Ana SayfaRomanFena Halde Leman

Fena Halde Leman

Fena Halde Leman – Attila İlhan

Tür:Roman
Yazar:Attila İlhan
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Leman: Almanya’daki Yahudi sorunlarından kaçarak Paris’e yerleşir ve orada tanıştığı Ekrem Korkut ile evlenir. Bu sayede zengin bir iş kadını olur. Abartılı giyinmeyen, makyajsız sade görünümlü bir kadındır. Cinsel sebepleri onu yaşamı boyunca etkiler, aynı bedende iki kişi yaşar gibidir.

Ekrem Korkut: İzmir Milletvekili Ekrem Korkut’tur. Leman ile tanışarak evlenirler. Ancak ilereyen zamanlarda şüpheli bir şekilde ölür. Ve tüm mal varlığı ve parası Leman’a kalır.

Konusu

İzmir’in varlıklı ailelerinden Korkutlar’ın Fransız asıllı gelini Leman’a bir gazetecinin ilgisi, Leman Korkut’un gözlere gizlenen hayatına farklı bir pencere açarak, Leman’ın sansasyonel cinsel tercihlerini konu ediniyor.

Fena Halde Leman Özeti

Fena Halde Leman

Olaylar gazetecinin anlatımıyla anlatılır. Ekrem Korkut, Paris’te okurken Jeanne Courtine adında fakir bir kızla tanışır. Jeanne Courtine, o dönemde Almanya’daki Yahudi sorunlarından kaçarak Paris’e yerleşir. Bayan Higgins adında bir kadın ona cinsel tacizde bulunur. Sırf hayatta kalabilmek için buna göz yuman Jeanne, bir süre daha bu şekilde hayata tutunmaya devam eder. Bu kadınla olan ilişkisi, gelecekteki cinsel tercihinde önemli bir rol oynamaktadır. Tanıştığı Ekrem Korkut ile evlenirler. Eşiyle birlikte İzmir’e yerleşen Jeanne Korkut, Leman adını alır. Kocasının annesiyle gizemli bir hayat sürmektedir. Ekrem Korkut iş başında ve işleri iyi gider. İzmir Milletvekili Ekrem Korkut şüpheli bir şekilde hayatını kaybeder. Kocasının ölümünden sonra iş kadını olan Leman Korkut cömert bir kadındır. Şirketteki payı sayesinde ortak olur ve tatil beldesinin inşaatına dâhil olur. Fransızlarla ortak iş yaparak şehirde itibar kazanır. Abartısız, makyajsız sade görünümlü bir kadındır. Cinsel deneyimleri ruhunu ikiye böler. Bir bedende iki kadın vardır. Birinin adı Jeanne, diğerinin adı Leman. Aralarındaki fark, Jeanne’in zayıf ve Leman’ın güçlü olmasıdır. Evine misafir kabul etmeyen Leman Korkut, bu yönü ile de merakını cezbeder. Basından bir gazeteci bu durumu fark eder. Leman Korkut onun hakkında bir araştırmaya girişir. Basının merak ettiği ise Leman Korkut’un bu kusursuz duruşunun ardında yatan tehlikeler olabilir. O zaman faşizm devraldı. Leman Korkut uluslararası bağlantıları olan biri. Basın, Leman Korkut ve şirketi hakkında bir yazı yazar. Bunu öğrenen Leman, basın gruplarıyla görüşmek ister. Yazılacak makalenin yayımlanmaması gerektiği açıkça belirtilmiştir. Gazeteci, Leman Korkut’un başkentini sorgular ve tartışır. Bu olaydan sonra Leman onun izini kaybetmeye kararlıdır. Aradan kısa bir süre sonra Leman Korkut’un ölüm haberi gelir. Arabasıyla uçurumdan yuvarlandı. Sonra yeşil bir dosya bulundu. Dosyanın başlığında “Bir Ölüyle Randevu” yazar. Bu dosya gazetecinin eline geçer.

Bir Ölüyle Randevu

Bu bölüm Leman Korkut’un anlatımıyla verilmektedir. Bu bölümde Leman Korkut, kocasının şüpheli ölümünü araştırmak için Paris’e gider. Kocasının evine yerleşen Leman, arkadaşı Nuri’yi bulur ve tanışır. Kocasının Cecile adında bir kadınla ilişkisi olduğunu öğrenir. Leman, Cecile ile görüşmeye karar verir. Buluştuklarında bu kadını boynundan öper. Cecile bu yakınlaşmayı onaylamaz. Leman’a erkeksi bir kadın olduğunu söyler. Cecile, Ekrem’den Kermo diye bahseder. Ekrem Korkut’un Paris’te yarım kalan tuvallerinde kadın silüetleri öne çıkıyor. Bu tuvalleri inceleyerek, sarışın kadın Leman ve Cecile Ekrem’in sempatisini yorumlar. Bir tuval üzerine Leman’dan farklı bir kadının yüzü çizilmiştir. Cecile alaycı bir şekilde Ekrem’in bir kadına tapma konusunda fikrini değiştirdiğini söylüyor. Leman daha sonra İclal’a mektup yazmayı planlıyor. Burada kendini eleştirir ve Araf’ta olduğunu belirtir. İclal’in eşi sayesinde işinde başarılı olan Leman, İclal’e karşı da cinsel haz duymakta bu da onu doyumsuz kılmaktadır. Lili, adıyla tanınan bir kadının evine gider. Lili aslında bir travesti, kadın değildir. Leman, Nuri Bey’le birlikte olduktan sonra Lili’nin travesti olduğunu öğrenir. Lili’den tiksiniyor ve onu hayatına almak istiyor. Bu ikilem arasında gidip gelen Leman, bir kadın kimliğine bürünerek ağlar. Lili cinsiyet değiştirip evlenmek istiyor. Leman, evlilik için cinsiyet değiştirmenin saçma olduğunu söylüyor. Lili, Bobby adında siyah bir adamla Leman’ı arar ve aradığı yere gelmesini ister. Bobby, Lili ve Leman birlikte yaşıyorlar. Nuri Bey, Leman’a Ekrem’in öldürülmüş olabileceğini söyler. Tüm şüpheler Lili’de. Bobby şiddetle Lili’yi itiraf etmeye zorlar. Lili, cinayeti aşağılandığı için işlediğini açıklar. Leman Korkut rahat bir şekilde İzmir’e gider.

Fena Halde Leman – Kitap Açıklaması

Attilâ İlhan’ın cinsellik konusuna cesaretle eğildiği, büyük tartışmalar yaratan bu çarpıcı ve sarsıcı romanı yayımlandığında öyle bir yankı yarattı ki, kitabın adı gündelik dile girerek farklı kullanım alanlarında kendine yer buldu: Kimi zaman bir duygunun, kimi zaman bir olgunun normalden fazlalığını anlatmak için kullanılan bir deyim oldu “Fena Halde Leman”. Romanda ete bürünen Leman Korkut’la ve diğer kahramanlarıyla Attilâ İlhan, farklı bir cinselliği konuşulabilir, tartışılabilir, anlaşılabilir, doğal bir durum olarak anlattı. Yüzyıllardır diplerde, derinlerde, yaygın olarak yaşanmakta olanın üstünden perdeyi çekti ve söz konusu cinselliği, Türk edebiyatında ilk kez “suç olmayan bir insanlık durumu” olarak resmetti… Bu cesur roman cinsellikle ilgili tabuları şiddetle sarsıyor ve okurları yeniden ve başka bir düzlemde düşünmeye çağırıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
4,261TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular