Sevginin Katıksızı

Sevginin Katıksızı – Jack London

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanJack London1917
Karakterler

Michael: Solomon Adaları’nda doğup büyümüştür. Yerli adalıları işe alma görevinde bir yelkenli gemide köle avcısı olarak çalışmaktadır. Gemi Kaptanı Michael’ı yanlışlıkla bir sahilde bırakır ve uzaklaşır.

Dag Daughtry: Başlangıçta Michael’i sevmeyen hatta para karşılığında satmayı düşünen gemide görevli bir personeldir. Ancak daha sonraları Michael’i severek onunla beraber dünya çapında bir gezintiye çıkarlar.

Konusu

Kendi altın arama günlerinden esinlenerek, Alaska’nın doğasını, Kızılderililerin beyaz istilacılara karşı direnişini ve yenilgisini, dönemin yarı yasadışı şartlarında hayatta kalmak için savaşan insan ve hayvanların hikayelerini ele almıştır.

Sevginin Katıksızı Özeti

Romanda kahraman ile köpeği arasındaki doğal iletişim, köpeğini bir limanda kaybettiğinde farklı bir hal almaya başlar. Bir süre sonra köpeğini sirk hayvanları arasında görünce geçirdiği zor dönemi ve sirk eğitmeni arasında geçen mücadele anlatılır. Yazar, çok sayıda diyologun bulunduğu ve hayvanın hareketlerinin anlatıldığı gemideki diğer liman işçileri ile hayvan arasındaki sosyal ilişkileri, insanların birbirleriyle kurdukları sosyal ilişkileri karşılaştırarak okuyucuya sunmaktadır.

Köpek karakterinin sirk eğitmeninden aldığı zulüm, işkence ve işkencenin köpeğe yansıması, gerçek sahibinin kim olduğu içgüdüsünden, hayvan eğiticisine ve seyirciye saldırıp kaçma aşamasına, hayvanla birlikte hareket eder. yeme, içme ve sosyal koşulların rahatlığı. mutluluk kavramları ile kimin üzerinde sahiplik kurmaktadır.

Ayrıca eğlencenin bir parçası olan ve para veren madalyonun arkasını görmek istemeyen sirk izleyicileri kimliklerinden sıyrılmış insanların yapabileceği hareketleri yapmaya zorlanır ve bir anlamda insan olmak ve bu duruma olan ilgisizlikleri bizim insansı kimliğimiz tarafından sosyal olarak gözden kaçırılıyor. Yazar, içinde yaşadığımız hayatla para veren ve eğlencesini paylaşan bir benzerlik kurarak anlatmıştır.

Sevginin Katıksızı – Kısa Bilgiler

  • Bu roman, 1917’de yayımlanan bir önceki romanı Jerry of the Islands’ın devamı niteliğindedir. Her kitap, iki köpek kardeşten biri olan Jerry ve Michael’ın dünyaya gelmesini anlatır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 4.3]
Önceki KonuPapazın Kızı
Sonraki KonuEzilenler
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular