip olan insanların ve yasadışı işlere bulaşanların en sonunda pişman olacaklarını anlatmaktadır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 3.5]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular