Ana SayfaRomanGüvercin Gerdanlığı

Güvercin Gerdanlığı

Güvercin Gerdanlığı – İbn Hazm

Tür:Roman
Yazar:İbn Hazm
Yayınlanma Tarihi:2020
Yayınevi:Sufi Kitap
Konusu

Güvercin Gerdanlığı adlı eserde anlatılanlar hangi dil, din, inanış, millet ve topluluk olursa olsun, insanın hiç değişmeyen duygusal yönlerini ele alıyor. Aşka, sevgiliye ve dostluğa dair yazılmış bir kitaptır. Aşık olanın sevgiliye olan hediyesidir. Aşık ile sevgili arasında yaşanan acı tatlı bütün olup bitenleri okurken dostluk, arkadaşlık, vefa gibi kavramları da sorgulamamıza sebep olur. İbn Hazm işlediği konuyu kasidelerle, şiirlerle süslemiş, okuyan kişiyi tam anlamıyla doyurmuştur. Hatta işlediği konunun içeriğine uygun ayetlerden, hadislerden yararlanarak ilahiyata da uzanır ve, maneviyat duygulara da yer vermiştir.

Künyesi Ebû Muhammed, lakabı İbn Hazm, bu kitabı bir dostunun ricası üzerine yazmıştır. Aşkı bazen kendi tecrübelerinden yararlanarak anlatırken bazen de şahit olduğu ya da anlatılanlardan alıntı yaparak anlatmıştır. Ne var ki aşk zamansız bir kavramdır, onu ancak yaşayan kişi anlayabilir.

İbn Hazm kitabı otuz bölüme ayırarak anlatmıştır.

Güvercin Gerdanlığı Özeti

Bunların ilk on tanesi aşkın şakayla karışık bir duyguyla başlayıp yavaş yavaş, aşık olanı sevdiğinin yörüngesine sokan, aklın devre dışı kaldığı hafif sarhoşluğu anlatır. Aşık olma yolları farklı olsa da sonuç değişmez, kişi bu sarhoşluktan mutludur. Diğer dokuz madde de iki kişinin mahremine üçüncü kişilerin şahit olarak dahil olmalarıyla, dostluğa, vefaya ve anlayışa olduğu gibi büyük erdemli insanların varlığına duyulan ihtiyaçtan bahsedilir. Bütün zorlukların bitip kavuşmanın bahsedildiği yirminci bölümde, sevdiğine kavuşmanın Allah’ın dört dörtlük  rahmeti olarak anlatılır. Diğer sekiz bölümde kavuşamayan aşıkların, çektikleri sıkıntılar, dostluğun, vefanın getirdiği sır saklayabilme, tarafları anlayışla karşılayarak destek olmaları anlatılır. İnsanın doğal tabiatında sevgi ve aşk olduğu gibi habis ve hasis duyguların da olduğu örneklerle anlatılırken son iki bölümde de aşk gibi büyük bir duygunun aklın önüne geçip, nefse boyun eğmesiyle Allah’ın emirlerine karşı gelerek günah işlemeleri anlatılır.

Son olarak “Kurtuba’ya Ağıt” bölümünde Endülüs’te yaşanan olaylar, o dönemin toplum yapısı, sosyal yaşantısı ve İbn Hazm’ın üzüntülerini yazdığı ağıtla son bulur.

Tufanın bitişiyle Hz.Nuh’un Gemisi Cûdi Dağı’na yaklaştığın da, Nuh aleyhisselam suyun seviyesini öğrensin diye kargayı gönderir. Fakat karga leşleri görünce dönüp haber vermeyi unutur. O gelmeyince güvercini gönderir. Güvercin gidip bakar, su seviyesini öğrenmek için ayaklarını suya sokar. Su tuzlu olduğu için ayaklarının tüyleri dökülür. Gelip Hz. Nuh’a suyun azaldığını haber verir. Nuh aleyhisselam da ona dua eder, kendisine bir kolye hediye eder. ”Güvercinin Gerdanlığı” ismi oradan gelir. Bu sembol Klasik İslam edebiyatında çokça kullanılmıştır. Sevgilinin boynuna takılan, ölünceye kadar çıkarılmayan “aşk zinciri” anlamına gelen bir kavram olarak işlenmiştir.

Güvercin Gerdanlığı – Kitap Açıklaması

“Eğer bu dünya üzüntü ve kaygı dolu geçici bir dünya olmasaydı; eğer cennet bir ödül yeri, kötülük ve çirkinliklere karşı bir sığınak olmasaydı; sevgiliyle birleşmenin katıksız saf mutluluk, hiçbir şeyin bulandıramayacağı dupduru, üzüntü ve kederin kesinlikle yaklaşamadığı, dileklerin tamamlandığı, umutların son sınıra vardığı bir gönül şenliği olduğunu kolayca söyleyebilirdik. Tüm zevkleri denedim.

Acı tatlı her şeyi tattım: Sultanlarla birlikte olma, mal mülk elde etme, yokluktan sonra varlık, uzun bir yolculuktan sonra dönüş, tehlikeden sonra güven, ailemden çok uzaklara sürüldükten sonra yeniden özgürlük…

Bunların hiçbiri kavuşmanın sevgilide bıraktığı etkiyi bırakmaz. Bu durum daha çok, sevgili uzun bir süre âşığın aşk ateşinin yanmasını, umut ateşinin alevlenmesini engellediği zaman daha gerçektir.

Gerçi âşığın kalbinde aşk ateşi devamlı yanar. Ne yağmurdan sonra otların taze açması, ne baharda karabulutların kaybolmasından sonra çiçeklerin parlaklığı, ne de yemyeşil bahçelerle çevrili bembeyaz sarayların zarafeti, güzel huylu, iyi karakterli, övünüp beğenilen niteliklere sahip bir sevgiliyle kavuşmaktan daha güzeldir. Gerçekten, harikulade diller bu sevinci tasvir etmekten acizdir; tadını anlatamazlar. Kavuşma sonucu ortaya çıkan durum gönülleri şaşkına çevirir, zekâları durdurur.”

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
52 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Meryem
Üye
3 yıl önce

Güvercin Gerdanlığı sadece aşka bakışı değil (mecazi-hakiki) dönemini sosyal, kültürel, siyasi ve edebi yönlerden yansıtması, kadın erkek ilişkileri hakkında bilgi vermesi, farklı dalları bir araya getirmesi, Endülüs’ün geçmişle dönemindeki hayatla kurduğu ilişkiyi yansıtması açısından da önemli bir eserdir.

Merve
Merve
Ziyaretçi
3 yıl önce

Nuh alleyhiselam suyun seviyesini öğrenmek için kargayı yollar kargada ordaki leşleri görünce gidip haber vermeyi unutur tabi oda gelmeyince güvercini yollar o gider bakar ve gider Hz nuh a suyun azaldığıni söyler Nuh aleyhiselamda ona dua eder ve ona kolye hediye eder ve onun için güvercinin gerdanlığı ismi ordan gelir Sevgilinin boynuna takılan ve ölünceye denk çikarilmayan aşk zinciri işte aşkta böyle bişey yeri gelir öyle bir seversinki ve güvenirsin işte ona aşk denir O dönemin toplum yapısı Sosyal yaşantısı ve ibn Hazm ın üzüntülerini yazdığı ağıyla son bulur

Sevda TORNACI
Sevda TORNACI
Ziyaretçi
3 yıl önce

“Ey beni, gönnediğim bir kişiyi sevmekten dolayı ayıplayan kişi, beni aşkta zayıf birisi olarak tanımakla aşın davrandın.

Pekiyi söylesene bana, cenneti de ancak tasvirle tanıyor değil miyiz?

Üç nokta bir virgül
Üç nokta bir virgül
Ziyaretçi
3 yıl önce

MÜKEMMELLLL

Şanslı KıZzZ
Şanslı KıZzZ
Ziyaretçi
3 yıl önce

Başarılı bir özet çalışması olmuş. Tbr.

Sukranndurmus
Sukranndurmus
Ziyaretçi
3 yıl önce

Aşk kalpte yaşanır ve kalpler Allah’ın elindedir demiş ibni hazm güvercin gerdanlığı kitabında mükemmel bir kitap

Oya Özhan
Oya Özhan
Ziyaretçi
3 yıl önce

Aşk imiş her ne var alemde, ilim bir kil u kal imiş ancak 😇 konusu güzel okumak isterim 🙏

Büşra SAĞIR
Büşra SAĞIR
Ziyaretçi
3 yıl önce

Mükemmmel okumak istiyorummm

Mine
Mine
Ziyaretçi
3 yıl önce

Kesinlikle okumak istedigim kitaplar arasinda 😍

Handan taş
Handan taş
Ziyaretçi
3 yıl önce

Bir aşk bulabilsem kitabı ezberler dökerdim sayfaları bir bir gözlerinin ta içine ;)) güzel bir çalışma ellerinize sağlık

Ayşe Soğanlı
Ayşe Soğanlı
Ziyaretçi
3 yıl önce

Merak ediyorum bu kitabı okumak isterim☺️

Ayşe Soğanlı
Ayşe Soğanlı
Ziyaretçi
3 yıl önce

Mükemmel bir kitap özeti tebrikler👏🏻

asli tokdemir
asli tokdemir
Ziyaretçi
3 yıl önce

harika ozetlenmis, konusu merak uyandirici okunacaklar listemde mutlaka olacak🙏🏻🌺

Beyza
Beyza
Ziyaretçi
3 yıl önce

Mükemmel özetlenmiş bu sene okuma listemde kesin yer alacak🧚

Zuhal
Zuhal
Ziyaretçi
3 yıl önce

Okuma listesine alındı.

İlknur Ercan
İlknur Ercan
Ziyaretçi
3 yıl önce

Şubat ayı okuma listeme eklendi

Nuray
Nuray
Ziyaretçi
3 yıl önce

Çok güzel, en kısa zamanda okumak istediklerm arasında olacak.🙏

Fidan
Fidan
Ziyaretçi
3 yıl önce

Bugün bir arkadaşım bahsetti üzerine denk geldim güzel bir tesadüf oldu. Çok güzel özetlenmiş mutlaka okunacaklar listeme ekliyorum.

Fidan Dolan
Fidan Dolan
Ziyaretçi
3 yıl önce

Muazzam Müthiş bir kitapmış günümüz insanın özellikle okuması gereken bir eser.

En son 3 yıl önce, Fidan Dolan tarafından düzenlendi
Melike ÇETİN
Melike ÇETİN
Ziyaretçi
3 yıl önce

Kesinlikle okunacak bir kitap, listeme kaydettim 🌝 En kısa zamanda okumak nasip olur İnşaAllah 😍

Uslugsibel
Uslugsibel
Ziyaretçi
3 yıl önce

Okumayı çok istediğim kitap

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,484TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular