Bukre

Bukre – Kahraman Tazeoğlu

Tür:Roman
Yazar:Kahraman Tazeoğlu
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:Destek Yayınları
Karakterler

Bukre: Romanın ana karakteridir. En iyi arkadaşı Selim’dir. Selim sayesinde Cem ile tanışır kötü bir aşk ve ardından ayrılık ile son bulurken bile Selim hep yanında olur.

Selim: Bukre ile çok yakın arkadaştırlar. Bukre’nin kafasını dağıtması için götürdüğü kampta Cem ile tanıştırır. Daha sonraları Selim Bukre’ye olan aşkını itiraf eder.

Cem:  Şöhret olmak, herkesler tarafından bilinmek ve sevilmek isteyen bir karakterdir. Selim sayesinde Bukre ile tanışırlar. Daha sonra Bukre ve Cem arasında bir aşk ve ardından kötü alışkanlık ve ayrılıkla sonuçlanır.

Konusu

Romanda sitem, tutku, arzu, aşk, sevk, hayal kırıklığı vb. her türlü duyguya yer verilir. Platonik aşk ve ardından gelen Bukre’nin acı dolu yaşamı konu edinir.

Bukre Özeti

Bazı aşklar aşka ihanettir. Gizli aldatma, sevdiğin kişiyi üstüne basmadan çiğnemektir. Bukre kaç kez çiğnendiğini asla bilmiyordu. Erkek arkadaşının kendisini aldattığını öğrendiğinde dünyası karardı. İstanbul’un dar sokaklarında dolaştı. Sonunda yorgun ve bitkin bir halde Selim’in yanına koştu. Selim, Bükre’nin okuldan arkadaşıydı, hatta şu anki en iyi arkadaşıydı. Öyle ki Selim, Bükre’ye Yavru Kuş, Bükre ise Selim’e Kuzu derdi ve ne zaman bir dertleri olsa birbirlerine koşarlardı. Her zaman olduğu gibi Bukre, Selim’e terk edilmenin ve aldatılmanın acısını anlatacaktı. Selim de Bukre’ye platonik aşkını anlatırdı ama platonik aşkının kim olduğunu asla söylemezdi.

Selim bunalımdan kurtulmak için Bükre’yi kampa götürür. Bükre kampta Cem ile tanışır. Cem kamp ateşinin yanında gitar çalıp Bükre’nin kalbini çalar. Sonunda bir araya gelirler ve Bukre tekrar mutlu hayatına geri döner.

Cem’in en büyük hayali bir albüm çıkarmaktır ancak bunun için yeterli parası yoktur. Bukre imdadına yetişir ve bir şekilde gerekli parayı bulur. Ancak bu sefer albümü yapacak bir şirket bulamıyor. Bukre elindeki her şeyi vererek albüm çıkaracak bir şirket bulur. Cem Bükre sayesinde ünlü olur ve ünlü olur. İçki şöhretle gelir ve bir gün sarhoşken Bükre’yi döver ve onu hastaneye yatırır. Bunun üzerine Bükre İzmir’e gider ve Cem’den uzaklaşır. Cem, ayrılık acısı ile Bükre’yi en yakın arkadaşıyla aldatır. Bunun üzerine Bükre yeniden depresyona girer ve en yakın arkadaşı Selim yine imdadına yetişir. Selim, Bükre’ye yardım etmek için İzmir’e gelir. Bu sırada Cem, Bükre’den özür diler ve barıştırmak için elinden geleni yapar. Bukre özrü kabul eder ve Cem’e döner ama bu dönüş Selim’i yaralar. Daha sonra ona platonik aşkının Bukre olduğunu itiraf eder. İtiraf karşısında şaşıran Bukre de kendi platonik aşkını itiraf eder ve iki âşık bir araya gelerek evlenip mutlu bir aile kurarlar.

Bukre – Kitap Açıklaması

Güzellik, bakmayı bilen gözdedir sevgilim. Artık kendime layık olanı seçebiliyorum sayende. Bir insanın gözlerine bakıp, kalbini görebiliyorum her seferinde. Eskisi gibi değilim. Neden mi senden çok daha öndeyim? Herkesin dünyası kendi gördüğü kadardır sevgilim. Sen önüne bakarken, ben uzakları ezberledim. Sen olup bitenlerle ilgilenirken, ben olmayanın izindeydim.

Çivi çiviyi sökermiş, yalnızlığı kanatan hüzünlü şarkılar, yalnızlığa iyi gelirmiş. İşte ben bu şekilde hayata karşı direndim. Keşke bana akıl vereceğine, aklımı alacak kadar beni sevseydin. Ben, bir çocukluk edip büyüdüm işte! Sen büyümüşsün ama doğmamışsın bile. Ben, senin doğrundum sevgili. Ötekiler gelip geçerdi. Sen doğru olanı değil, geçerli olanı seçtin. Terk etmek kazanan olmaya yeter zannettin.

Bana, bir veba busesi bırakıp gittin; bak şimdi yerini başkaları aldı. Bu aşkın vebası sende, busesi bende kaldı. Seçtiğin yolda sana mutluluklar diliyorum. Unutmak alışmaktır. Unutursun demiyorum… Ama alışacaksın biliyorum.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular