Ana SayfaRomanSiyah Kehribar

Siyah Kehribar

Siyah Kehribar – Tarık Buğra

Tür:Roman
Yazar:Tarık Buğra
Yayınlanma Tarihi:2020
Yayınevi:Ötüken Neşriyat
Karakterler

Türk Genci: Sanat tarihi alanında doktora yapmak için İtalya’ya giden duygusal, sadık, arkadaş canlısı, zora ve sıkıntıya gelemeyen ama olaylar karşısında kendini kaybetmeyen bir aydındır.

Fernando: Faşist idare t tarafından aranan bir direnişçisidir. Romanın sonunda hayatını kurtarmayı başaran yeni bir yaşam kurmayı başaran biridir.

Melisa: Türk genci ile aralarında duygusal bir bağ olan ama işkenceye dayanamadığı için intihar eden bir kızdır.

Konusu

Faşist İtalya’daki aşk, macera ve cinayet olaylarını konu alan roman, Mussolini’nin Faşist İtalya’sında yaşayan ve beklediğini bulamayan bir “Türk entelektüel sanatçının açmazlarını ve isyanını konu alır.

Siyah Kehribar Özeti

Türk Genci doktorasını sanat tarihi alanında yapar. Siyah Amber adlı bir barda Fernando adında bir gençle arkadaş olur ve bu arkadaşı sayesinde yeni dostluklar kurar. Tanıştığı insanlardan biri de Melisa’dır. Melisa ile duygusal bir yakınlık başlar. Black Amber’ın garsonu0 Leonardo, oğlu Barbaryo ile birlikte yaşar. Melisa’nın amcası Umbarto, ülkede ünlü bir ressamdır. Melisa, Türk gencini amcasıyla tanıştırmaya götürünce gizemli olaylar başlar. Barbaryo öldürülür. Melissa ve Fernando ortadan kaybolur. Örgüt ise Gizo ve Ivet gibi tanınmış kişilere taraf tutmaları için baskı yapmaktadır. Gizo ve İvet intihar eder. Babaryo’nun babası Leonardo da gizli ajans tarafından öldürülür. Melisa da gelir. Gizli örgüt mensubu Ciyo’nun ölümünün ardından gözaltına alınan Melisa’ya işkence yapılır. Dayanamaz ve intihar eder. Olayların sarpa sardığını düşünen örgüt, Fernando’yu öldürmekten vazgeçer ve onu serbest bırakır. Fernando yeni bir hayata başlar.

Siyah Kehribar – Kitap Açıklaması

Yazarın ilk romanıdır. Türkiye’yi ve Türk insanını çok iyi tanıdığını sonraki kitaplarında ispat eden yazar bu kitabında sadece “insanı ele alır. Kitabın ilk baskısının önsözünde Mümtaz Turhan şöyle der: “Tarık Buğra’nın burada iddiasız görünüşüne rağmen büyük bir tezi, “Yirminci asrın hüznü dediğimiz hastalığı, ele aldığını sanıyorum. Günümüzün trajedisi romandaki maceralara bir fon müziği gibi baştan sona refakat ediyor. Hikâye, Mussolini’nin İtalya’sında geçmektedir.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,484TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular