Ana SayfaRomanHer Gece Bodrum

Her Gece Bodrum

Her Gece Bodrum – Selim İleri

Tür:Roman
Yazar:Selim İleri
Yayınlanma Tarihi:1998
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Cem: Yirmi yedi yaşında, kendini çirkin bulan romanın ana kahramanı ve anlatıcısıdır.

Murat: Cem ile tatile gelmiş ama kendine ayak uyduramadığı için Cem’i yalnız bırakan kişidir.

Emine: Kerem’e ilgi duymuş ancak karşılık bulamayan Otuz yaşında bir kızdır.

Kaptan Haydar:

Betigül: Kaptan Haydar’ın sosyetik sevgilisidir.

Kerem: Haydar’ın yardımcısıdır.

Katherine: Ahmet’in mektup arkadaşlığı yoluyla tanıdığı İngiliz sevgilisidir.

Diğer karakterler: Tarık, Ahmet ve Emine

Konusu

Bodrum’a tatile gelen bir grup gencin yaşadığı hayal kırıklıklarını, orada aradıklarını bulamayınca zihniyetlerinde ve hayata bakışlarında meydana gelen değişiklikleri konu alıyor.

Roman, metropollerde yaşayan ve tatile gelen kentli gençlerin uyumsuzluk ve uyumsuzluklarını anlatır; karakterlerinde başlayan değişim ve dönüşümler; tatil sevgisini ve dönemin siyasi sıkıntılarını gözler önüne seriyor. Roman, kalabalığın içinde sevgi ve dostluk bulamayan kişilerin iç sıkıntılarını ve bunalımlarını aktarmak için yazılmış, aydın dünyasını eleştirmedeki başarısıyla üzerinde durulan ve tartışılan bir eserdir.

Her Gece Bodrum Özeti

Romanın kahramanları, ıssız bir ortamda tatil yapmak için Bodrum’a gelen İstanbullu bir grup gençtir. Cem, Murat, Tarık, Kerem, Emine gibi bu kahramanların hepsi farklı hassasiyetlerde, başka çelişkilerde, başka özlemlerde. Limana demirlemiş Kirke teknesinde zengin, dul, özgür Betigül, esrar aşığı ve belirsiz bir geçmişi olan Haydar ile birlikte yaşamaktadır. Fetişist eğilimler gösteren Kerem de yanlarındadır. İlk üç genç bu üçüyle arkadaş olur. Ardından Cem ve Murat’ın arkadaşları Ahmet, otuz iki yaşındaki bekâr ablası Emine ve İngiltere’den mektup arkadaşı Catharine ile birlikte gelir. Büyüyen dostluklar bir dramı da alevlendirir. Betigül ile Cem arasında cinsel bir ilişki kurulur. Emine ise Kerem’e çok samimi bir ilgi duymaktadır. Catharine yerel geleneklere uyamaz ve Tarık içe dönüktür ve etrafındakiler tarafından saf olarak tanımlanır. Betigül, Cem’i bırakıp Murat’a yaklaştı. Kerem’den duygusal bir yanıt alamayan Emine, iki günlük Bodrum deneyiminin ardından hayal kırıklığına uğrar ve gizlice kasabayı terk eder.

On beş günlük bir tatilin sadece üç gününü anlatan roman, Cem, Murat ve Tarık’ın İstanbul’a dönüşüyle ​​son bulur. Tamamen kendi kendine konuşma tekniğine dayanan bu dönüş sahnesinde Cem, içsel hassasiyetlerinden uzaklaşır ve Murat, yönü ne olursa olsun, gerçek kalıcılığın aşk olduğunu anlar. Roman, dönemin toplumsal koşullarının insanları özgürce seçim yapmaktan alıkoyduğu ve asıl olanın kişinin kendi duyarlılığını takip etmesi olduğu inancı üzerine inşa edilmiştir.

Her Gece Bodrum – Kitap Açıklaması

Her Gece Bodrum, çağdaş Türk edebiyatının temel romanlarından biri… Edebiyatımızın en büyük ustalarından Selim İleri’yi geniş okur kitleleriyle buluşturan bu eser, yazıldığı günden beri tazeliğini yitirmedi, her kuşak tarafından yeniden keşfedilip okundu.

“Deniz çalkantılarla çarpıyordu kıyılara. İnsanlar, çılgın kalabalık, bir içgüdüyle, tutsakmışçasına kıyı kahvelerine çıkıyorlardı. Dünyanın bütün dilleri konuşuluyordu sokaklarda. Teknelerin yapıldığı sokakta, daracık sokaklarda, şimdi yürüdükleri yolda; her yerde konuşuluyordu. Hızarlar dönüyordu. Kimi çiçekler günbatımıyla kapatıyorlardı taçyapraklarını. Fırınlar çalışıyordu. Kargalar kaleye dönüyorlardı. Akşamüzeri kısaydı, ama inanılmaz bir hareketlilik göze çarpıyordu.”

Her Gece Bodrum, çılgın kalabalıkların gerisindeki hüznü, içe kapanışı, cinsel yalnızlığı hissedenler için…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular