Ana SayfaRomanDenizin Çağırışı

Denizin Çağırışı

Denizin Çağırışı – Kemal Bilbaşar

Tür:Roman
Yazar:Kemal Bilbaşar
Yayınlanma Tarihi:1943
Yayınevi:Bilgi Yayınevi
Karakterler

Öğretmen, Zehra, Adalet

Konusu

Bir kasabada öğretmenlik yapan gencin psikolojik sorunlarına, çelişkilerine ve iç dünyasının derinliklerine inmemizi sağlar. Çalışmada öğretmenin deneyimlerine ve düşüncelerine tanık oluyoruz. Son olarak, iş intiharıyla sona erer.

Denizin Çağırışı Özeti

Küçük bir kasabada öğretmenlik yapan genç adam, kendisini nefes almaya çağıran bir şey olduğunu düşünerek nihayet İzmir’e gider. Bilinmeyen bir yolculuğa çıktı. Bir şey onu İzmir’e çağırdı ama oda o kişinin kim olduğunu bilmiyor. Roman aslında öğretmenin İzmir’e gelişiyle başlar.

Çocukluğunu çok zor koşullarda geçirmiş, hem maddi hem de manevi olarak çok acı çekmiş, ailesi şok edici olaylar yaşamış ve onun burukluğundan bir türlü kurtulamamış bir karakterdir. Bu düşüncelerle İzmir’deki ilk gecesini geçirir. Çok geçmeden kaldığı pansiyonun sahibinin kızı Zehra ile tanışır ve nişanlanır. Öğretmen Zehra ile nişanını bir sorun olmayınca keser. Bu nişan alma olayı odada hiçbir anlam ifade edemez. Adalet adında bir fahişeye âşık olur. Kazandığı parayı Adalet için harcıyor. Onun öğretisi de sona erer. Bu durumlar onun üzerinde büyük bir psikolojik etki yaratır.

Hem maddi hem de manevi olarak bitti. Bu olaylar nedeniyle yaşadığı bunalım sonucu denize açılır. Onu İzmir’e çağıran şeyin sarı saçlı bir deniz tanrıçası olduğunu düşünür. Kendini denizin serin sularına bırakarak; intihara teşebbüs eder. Bu onun sonu olacak.

Denizin Çağırışı – Kitap Açıklaması

Denizin Çağırışı, Türk edebiyatında, psikolojik yabancılaşmanın konu edildiği ilk roman olması açısından önemli bir yapıt. Yazıldığı dönemde yeterince anlaşılamayan Denizin Çağırışı’nda, bir kasaba öğretmeninin ruhsal sorunlarını, çelişkilerini, onun iç dünyasının derinliklerine inerek, büyük bir incelikle anlatıyor Kemal Bilbaşar.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular