Ana SayfaRomanMüptezeller

Müptezeller

Müptezeller – Emrah Serbes 

Tür:Roman
Yazar:Emrah Serbes 
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Karakterler

Bakır: Hayatı son derece karmaşık düşünceler içerisinde geçmektedir.

İsmail: Her an ortaya çıkabilen bir yapıya sahiptir. Son derece gururlu ve sabit fikirli bir adamdır.

Kara gümrüklü: Hayatın yokuşlarını ve hapishanelerin şiş kültürünü tanımıştır. Zaman kavramı onun için allak bullak olmuştur ve zihinsel bir hapishanenin giriş katı olarak tanımlanmaktadır.

Konusu

Yazar romanında Bakır adlı karakterin zihinsel yolculuğunu geriye dönül hikayecilik tekniği ile ele almıştır. Yoğunluklu olarak anılar arasında geçen roman, yaşadıklarının karakterde bıraktığı hisleri açıklamaktadır.  Ya da okuyucuların aklını karıştırarak Bakır’ın geçmişini sildiğini sorusunu ortaya çıkartmaktadır. Okuyucuyu içerisinde çekmeyi başarmaktadır.

Müptezeller Özeti

Kitaptaki olay akışları tamamı ile üç farklı kişi ile devam ettirilmektedir. Bunlardan birincisi İsmail’dir. İsmail her an ortaya çıkabilir ve son derece sabit fikirli bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda bir o kadar da gururlu bir adamdır. Kitabın ana kahramanının yaşadığı olaylardaki farklılıkların ortaya çıkarılmasında etkili olmaktadır. Kara gümrüklü ise hayatın iniş çıkışlarını yaşamış bir adamdır. Özelikle hapishanenin şiş kültürünü yakından tecrübe etmiştir. Bu durum ondaki zaman kavramını allak bullak etmiştir. Aynı zamanda zihinsel bir hapishanenin giriş katı olarak tanımlanmıştır. Birde karakterin gerçek aşık dediği ya da onun olduğunu düşündüğü bir kişi daha vardır. Kitabın kahramanı sadece içerisinde bulduğu hapishaneden ve bağımlılıklarından uzaklaşmak ve kaçmak için içkiye ve eroin’e sarılmaktadır.

Kitapta gerçek hayat tüm gerçeklikleri ile anlatılmaktadır. Müptezellerin neden kendilerine bunu yaptıkları kitabın hikâyesi içerisinde açıkça dile getirilmektedir. Bu durum kitabın içerisinde öylesine cümleler ile açıklanmıştır ki okuyucu tüm duyguları açıkça hissetmektedir.

Kısa Bilgiler
  • Birçok farklı yazısı ile bilinen Emrah Serbes’in bu kitabı okuyucu tarafından oldukça beğenilmiştir. Yazar ünlü diziler ve filmlerden hem de Ot ve Kafa dergilerinden tanınmakta ve sevilmektedir. Bu kitabı ile ise yazar okuyucularını derinden etkileyecek bir hikâye sunmaktadır.
  • Kitaplarını açık ve anlaşılır bir dil ile ele aldığından hemen her okuyucu tarafından rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Özellikle müptezelin kelime anlamını okuyucuya bu romanı ile birlikte tamamen aktarmıştır. Genellikle yazarın okurlar tarafından ilk tercih edilen kitabı olmayı başarmaktadır.
  • Özellikle bir insanın kendine ne kadar zarar verebileceğini ya da en fazla ne olabileceğini anlamak isteyenler için bu kitap benzersiz nitelikler taşımaktadır. Ancak birçok okura göre de kitap hazmetmesi kolay olmayan bir eserdir. Bu noktada özellikle derdin içerisinde sıkışmış hayatları okumaktan hoşlanmayanlar için iyi sonuçlar ortaya çıkarmayabilmektedir.
  • Yazarı günümüz yazarlarından ayıran özelliklerden bir tanesi ise saklı olan hayatlara açıkça değiniyor olmasıdır. Yazarın kitabında ele aldığı olayların tamamı gerçek hayatta geçebilecek yapıdadır. Aslında bu durumda insanın kitaptan etkilenmesine sebebiyet vermektedir.
  • Aşk ve despotik duygulardan uzaklaşmak isteyenler ve gerçeğe daha yakın bir kitap okumak isteyenler için bu kitap sıklıkla tercih edilmektedir. Yıllar sonra ele aldığı bu kitabı ile yazar, yazımından hiçbir şekilde ödün vermemiştir.  Bu sayede özellikle eski okuyucularının da beğenisini kazanmayı başarmıştır. Kitap insanı içerisine çeken bir hikâyeye sahiptir. Hikâyenin gerçek olabilme ihtimalinin yüksek olması büyük bir etki yaratmayı başarmaktadır. Gerçeğe yakın bir hikâyeyi okumaktan hoşlananlar, bununla birlikte insan hayatının ne derecede yaşanan olaylardan olumsuz etkilenebileceğini görmek isteyenler, birebir duyguları yakından tecrübe etmek isteyenler için bu kitap tavsiye edilenler arasında yer almaktadır.
  • Ancak kitap ile ilgili kötü yorumlardan bir tanesi, yapılan farklı hataları içerisinde bulundurmasıdır. Kelime hataları okuyucuların dikkatini çekmekte ve kimine göre de kitabın keyfini bozmaktadır.

Müptezeller – Kitap Açıklaması

“Üzülme baba,” dedim, “alt tarafı bir ev, alt tarafı beton parçası ya. Çalışır ederiz, yine alırız. Ben de çalışırım bundan sonra, söz, alırız bir ev daha.” “Ona üzülmüyorum ki ben,” dedi babam. “Her ay evin taksitini ödedik de ne oldu. Bak, uçup gitti elimizden balon gibi. Keşke seni ağlatmasaydık çocukken. Keşke sana o akülü arabayı alsaydık.” Güzel olmak isteyen alkolikler, berduşlar, kardeşler… Zembereği boşalmış hayat memat ezberleri, tek gözlü geceler. Yeraltının karın gurultusuna, belalı bir gündüze sarılan cuaralar.

Müptezeller, uğultuların, yoksunluğun ve kaybeden delikanlıların romanı. Lime lime, ufalanarak. Emrah Serbes, kenarların soluğunu, dünyaya katlanamayan, kendine gömülen çocukları haykırarak anlatıyor. Yaz biter, güz biter, hep kış gelir.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular