Kervan

Kervan – İskender Pala

TürYazarYayınlanma Tarihi
Romanİskender Pala2021
Karakterler

Yahya Naif Efendi, Merkez Efendi, Hüdai, Nadide, Fatma, Deveci Telli, Kuşbaz Yuşa, Sümbül kardeşler.

Konusu

Kitabın konusu Osmanlı Padişahlarından Sultan Mahmut döneminde, Mekke ve Medine’de çıkan olaylar dahilin de, beş yıl aradan sonra yapılacak olan ilk hac olayını ve hac kafilesinde yaşanan olayları konu alıyor. Romanda hem tarih, hem de aşk temaları işlenmektedir.

Kervan Özeti

Kervanadlı kitap, Osmanlı’da vakanüvis görevini yürüten ve beş yılın ardından gerçekleştirilecek olan Hac ziyaretini yazacak olan Yahya Efendi’nin hikâyesini anlatmaktadır. Henüz Mekke ve Medine Osmanlı İmparatorluğuna bağlıyken Sultan Mahmut devrinde bazı dazlaklar Mekke ve Medine’yi işgal etmiş ve yalnızca Allah’a dua edilir ve dualar Allah’a edilir düşüncesiyle bir hareket başlatmıştır. Bu nedenle Hac ziyaretleri de yasaklanmıştır. Beş yıldır gerçekleştirilemeyen Hac nedeniyle Kâbe yolunda vazifelerini gerçekleştiremeyen Hacı ve Hacı adayları artık isyan etmeye başlamıştır. Bu arada Mekke ve Medine’de yaşayan halkın da ihtiyaçlarını getirememeleri bir başka soruna neden olmuştur. Bu yüzden Sultan Mahmut sonunda hem Mekke ve Medine halkının derdine derman, hem de hacıların yeniden hac yoluna gidebilmesi için İstanbul Üsküdar’dan yola çıkar. Yola çıkan on bin kişilik sürre alayının 4. Bölüğünde yer alan Yahya Efendi’nin yolculuk sırasında vakanivüslük görevi elinden alınır ve ziyaretin yazılmasından vazgeçilmiştir. Yahya Efendi’nin görevi son bulmuştur ama o, Hac vazifesini yerine getirmek için bu yolculuğa devam etmek istemektedir. Bu bölükte Yahya Efendi, Merkez Efendi, Deveci Telli, Kuşbaz Yuşa, Sümbül kardeşler ile yolculuk yapmaktaydı. İçlerinden en çok Hüdai ve Merkez Efendi ile yakın arkadaşlık kurmuştur. Aralarında yer alan Kuşbaz Yuşa ise dazlaklara haber uçuran bir hain olduğu Yahya Efendi ve Hüdai sayesinde anlaşılmıştır. Kuşbaz Yuşa idam edilmiştir, Berber, Telli’nin ölümünden sorumlu tutulsa da idam edilmeden önce suçsuzluğu anlaşılmıştır. Onun suçsuz olduğu anlaşıldıktan sonra dazlaklar ile yapılan savaşın kazanıldığını Sultan Mahmut’a haber vermek suretiyle İstanbul’a hareket etmiş ve alacağı bahşişin zararını kapatılacağı umulmuştur.

İzmit’te kervana yeni yolcular katılmıştır. Yolcular arasında Hüdai bir mutasarrıfın hizmetçisi olan Nadide’ye aşık olmuştur. Mutasarrıfın Fatma adında özürlü bir kızı vardı. Nadide’nin görevi bu kız çocuğuna bakmaktı. Fatma’ya derman olması için Hacca gitmekteydiler. Önceleri Nadide, Hüdai için pek olumlu şeyler düşünmüyor gibi davransa dahi zamanla o da Hüdai’ye karşı boş olmadığını belli etmeye başlar. Ancak ikisinin arasındaki ilişki eskiye dayanmaktadır ve birbirlerine ancak kavuşabilmekteydiler. Merkez Efendi çiftin nikahını Medine’de kıyar ve Kitapta Hüdai’nin Nadide’ye duyduğu saf aşkın hikayesi destansı olarak anlatılır. Yaşanan gelişmelerin ardından Hac yolculuğu ilerler ve Osmanlı Devleti Mekke ve Medine’yi geri kazanmak için dazlaklarla yaptıkları savaşı yener. Her iki şehir de hırpalanmış olsa da sonunda nihayet hacılar kutsal topraklara varmıştır. Mekke’ye ayak basıldıktan sonra Fatma’nın iyileşebilmesi için Hz. Muhammed (SAV.)’in mezarına dua edilmeye gidilir. Orada bulunan Fatma mucizevi bir şekilde engelinden kurtularak ayağa kalkar ve kendisi için dua emekte olan babasına doğru koşar. Ardından Hüdai, Yahya Efendi, Merkez Efendi ve diğer hacılar, kutsal vazifelerini tamamlar.

Tüm bu yaşananların ardından Merkez Efendi, Medine’ye yerleşmeye karar verir. Evini de Hüdai ve Nadide’ye düğün hediyesi olarak sunar. Evin içerisinde bulunan değerli kütüphanesini de Yahya Efendi’ye bırakır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 10 Ortalama: 4.1]
Önceki KonuAttila İlhan
Sonraki Konuİskender Pala
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular