Ana SayfaRomanDevlet Kuşu

Devlet Kuşu

Devlet Kuşu – Orhan Kemal

Tür:Roman
Yazar:Orhan Kemal
Yayınlanma Tarihi:1958
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Mustafa: Romanın ana karakteridir. Aşk ve para ikileminde kalan bir tiptir. Para uğruna Hülya ile evlenmiş ama daha sonraları ayrılır. Yakın arkadaşları sülo ve Murat, sevdiği kız ise Aynur’a geri döner.

Mehmet: Yoksul ve para hırsı olan bir adamdır. Mustafa’nın babasıdır. Baskı ile Mustafa’yı sevmediği biri ile evlenmesini ister.

Ayten, Nurten ve Erol : Mustafa’nın kardeşleridir. Ailesini destekler ve Mustafa’nın evlenmesini isterler.

Aynur: Mustafa’nın sevdiği kadındır. Mustafa evlenmiş olsa da ona geri döner ve onunla bir arada olmak ister.

Sülo ve Murat: Mustafa’nın yakın arkadaşlarıdır. Beraber köfteci açma hayalleri vardır.

Hülya: Varlıklı bir ailenin kızıdır. Mustafa onunla ailesinin paraya olan ihtiyacı nedeniyle evlenir. Kırılgan bir yapısı vardır ve hayal aleminde yaşamaktadır. Mustafa’yı filmlerdeki Jean Paul Belmondo’ya benzettiği Mustafa’yı görür ve aşık olur.

Zekeriya: Hülya’nın zengin babasıdır. Kızının mutluluğu için Mustafa’nın kızı ile evlenmesini ister.

Konusu

Mustafa’nın yoksulluk içinde yaşaması ve ailesinin para ihtiyacından dolayı sevdiğini bile bir kenara bırakarak başka biri ile evlenmesini konu edinen roman. Daha sonraları Paranın mutluluk getirmeyeceği, arkadaşları ve sevdiğinden daha önemli olmadığını ve geri dönmesini ele almıştır.

Devlet Kuşu Özeti

Sülo, Avare Mustafa ve Çingene Murat ayrılmaz üçlü olarak anılan üç arkadaştır. Mustafa’nın hayali bir köfteci açmaktır. Mahallelerinde Zekeriya adlı bir adam tarafından yaptırılan apartmana bekçi olur. Apartmanın sahibinin kızı Hülya, aşk romanları okuyan ve rüyalar dünyasında seyahat eden kaprisli bir kızdır. Hülya, Mustafa’yı görünce çok etkilenir ve babasının yanında işe aldırır. Mustafa, ailesini kurtarmak için isteksizce Hülya ile evlenir. Mustafa’nın ailesi rahatlamaya başlar ama Mustafa’nın aklı Aynur’dadır. Yeni hayatına alışamayan Mustafa, bir gece sarhoş olur ve Aynur’un yanına gelir. Sonra mahalleye gidip ona küfürler ve kayınpederi Zekeriya’yı çağırır. Hülya olanları görünce bayılır. Ağır hasta olan Hülya’nın üç gün yaşıyor. Babası Mustafa’ya kızına gitmesi için para verir ama o parayı almaz ve hastaneye görmeye gider.

Mustafa daha sonra mahallesine arkadaşlarına ve sevdiği kıza geri dönerek istediği mutluluğu bulmaya çalışır.

Kısa Bilgiler
  • Orhan Kemal’in aynı adlı kitabından uyarlanan 1980 yapımı bir Türk filmidir.
  • Film komedinin yanında dram öğeleri de içerir.
  • 1961 yapımı Avare Mustafa filminin yeniden çevrimidir.

Devlet Kuşu – Kitap Açıklaması

Çok az yazar henüz hayattayken klasikler arasındaki yerini alır. Orhan Kemal de bu yazarlarımızdan biri ve aradan geçen bunca yıl da asla onun değerinden ve okuruyla kurduğu yakın ilişkiden bir şey eksiltmedi. Bugün yazılmış kadar taze metinleri ve yıllar öncesinden bugünü de çözümleyebilen derin gözlemciliğiyle Orhan Kemal, Devlet Kuşu adlı bu kitabında da pay alamadığı zenginlikten yer kapmaya çalışanların çelişkili hikâyelerini anlatıyor. Günümüzde de güncelliğini yitirmeyen bir sınıf atlamakla sınıfta kalmak mücadelesi…

Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular