Ana SayfaRomanKırmızı Saçlı Kadın

Kırmızı Saçlı Kadın

Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk

Tür:Roman
Yazar:Orhan Pamuk
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Cem: Kuyucu çırağıdır. Kuyucu çırak olarak çalışmadan önce yazar olmayı hayal eden Cem, babasının bıraktığı boşluğu Mahmut Usta ile doldurmaya çalışır. Kızıl Saçlı bir kadına aşık olur ve evlilik dışı bir çocuğu olur. Oğlu tarafından öldürülür.

Kızıl Saçlı Kadın: Asıl adı Gülcihan olan bir tiyatro sanatçısıdır. Cem bir zamanlar bu kadınla birlikte olmuştur,  Daha sonraları şehirden ayrılır. Cem’den Enver adında bir oğlu olur

Mahmut Usta: Tecrübeli bir kuyucu ustasıdır. Cem onu ruhani babası olarak kabul eder. Cem’i birçok hatadan korumaya çalıştığı gibi, Cem için baskıcı, otoriter bir baba kimliği rolünü oynamıştır. Cem, Mahmut Usta’yı öldürdüğünü sanarak şehirden kaçmıştır ancak, sadece yaralamıştır. Cem Öngören’e gelmeden 5-6 yıl öncesinde vefat etmiştir.

Enver: Cem ile Kızıl Saçlı Kadın’ın oğludur. Muhasebe okuyan Enver, babası gibi yazar olmayı hedefliyor. Şiirleri çeşitli dergilerde yayınlanmıştır. Ancak hayatında büyük başarı gösteremez. Parasız kalmaktan çok şikayet eder. Ve sonunda babası Cem’i öldürür.

Ayşe: Cem’in eşi. Cem’in eniştesinin akrabası olan Ayşe, bu vesileyle üniversitede Cem ile tanışır. Eczacılık okur ve Cem’i her zaman destekler.

Turgay: Kızıl Saçlı Kadın’ın kocasıdır. Cem’in Kızıl Saçlı Kadın ile tanışmasını sağlar. Kardeşinin karısıyla evlendiği için sorunları vardır.

Konusu

Yılların efsaneleri ile güncel konuları bir araya getiren Orhan Pamuk, tarihi olayları anlatarak aşk, kıskançlık ve baba-oğul ilişkilerini ele almıştır. Güngören’de Mahmut Usta ile kuyu kazarken öğrendiklerini, babasının terk ettiği bekçi çırağı olarak gittiği Cem’in Güngören’de gördüğü kızıl saçlı kadına aşık olduğu, Güngören’de öğrendikleri ve yaşadıkları tüm bu olayları anlatıyor.

Kırmızı Saçlı Kadın Özeti

Kızıl Saçlı Kadın romanında ilk olarak 1980’lerin İstanbul hayatı okuyucuyla buluşuyor. Romanın kahramanı, ailesinin tek çocuğu olarak büyüyen Cem adında genç bir adamdır. Cem’in babası, eczacı olarak geçimini sağlamanın yanı sıra bazı siyasi oluşumlarda da yer almaktadır. Ve bir gün kaybolur, asla geri dönmez. Bunun üzerine Cem ve annesi bir süredir İstanbul’da geçimini sağlamaya çalışıyor. Bu sırada Cem kitapçıda çalışarak edebiyatla ilgilenmeye başlıyor. Ancak daha sonraki yaşamında bambaşka sürprizler ve kırılma noktaları onu beklemektedir.

Cem ve annesi maddi sıkıntıları nedeniyle Adapazarı’na yerleşmek zorunda kalır. Romanı oluşturan olaylar burada başlıyor. Şehre geldikten sonra para kazanmak için bir kuyumcunun yanında çalışmaya başlayan Cem, işe gittikleri Öngören ilçesinde bir tiyatro ekibiyle karşılaşır. Ekip içinde en çok kızıl saçlı bir kadın dikkat çekiyor. Kendisiyle daha sonra tanışmak için büyük bir fırsat yaratan Cem, kısa sürede Kızıl Saçlı Kadın ile yakınlaşır. Aralarındaki ilişki bir kez olsa da genç adam Kızıl Saçlı Kadını hayatı boyunca aklında tutar. Ancak bu deneyimden kalan tek hatıra Kızıl Saçlı Kadının rüyası değildir.

Kızıl saçlı kadını her gün görmeye çalışan Cem, kısa sürede bu kadının oyuncu ve evli olduğunu öğrenir. Cem ile Kızıl Saçlı Kadın; bir gün kadının kocası evde yokken birlikte olurlar. Cem’in Ustasının bir kaza sonucu ölmesinden sonra şehri terk eder.

Yıllar sonra başarılı bir müteahhit olan Cem, iş için Öngeren’e gitmek zorundadır. Cem, bir süre sonra Enver adında bir oğlu olduğunu öğrenir. Enver, Kızıl Saçlı Kadın ile olan ilişkisinden Cem’in çocuğudur. Enver kendisini babasına farklı biri olarak tanıtır ve bir süre sonra Enver babasını öldürür ve cezaevine girer.

Orhan Pamuk Kırmızı Saçlı Kadın Romanı için;

“Kara Kitap’tan yoruldum, kısa bir roman yazayım dedim. Okyanusları koşarak geçeyim dedim, mümkün mü diye kısa roman yazmak. O da bende olmadığını düşündüğüm bir hüner, bir deneyim. Bana kalırsa Kırmızı Saçlı Kadın hem kısa, hem doğu-batı milli kimlik üzerine düşünme, şahsiyet ve medeniyet arasındaki ilişkiler gibi konuları irdelediği için tamamen farklı” 

Kırmızı Saçlı Kadın – Kitap Açıklaması

İlk aşk deneyimi bütün bir hayatı belirler mi?

Yoksa kaderimizi çizen yalnızca tarihin ve efsanelerin gücü müdür?

Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni romanı Kırmızı Saçlı Kadın’da bizi otuz yıl önce İstanbul yakınlarındaki bir kasabada liseli bir gencin yaşadığı sarsıcı bir aşk hikâyesiyle, büyük bir insani suçun peşinden sürüklüyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
sefer
sefer
Ziyaretçi
2 yıl önce

ellerinize sağlık güzel olmuş.

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,109TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular