Ana SayfaRomanHiçbir Aşk Hiçbir Ölüm

Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm

Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm – Kırmızı Kedi

Tür:Roman
Yazar:İnci Aral
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:Kırmızı Kedi
Karakterler

Halise, David, Sara, Simden, Çetin, Suat Bey, Fehim, Alis, Enver, Ömer

Konusu

Boşanmak üzere olan ve yeni bir hayata adım atmak üzere olan Simden ve dolu dolu yaşayan ama ölümün eşiğinde yalnız ve umutsuz kalan Sara; varlık ve ölüm ekseninde hem kendilerini hem de birbirlerini yeniden sorgulamaları konu ediniyor.

Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm Özeti

Halise, annesi tarafından yok sayılan bir çocuktu. 18 yaşında tanıştığı David, hayatının kırılma noktası olur. Tatlı sözlerine, gelecekte olacaklara dair sözlerine inanır. Birlikte Amerika’ya gideceklerdi ve Alice ünlü bir şarkıcı olacaktı. Üniversiteye gitmesine bile gerek yoktu. Gerçekten isteseydi, bir müzik okuluna kaydolabilirdi. Her şey yoluna girecek. David onu terk edip Amerika’ya tek başına dönene kadar. Halise sabah kalkıp güzel bir makyaj yapar. Bavulunu toplar ve aynı evde oturan teyzesine üniversiteye gitmek için İstanbul’a gittiğine dair bir not yazar. Yüzünde alaycı bir gülümsemeyle evden çıkar. Vapurda Çetin adında biriyle karşılaşır. Halise’nin ne dediği pek umurunda değildir. Evleneceklerini, bir çocukları olacağını nereden bilebilirdi? Kızı Simden üç yaşındayken Halise hiçbir şeyden memnun değildi. Simden’le ilgilenmek, evle ilgilenmek, Çetin’le uğraşmak ona ölüm gibi geliyordu. Evin içindekilerin özgürlüğüne el koyması yetmezmiş gibi, dışarıdakiler de ona baskı yapıyordu. Daha fazla dayanamayacağını anlayınca kendini öldürmeye karar verdi. Bu girişim başarısız olur. Çetin, ondan boşanmak istediğini ve evliliklerini bitirdiklerini söyler. Simden’e babaannesi de bakar. Sara, Çetin’den ayrıldıktan sonra Fehim ile tanışır. Fehim ilk başta bir daha ağzına alkol almayacağını söylese de daha sonra neredeyse komaya girene kadar içmeye başlar. Sara ondan bıkmıştır. Gidecek bir yeri olsaydı, bir saniye bile beklemez. Derken karşısına Suat Bey çıkar. Bir akşam beraber yemek yer ve ardından Suat Bey’in evine giderler. Daha sonra evlenmeye karar verirler. Suat Bey’in tavsiyesi ile adını Sara olarak değiştirmiştir. Halise bir köylü ismi olduğu ve Alice de fazla ısrarcı olmadığı için Sara en iyisidir.

Yirmi beş yaşındaki Sara, özgür olmak için yoksulluğu ve sıradanlığı kabul etmesi gerektiğini düşünür. Suat Bey de yeterli paraya sahip olmasını sağlar. Karşılığında ona gençliğinin en iyi sekiz yılını vererek öder. Bunun yeterince adil olduğunu düşünür. Ona göre hayatında ödenmemiş hiçbir şey yoktur. Bu evliliğin gereğinden uzun sürdüğünü düşündüğünde Suat Bey’in bindiği uçak düşer ve Sara yeniden bekâr bir kadın olur. Sara hayatında sadece bir kişiyi çılgın bir aşkla sevmişti. Enver’le çok farklı bir ilişkileri vardı. Ne olursa olsun ayrılamamışlardır. Bildikleri bütün lanetleri birbirlerine sıralasalar da, birbirlerini öldürmeye yemin etseler de o gece sarılarak uyuyabilmişler. Onunla beş yıl, tüm hayatının bedeliydi. Şiddetli bir kavganın ardından Sara, Simden’i alıp kulübeye gider. Enver’in telefonlarına gitmez. Aldatıldığını öğrenir ve bu doğal olarak onu çok yaralar. Günlerce uyur ve bir gece, yaşamla ölüm arasındaki ince çizgi çizgideyken buna dayanamaz ve onu arar. Enver ona hayatında başka bir kadının olmadığını söyler. İkisi de birbirlerini deliler gibi özlerler ve yalnızlığa daha fazla dayanamazlar. Sara, Enver’i affeder ve ertesi akşam buluşmak için sözleşirler. Yemekten sonra eve dönerler. Sara çantası düştüğünde onu almak için eğilir ve tam o sırada silah sesleri duyar. Tek aşkı Enver öldürülmüştür. Hayatı boyunca onu asla unutamaz. Kalbinin bir köşesi hep Enver’e aittir.

Çirkin insanlardan hoşlanmayan ve onlardan korkan annesi, Önünde yatar, her tarafı yanmıştır. Güzelliğinden tüm erkekleri etkileyebilecek hiçbir iz kalmamıştır. Cildini güzelleştirmek için her ay üç fakir aileyi doyuracak kadar para harcadığı için yüzü mahvolur. Mermer masanın üzerinde yatan Sara, aslında annesini pekiyi tanımadığını fark eder. Onu ne tamamen sever ne de tamamen nefret eder. Simden, konu Sara olduğunda hep belirsizlik içinde kalmıştır. Ancak şimdi kimsesiz kalır.

Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm – Kitap Açıklaması

“Her evlilik cinayetle biter, demişti annesi bir gün Simden’e Kadın için ölümdür. Bu sözleri sayısız aşklar yaşamış ve üç kez evlenmiş birinin söylemesi hem garip hem de mantıklıydı. Ama Simden aşkın dışında bağlar da olduğuna, sevginin, sadakatin aşktan daha kalıcı ve güvenilir olduklarına inanmayı yeğlemişti her zaman. Umutsuzca istemişti bunu, en zor anlarında.”

Sara ve Simden, farklı öykülere, farklı değerlere sahip iki kadın, birbirlerini geç tanımış bir anne-kız. Boşanıp yeni bir yaşama adım atmak üzere olan Simden’le, dopdolu yaşamış ama ölümün eşiğinde yalnız ve umutsuz kalmış Sara’nın; hem kendilerini hem de birbirlerini varoluş ve ölüm ekseninde yeniden sorgulayışlarını anlatıyor Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm. Bu iki kadının aralarındaki ana kız, sevgi-nefret ilişkisini anlama çabaları ve birbirlerine olan duygularını yerinde ve zamanında dile getiremeyişlerinin acısıyla yüklü bu romanın, aşk, evlilik, özgürlük ve bağlılıkları sorgulayan kalıcı ve çarpıcı konusuyla İnci Aral’ın romanları arasında özel bir yeri var.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular