Ana SayfaRomanAkıntı Adaları

Akıntı Adaları

Akıntı Adaları – Ernest Hemingway

Tür:Roman
Yazar:Ernest Hemingway
Yayınlanma Tarihi:1985
Yayınevi:Bilgi Yayınevi
Karakterler

Thomas Hudson: Bahamalar’daki Bimini adasında, olağan maceracı yaşam tarzından çok uzak bir yerde huzur bulan ünlü bir Amerikalı ressamdır.

Konusu

Kitap aslında Hemingway’in ününü Across the River ve Into the Trees’in olumsuz eleştirilerinden sonra canlandırmayı amaçlıyordu. 1950’de yazmaya başladı ve 1951’de büyük ilerleme kaydetti. Kaba ama görünüşte bitmiş olan eser, Mary Hemingway tarafından, Hemingway’in ölümünde geride bıraktığı 332 eser arasında bulundu. Akıntıdaki Adalarana karakteri Thomas Hudson’ın hayatındaki farklı aşamaları göstermek için üç hikâyeyi kapsaması gerekiyordu. Romanın üç farklı bölümü orijinal olarak “Gençken Deniz”, “Yokken Deniz” ve “Varlıktaki Deniz” olarak adlandırılacaktı. Ancak bu başlıklar, şimdi üç bölümü olan “Bimi”, “Küba” ve “Denizde” olarak değiştirildi.

Akıntı Adaları Özeti

Hemingway’in bizzat yaşadığı ve duygusal yönü ağır basan serüvenlerden yola çıkılarak yazılmış olan roman, yazarın son kitaplarından biridir. Üç bölümlük bu romanda yazar, hareketli ve karmaşık bir serüvenler zinciriyle okuru adeta bağlıyor.

Bimi

Tipik bir Hemingway stoacı erkek figürü olan Thomas Hudson’ın karakterine bir girişle başlar. Hudson, Bahamalar’daki Bimini adasında, olağan maceracı yaşam tarzından çok uzak bir yerde huzur bulan ünlü bir Amerikalı ressamdır. Hudson’ın sıkı çalışma rutini, üç oğlu yaz için geldiğinde kesintiye uğrar ve hareketin çoğu için ortam olur. Bu perdede ayrıca, Hudson’ın en eski arkadaşlarından biri olan yazar Roger Davis’in karakteri de tanıtılıyor. Hudson’a benzemesine rağmen, Davis, adı geçmeyen bir iç çatışmayla mücadele ederek, Hudson’ın karakterinin daha dinamik ve dışa dönük bir görüntüsü olarak hareket ediyor gibi görünüyor. Hareket, Hudson’ın adadan ayrıldıktan kısa bir süre sonra en küçük iki çocuğunun ölüm haberini almasıyla sona erer.

Küba

Bundan kısa bir süre sonra, İkinci Dünya Savaşı sırasında Küba’nın Havana kentinde, okuyucunun en büyük oğlunun savaşta ölümünün haberini alan daha yaşlı ve daha uzak bir Hudson ile tanıştığı yerde gerçekleşir. Bu ikinci perde, günlerini adada çok içki içerek ve yardımcı devriye botuna dönüştürülen Hudson’ın yatında ABD ordusu için deniz keşifleri yaparak geçiren daha alaycı ve içine kapanık bir Hudson ile tanıştırıyor.

Denizde

Küba’nın kuzey kıyısındaki Jardines del Rey takımadaları boyunca batık bir Alman U-botunun hayatta kalanlarını takip edip takip eden Hudson ve düzensiz bir ekipten oluşan teknelerini takip ediyor. Hudson, kaçışlarını örtmek için bütün bir köyü katlettiklerini öğrendikten sonra kaçan Almanları bulmaya kararlıdır. Roman, Cayo Guillermo’yu çevreleyen gelgit kanallarından birinde bir çatışma ve Almanların yok edilmesiyle sona erer. Sonu biraz belirsiz olmasına rağmen, Hudson muhtemelen silahlı çatışmada ölümcül şekilde yaralandı. Kovalamaca sırasında Hudson, çocuklarının ölümlerini sorgulamayı bırakır. Bu bölüm, Hemingway’in daha önceki Çanlar Kimin İçin Çalıyor adlı çalışmasının etkileriyle yoğun bir şekilde çalıyor.

Kısa Bilgiler
  • Hemingway, hikâyelerini oluşturmak ve karakterlerini temel almak için gerçek yaşam deneyimlerinin çoğunu, arkadaşlarını ve akrabalarını kullanır.
  • Bimini’deyken Hemingway’in yakın arkadaşları Gerald ve Sara Murphy, küçük oğulları Baoth’u hastalıktan kaybettiler. Hemingway’in kaybından duyduğu üzüntü Murphy’lere yazdığı mektuplarda anlatılır.
  • Ernest Hemingway’in ölümünden sonra yayınlanan romanlarının ilkidir.

Akıntı Adaları – Kitap Açıklaması

Hemingway, genellikle savaş romanları, ya da avcılıkla, avla ilgili konuları ele almış, bunlardaki ustalığını Amerika dışında da kanıtlamış bir yazardır. Onun yaşamındaki iniş çıkışları yazdıklarından kolaylıkla izleme olanağı vardır. Yaşamının büyük bir bölümünde hep serüven peşinde koşmuştur; sesiz, durgun bir yaşamı hiç olmamıştır denilebilir. Değişik, birbirinden güzel yapıtlar ortaya koyması hem güzel yaşamında, hem de bir yazar olarak hep yeni arayışlar içinde oluşu ile açıklanabilir. Onun bu özellikleri, dünya yazını içinde kendine özgü bir yer yapmasını sağlamıştır. Akıntı Adaları, Hemingway’in son kitaplarından biridir. Üç bölümlük bu romanda da Hemingway hem duygusal yönü ağır basan, hem de serüvenler yaşamayı, yaşatmayı bilen bir yazar olduğunu bir kez daha göstermektedir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular