Armağan

Armağan – Danielle Steel

Tür:Roman
Yazar:Danielle Steel
Yayınlanma Tarihi:1994
Yayınevi:İnkılap Kitabevi
Karakterler

Liz: Ailenin hanımıdır. İyi bir eğitim görmüş çocuklarına bakmak için işinden ayrılmıştır.

Tommy: Ailenin en büyük çocuğu.

Annie: Çok yaramaz ve bir o kadarda tatlı bir kız.

Maribeth: On altı yaşında genç bir kız.

Bert: Maribeth’in babasıdır. Huysuz, inatçı ve eski kafalı bir adamdır.

Margaret: Maribeth’in annesi.

Konusu

1950’lerde, normal aşk temalı romanlarından farklı olarak, bir çocuğun ölümüyle hesaplaşan bir ailenin hikâyesini konu ediniyor.

Armağan Özeti

Kış mevsiminde Whitteaker ailesi büyük bir coşkuyla Noel’e hazırlanıyor. Ailenin reisi John’un babasıyla birlikte kalacak ve kendi yürüttüğü bir işi vardır. Ailenin hanımı Liz, iyi eğitimli bir kişidir. Çocukları doğduktan sonra işini bırakır ve kendini tamamen onların yetiştirilmesine adar. Tommy, ailenin en büyük çocuğu. Okulda ve yaptığı sporda çok başarılıdır. Küçük çocukları Annie çok yaramaz ve çok tatlı bir kızdır. Doğumundan sonra aile birbirine daha çok bağlanır ve mutlulukları daha da artar. Yılbaşı hazırlıkları tüm hızıyla devam ederken evde büyük bir heyecan hüküm sürüyor. Sonunda Noel gelir. Hep birlikte mutlu bir Noel geçirirler. Noel’den birkaç gün sonra Annie hastalanır ve yatağa düşer. Liz akşam doktoru arar. Doktor akşam eve gelir ve Annie’nin nezle olduğunu söyler. O gece Liz uyuyamaz. Sabah uyandığında Annie’nin ateşi daha da yükselir ve daha sık nefes almaya başlar. Hemen hastaneye giderler ama artık çok geçtir. Annie ölür. Bütün aile birbirini sorumsuzlukla suçlar. John artık işten geç dönmez. Tommy okulu asmaya ve Liz’le hiç ilgilenmeye başlar. Evde kimse birbiriyle konuşmaz. Tommy’nin dersleri düşer ve öğretmenleri ondan şikâyet etmese de ondan pek memnun değiller. Tommy sadece 16 yaşındadır. Maribeth’te 16 yaşında bir kız. Babasının baskısıyla bazı şeylerden mahrum kalır. Maribeth’in babası Bert çok huysuz, inatçı ve eski kafalıdır. Ailedeki herkesin böyle olmasını ister. Annesi Margaret, kendin yap uzmanıdır. Ağabeyi Ryan, tıpkı babasına benzer. Maribeth bir gün bir partiye gider ve babası ona partide nasıl davranması ve ne yapmaması gerektiğini söyler. Akşam erkek arkadaşı onu almaya gelir ve birlikte partiye giderler. Erkek arkadaşı partide onunla ilgilenmez ve hemen içkiye başlar. Kısa sürede sarhoş olur. Maribeth biraz hava almak için dışarı çıkar ve orada okulun en yakışıklı çocuğu olan Paul’ü görür. Konuşmaya başlarlar. Paul, Maribeth’e isterse onu gezintiye çıkarabileceğini söyler. Birlikte bir yere giderler, dans ederler ve araba turuna çıkarlar. Paul arabayı ıssız bir yerde durdurur. Maribeth’e bir içki ikram eder. Maribeth, dansın ve içkinin etkisi altında bir miktar bilincini kaybeder ve cinsel ilişkiye girer.

Daha sonra Paul onu terk eder. Maribeth evde oturarak doğum yapmayı bekler. Maribeth’in babası Bert olayı öğrendiğinde durmaz. Kızını gözlerden uzak bir doğum yapması ve çocuğu başkasına vermesi için şehrin dışındaki bir kiliseye gönderir. Maribeth kilisede kendisi gibi doğum yapmaya gelen kadınları görür. Doğumda ve doğumdan sonra yaşadıklarını öğrenir ve dehşete düşer. Hemen oradan uzaklaşır. Otobüse binip daha ileri gitmek ister ama parası kiliseden sadece dört ya da beş kasaba uzağa gitmesine izin verir. Maribeth iş aramak için bu kasabaya gelir. Daha sonra bir restoranda iş bulur ve çalışmaya başlar. Çalışmalarına yoğun bir tempoyla devam eden Maribeth, kısa sürede restorandaki herkes tarafından sevilmeye başlar. Kocasının bir savaşta öldüğü ve ona hamile olduğu yalanını herkese anlatır. Restorandaki diğer çalışanlar ve restoranın sahibi ona inanır. Restorana hep aynı saatte gelen genç bir adamla tanışır. Yakında arkadaş olurlar. Restorana gelen genç Tommy’dir. Annesi evde onunla ilgilenmediği ve yemekleri zamanında yapmadığı, bazen hiç yapmadığı için hep bu restorana gelir. Buradaki yemekleri yer. Restoranda kimsenin onun hakkında en ufak bir bilgisi yoktur. Maribeth ile arkadaşlıklar geliştiren Tommy, ona başına gelenleri ve neden bu kadar üzgün olduğunu anlatır. Maribeth ise başına gelenleri, hamile olduğunu ona söyleyemez. Maribeth’in göbeği büyümeye başlar ve artık onu saklayamaz. Bunu anlayan Tommy ona bunun neden ve nasıl olduğunu sorar. Maribeth olayları baştan ve tüm çıplaklığıyla anlatır. Tommy’nin arkadaşlığı kısa sürede aşka dönüşmeye başlar. Maribeth’e âşık olur.

Doğmanın zamanı gelir. Kasabada bu iki genç doktor kendilerine doktor aramaya başlarlar. Tommy, aile doktoruna gitmeye karar verir. Bu nedenle doktorun telefon numarasını annesinden alır. Daha sonra doktordan randevu ister. Doktor onlara bu doğmamış çocuğun kim olduğunu sorar. “İkimiz,” diye yanıtlar. Doktor, Tommy’yi bir yerden tanır ama çıkarmak zordur. Tommy doktora gittikten birkaç gün sonra Liz, yıllık muayenesi için doktora gelir. Doktor ona oğlunun adını sorar. Daha sonra oğlunun buraya bir kızla geldiğini anlatır ve ne zaman evlendiğini sorar. Liz bu soruyu yanıtlamakta zorlanır ama oğlunun evli olmadığını söyler. Doktor ayrıca Liz’e kendisine gelen kızın hamile olduğunu söyler. Liz hemen eve gitmek ve Tommy’nin neyin peşinde olduğunu öğrenmek ister. Tommy’yi bulur ve ona ne olduğunu anlatmasını ister. Tommy’ye söyler. Liz bunun çok yanlış olduğunu söyler. Tommy’ye bu oyundan hemen vazgeçmesi gerektiğini söyler. Ama bir kez Tommy kararını verir. Bu yolda Maribeth’le birlikte olduğunu Maribeth’in göründüğü kadar kötü bir kız olmadığını, aksine annesine çok iyi ve yetenekli bir kız olduğunu söyler. Liz, konuyu babasına götürmeye karar verir. Akşam, John eve gelir. Liz, John’a her şeyi anlatır. Babası Tommy’yi yanına çağırır. Tommy’den bu işi hemen bırakmasını ister ama yine de olumsuz yanıt alır. Maribeth’i annesine anlattığı gibi babasına da anlatır. İkisi de Tommy’nin Maribeth hakkında söylediklerinden çok etkilendiler ve onunla tanışmak ve onu tanımak isterler. Babası, Liz’e onayıyla onu eve davet etmesini söyler. Maribeth eve gelir ve derin bir sohbet başlar. John ve Liz, Tommy’nin haklı olduğunu söyler. Hatta Maribeth’in daha da iyi bir insan olduğunun farkına varırlar. Kısa sürede alışırlar. Maribeth hafif doğum sancıları çeker. Bunu fark eden Liz, ona nerede kaldığını sorar ve ‘istersen bizim evimizde kalabilirsin’ der. Birincisi, Maribeth itiraz eder gibi görünür ancak Tommy’nin ısrarı üzerine bu teklifi kabul eder.

Aynı zamanda öğretmen olan Liz, Maribeth’in eğitimine devam etmesini ister. Ona kitaplar getirerek dışarıdan sınavlara girmesine izin verir. Sınavlarda başarılı olan Maribeth, üniversiteye gitmeye hak kazanır. Annem ve babamın Tommy’nin Maribeth’e olan sevgisini fark etmeleri uzun sürmez. Maribeth, bebeğin doğumdan sonra başkasına verilmesi gerektiğini söyler. Başka türlü eve gitmesinin imkânsız olduğunu söyler. Liz ve John, onu evlat edinebilecek kişilerle bağlantı kurmaya başlar. Maribeth, bebeği Liz ve John’a verme fikrine sahiptir. Liz’e ne düşündüğünü söyler. Liz çok şaşırır ve o da bir o kadar heyecanlıdır. John’la bu konu hakkında konuşması gerektiğini söyler ve konuşur. John, Liz’i de istiyorsan neden olmasın diyor. Maribeth’in onlara sunduğu bu güzel hediyeyi kabul ederler. Sonunda Maribeth bir kız çocuğu dünyaya getirir. Liz, John ve Tommy, bu çocuk tıpkı Annie’ye benzediği için şaşkına döner. Onlar da çok mutludur. Bu bebek Allah’ın onlara bir hediyesi gibi gelir. Maribeth’in gitme zamanı gelir. Onlarla vedalaşıp en kısa zamanda geleceğini söyler ve ayrılır.

Armağan – Kitap Açıklaması

“Seni seviyorum…” diye fısıldadı John, ve diğer taraftan Liz de gülümseyerek aynı cümleyi tekrarladı. Kocasını çok seviyordu, ama karanlıklara tümüyle gömüldükleri bir noktaya geldiklerini düşündükçe, dehşetle karışık bir minnet kaplıyordu tüm benliğini. Maribeth olmasaydı, verdiği bu güzel armağan olmasaydı, her zaman paylaştıkları ama neredeyse unutturan sevgi olmasaydı, bu güne asla ulaşamayacaklardı… Yüreğinizi ısıtacak, gözyaşlarıyla okuyacağınız bir Danielle Steel romanı daha… Danielle Steel bu kitabında da okurlarını sade üslubu ve duygusallığıyla büyülüyor. Nefesinizi kesecek olan Armağandı okurken kitabın son sayfalarına nasıl geldiğinizi anlamayacaksınız.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,259TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular