Ana SayfaRomanGözlerini Kaçırma

Gözlerini Kaçırma

Gözlerini Kaçırma – Irmak Zileli 

Tür:Roman
Yazar:Irmak Zileli 
Yayınlanma Tarihi:2014
Yayınevi:Remzi Kitabevi
Konusu

Bir aileden üç kuşak kadının hikâyesini anlatırken, kutsal halesiyle annelik efsanesini sorguluyor. Okuyucuya mümkün olan en geniş ölçüde açılan romanın evreninde kadın kahramanların dünyası; aidiyet, yalnızlık, suçluluk ve vicdan üzerine evrensel soruları bir araya getiriyor.

Gözlerini Kaçırma Özeti

Kısa sürede 3 baskı yapan, Eşik adlı eseriyle 2012 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazanan yazarımız bu kitapta annelik kavramını ele almış. Annelik duygusunun içten gelen bir şey mi yoksa sonradan öğrenilen bir durum mu olduğunu sorguluyor. Bunu da üç kuşak üzerinden yapıyor. Annelik-kadınlık meselesini bir ailenin üç kuşağına mensup kadınları üzerinden anlatırken toplumca koşulsuz kabul gören yargıları da altüst etmeye soyunuyor.

Didem’in ailesinin kadınları, kadınlığın tadına varamadan annelikle tanışırlar. Didem’in aksine onlar kendilerine sunulan yaşamı kanıksamış ve varlıklarını bir çeşit ‘görev’ olarak kabul etmiş kadınlar. Ailenin ayrık otu Didem ise, bir gecelik bir ilişki sonrası hamile kalıyor ve babasız bir çocuk dünyaya getirmeye karar veriyor.

Didem,  annesi ve anneannesi ile ilişkileri başta olmak üzere ‘kutsal aile’  ilişkilerini acımasızca deşerken sık sık gördüğü rüyalar üzerinden bir iç hesaplaşma yaşıyor, hem kendisiyle hem onlarla hem de kadınlık halleriyle.

Irmak Zileli romanında gerilim dolu bir dille anlatıyor bu hesaplaşmayı. Sadece kadınlık-annelik arasında gel-git’lerle değil; akıl ile delilik, rüya ile karabasan arasında gidip gelme hali de var bu gerilimde. Başından sonuna temposunu hiç yitirmeyen romanda rüyalarındaki işaretleri okuyarak gerçeği yorumlamaya; sorgulamaya çalışıyor Didem.

Romana başından itibaren sürükleyici bir devinim kazandıran en önemli unsur ise işlenip işlenmediği açık olmayan bir cinayet.

Size de bu kitap ilginç gelmedi mi? Peki az da olsa merak etmediniz mi?

Peki, okurken sanki kitabın kahramanı sizmişsiniz de biri size yaptıklarınızı anlatıyor gibi gelecek olan bu eseri okumaya ne dersiniz.

Gözlerini Kaçırma – Kitap Açıklaması

Her kadın anne doğar, deseler de korkuyorsun. Söylendiğinin aksi olmasından, Anne doğmamış olmaktan, çıbanbaşlarından. Hitler’in ödeneğini duyduğundan beri daha da korkuyorsun. Giderek ısınan sacın üstünde, kucağında bebeğiyle çırılçıplak bırakılan kadın olmaktan… Korktuğun başına geldi işte. Bebeğinin üstüne oturdun ve yanmaktan kurtuldun. “Gözlerini Kaçırma, bir aileden üç kuşak kadının hikâyesini aktarırken, kutsal halesiyle annelik mitini sorguluyor. Önyargıları altüst eden roman, binlerce yıldır ata erkil kültür tarafından parlatılan bu haledeki çatlaklara işaret ediyor. Kadın kahramanların, roman evreninde alabildiğine açılan dünyası, okuru; aidiyet, yalnızlık, suçluluk duygusu ve vicdan üzerine evrensel sorularla buluşturuyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Nazteacher
Nazteacher
Ziyaretçi
2 yıl önce

… başkalarına bakarak kendine biçim vermekten vazgeç

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular