Ana SayfaRomanElveda Haziran

Elveda Haziran

Elveda Haziran – Sarah Jio

Tür:Roman
Yazar:Sarah Jio
Yayınlanma Tarihi:2014
Yayınevi:Epsilon Yayınevi
Karakterler

June: 35 yaşlarında New ‘York’ta bir bankada müdür yardımcısı olan kadındır.

Amy: June’nin kız kardeşidir. Ancak zamanında June’nin nişanlısı ile yaşadığı ilişkiden dolayı June ile görüşmemektedir.

Ruby: June’nn büyük teyzesidir. Ama romanın sonunda annesi olduğunu öğrendiği kişidir.

Gavin: June’nin kısa zamanda tanıyıp âşık olduğu restoran sahibidir.

Margaret Wise Brown: Çocuk yazarıdır. Ruby ile yakın dosttur.

Mavi Kuş Kitapevi: June’nin küçük yaşlarda ona masal okuyan Teyzesi Ruby’den miras kalan kitap evidir.  

Konusu

June, yıllardır yüzünü görmediği halasının ölüm haberiyle çocukluğunu geçirdiği Mavi Kuş Kitabevi’ne yeniden adım atacaktır. . Anılarını süsleyen bu masal diyarı Haziran’ın içindeki karanlığa ışık tutarken, June kendini yeniden keşfedip gerçekleri öğrenmesine olanak sağlayacaktır.

Elveda Haziran Özeti

June, New York’ta uluslararası bir bankada müdür yardımcısı olarak çalışan 35 yaşında genç bir kadındır. Kız kardeşiyle yaşadığı sorun nedeniyle kendisini görmeyen annesi ile June arasında pek sıcak bir ilişki yoktur. Yoğun bir çalışma temposu olan genç kadın, işi gereği sert ve acımasız bir karaktere dönüşmüştür. Bir gün halası Ruby’nin ölüm haberini alır. Çocukluğunda sık sık ziyaret ettiği ve onlara masal okuduğu halası vefat etmiş ve Mavi Kuş Kitabevi’ni ona bırakmıştır. Bunun üzerine genç kadın, davayı halletmek için Seattle’a gider. Amacı kitapçısını satıp işine ve kendi hayatına dönmektir ancak bu sandığı kadar kolay olmayacaktır.

June, Seattle’a gelip yıllar sonra tekrar Kitabevi’ni gördüğünde, çocukluğunun mutlu anlarını hatırlar. Ruby Teyzesinin kendisine ve kız kardeşi Amy’ye masal okuduğu anları hatırlıyor. Kitapçıda bulduğu mektuplar hayatını değiştirir. Bu mektuplar birbirlerine halası Rubby ve çocuk kitapları yazarı Margaret Wise Brown tarafından yazılmıştır. Tüm harfler belirli bir yerde değildir. June, okuduğu her mektuptaki ipucunu takip ederek başka bir kitaba konmuş harflere ulaşır. Mektupları okurken teyzesinin bilmediği pek çok yönünü keşfeder. Örneğin, Ruby teyzesi bir çocuk yazarı olan Margaret Wise Brown ile arkadaştır. Ayrıca yıllarca yalnız yaşadığını düşündüğü teyzesi evli bir adamla büyük bir aşk yaşamış ve hatta bu adamdan bir çocuğu olmuştur. Okuduğu mektuplardan bu çocuğun evlatlık verildiğini öğrenir.

June’u bekleyen tek sürpriz bu değil. Kitapçının yakınında bir restoran işleten Gavin adında bir adamla tanışır ve ona âşık olur. Gavin harika bir adam olmasına rağmen eski kız arkadaşıyla ortak bir restoran işletir. June bunu öğrendiğinde geçmişteki acısını hatırlar ve Gavin’den uzaklaşmaya çalışır. Bu sırada ablası Amy sürekli ona ulaşmaya çalışmaktadır. Genç kadın, geçmişte yaptığı hatayı affedemediği için ablasıyla görüşmeyi reddeder. June nişanlandığında, kız kardeşi Amy ve nişanlısının bir ilişkisi olduğunu görünce yıkılır. Bu nedenle her şeyden ve herkesten uzaklaşır, kendini işine verir ve bankada müdür yardımcısı pozisyonuna yükselir. Teyzesi Ruby’nin onun için bıraktığı kitapçı kafasını karıştırır. June bir an önce evi satıp işine dönmek ister ama mektupları okudukça merakı ağır basar ve işi erteler.

Bu süre zarfında, kısmen Gavin’e olan sevgisinden dolayı kitapçıyı satmak yerine işletmeye karar verir. Ne yazık ki, kitapçının durumu hiç iyi değil. Bankaya olan borcundan dolayı her an haciz ihtimali vardır. June bankadaki işini bırakır ve New York’taki evini satışa çıkarır. Bu evi satıp tüm birikimlerini katmasına rağmen, elindeki para kitapçıyı kurtarmaya yetmediği için farklı bir yol denemeye karar verir. Kitabevi için bir bağış toplama etkinliği düzenler. Bir yandan bu etkinlik üzerinde çalışırken diğer yandan da Ruby teyzesinin çocuğunu aramaktadır. Bu sırada annesi onu ziyarete gelir ve ondan kız kardeşi Amy’nin kanser olduğunu öğrenir. Ablasının çok az ömrü kaldı ve Amy hamile. Bunu öğrenen June, Amy ile hastaneye gider. Bu arada, sevdiği adam Gavin her zaman yanındadır. Amy, June’dan doğmamış bebeğine bakmasını ister. Bu onun son arzusu. Ablası, bebeğini doğurduktan kısa bir süre sonra ölür.

June, küçük yeğenine ölen teyzesinin ismini verir. Bir yandan Ruby ile ilgilenirken diğer yandan Mavi Kuş Kitabevi’ni kurtarmak için mücadele eder. Okuması gereken son bir mektup kaldı ve ona halası Ruby tarafından yazılmıştır. Teyzesinin yıllar önce yasak aşkından doğan çocuğu olduğunu öğrenir. Bunu öğrendiğinde hüznü ve sevinci bir arada yaşar. O andan itibaren, annesinin mirasını korumak için daha çok çalışır. Yardım etkinliğinden elde edilen gelir kitapçıyı kurtarmaya yetmez. June’un eski patronu en çaresiz anında borç sorununu çözer ve Mavi Kitap Evi satılmaktan kurtulur.

Elveda Haziran – Kitap Açıklaması

“Ama sana bir tavsiye verecek olsam sadece şunu söylerdim, hayatım: Şanssız bir dönemden geçtiğinde ve işler istediğin gibi gitmediğinde, kendi hikâyenin yazarı olduğunu hatırla. Onu seçtiğin herhangi biriyle, istediğin herhangi bir şekilde yazabilirsin. Ve bu güzel ya da trajik bir hikâye olabilir. Seçim senin.”

June Andersen New York’ta yaşayan başarılı bir bankacıdır. İş hayatında her şey yolunda gitse de özel hayatında bir şeyler eksiktir. Bu huzursuz ve tekdüze yaşamı aldığı haberle yerle bir olur: Tüm çocukluğunu beraber geçirdiği büyük teyzesi Ruby ölmüştür. Ruby’nin Seattle’daki kitabevi ise June’a miras kalır. Hem kitabevinin geleceğiyle hem de kendi hayatıyla ilgili June’un bir karar vermesi gerekmektedir.

Bu kararı verirken geçmiş ona ışık tutar. Kitabevinde, çocukluğunda sayısız kere dinlediği masalın yazarı ve teyzesi arasındaki mektuplaşmayı öğrenir. New York’tan Seattle’a yaptığı bu yolculukta June kendini, geçmişini ve bildiğini sandığı şeyleri yeniden keşfeder.

Aydede’den ilham alarak yazdığı bu romanında okurları June’un gizemli geçmişine ve geleceğine davet ediyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular