Notre Dame’ın Kamburu

Notre Dame’ın Kamburu – Viktor Hugo

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanVictor Hugo1831
Karakterler

Quasimodo: Romanın ana karakteridir. Çingeneler tarafından katedrale bırakılan bu çocuğa ismini Rahip Claude Frollo vermiştir.

Esmeralda: Güzel ve genç bir çingene kızdır.

Claude Frollo: Bekar kalması gerekirken Esmeralda’ya aşık olan rahiptir.

Pierre Gringore: Bir şairdir. Yolu çingene mahallesine düştüğünde Esmeralda ile tanışır.

Louis XI: Dönemin Fransa kralıdır.

Phoebus: Esmeralda’nın aşık olduğu yüzbaşıdır.

Jehan Frollo: Claude Frollo’nun kardeşidir.

Fleur-de-Lys: Gondelaurier Phoebus’a aşık olan soylu kızdır.

Konusu

Roman, çirkin, kambur, engelli ve çok tuhaf bir yaratık olan Kilise zangocusu ile Fransa’nın ruhani ve dini lideri Claude Frollo’nun Çingene Kızı Esmeralda’ya olan aşkı ve ortaya çıkan ikilem ve tepkileri konu alıyor.

Fransa’da imparatorluk döneminin karanlık günlerinden kesitler sunan bir kitap, Victor Hugo, kaderin insanların hayatındaki yerini ve bu yoksulluğun insanları köreltmediğini ortaya koyuyor.

Notre Dame’ın Kamburu Özeti

Eserde Claude Frollo adlı bir rahip katedralin önünde bir bebek bulur. Çok çirkin bir bebek olduğu için ona Latince “eksik-tamamlanmamış adam” anlamına gelen Quasimodo adını verir. Quasimodo büyüdükçe katedralde komi görevine başlar. Bir süre sonra zil sesiyle sağır olur.

Bir gün Esmeralda adında bir kızla tanışır. Esmeralda genç ve güzel bir kızdır. Bu kız küçükken Çingeneler tarafından ailesinden kaçırılmış. Quasimodo ona aşık olunca işler karışır. Çünkü Papaz Claude Frollo’nun da Esmeralda’ya karşı hisleri var. Esmeralda ise hayatını kurtarmak için özgür ruhlu bir filozof ve aynı zamanda bir şair olan Gringoire ile evlidir.

Esmeralda’nın kalbi, asil ve zengin bir ailenin kızıyla nişanlanmasına rağmen çapkın ve yakışıklı bir subay olan Ph Olanbus tarafından çalınmıştır. Frollo, kıskançlığı ve karşılıksız aşkına duyduğu nefretin ardından, Esmeralda ve Phœbus karşılaştıklarında bir gece kaptanı hançeriyle öldürmeye çalışır. Esmeralda’yı suçlar. Herkes Esmeralda’nın bir çingene ve bir büyücü Olduğunu düşünerek bunu yaptığını düşünür. Esmeralda suçlu olmadığını söylese de insanlar çingene yerine rahibeye inanmayı tercih ediyor.

Esmeralda, infaz gününde katedralin önündeki kargaşadan yararlanan ve Notre-Dame Kilisesi’ne sığınan Quasimodo tarafından kaçırılır. Askerler idam edemez çünkü o zamanlar ilahi adaletin kralın adaletinden daha üstün olduğuna inanılırdı, böylece Tanrı’ya sığınanlar cezalandırılmazdı ve bu da kral tarafından onaylanmıştır. Daha sonra kralın kendisi buna karşı çıkacaktır. Esmeralda’nın hırsızları, dilencileri ve paçavraları Mucizeler Sarayı’nda toplanarak kiliseye yürür. Amaçları onu oradan çıkarmak ve kaçırmaktır. Kral askerlerini gönderir. Esmeralda, Gringoire ve Frollo tarafından kiliseden kaçırılır. Frollo, Gréve Meydanı’nda kendisi için hazırlanan darağacını gösterir ve kendisini ya da ölümü tercih etmesini söyler. Esmeralda Phœbus’ı sevdiğini söylüyor. Frollo daha sonra onu çingenelerden nefret eden Roland Tower’da ölümü bekleyen Gudule Hemşiresine götürür. Askerleri aramaya gidiyor. Gudule, Esmeralda’yı parmaklıklar arkasında kolundan tutarken, tartışmada kendisinden 15 yıl önce çalınan kızı olduğunu öğrenir. Ancak zaman geçer ve askerler gelir. Gudule Hemşire kızını askerlere vermek istemiyor. Bu arada itilir. Kafasını sert bir şekilde vurur ve ölür. Askerler Esmeralda’yı asarlar. Frollo ve arkasında onun Quasimodo Notre-Dame Kilisesi’nin korkuluğundan ölmesini seyreder. Quasimodo, Frollo’nun bunu yaptığını fark eder ve onu iter, Frollo yere düşer ve ölür. Quasimodo bir süre ortadan kaybolur. Bulunduğunda artık çok geç olmuş ve vücudu iskeletlenmiş, Esmeralda’nın vücuduna sarılır.

Notre Dame’ın Kamburu – Eserleri

MüzikalBaleFilm
Notre Dame De ParisNotre Dame’ın KamburuNotre Dame’ın Kamburu

Notre Dame’ın Kamburu – Kısa Bilgiler

 • Ayrıca filmi de çekilmiştir.
 • Çoğu dillerde çevirimleri yayınlanmıştır.
 • Romanın tamamlanması yaklaşık 6 ay sürmüştür.
 • Roman hem yazarın ülkesinde hem de dış ülkelerde oldukça sevilmiştir.
 • Okunması gereken evrenselleşmiş ve dünya klasiklerinin başyapıtlardandır.
 • Notre Dame’ın Kamburu, Hugo’nun en parlak dönemlerinden birinde yayımlandı.
 • Notre Dame De Paris Müzikali, Victor Hugo’nun romanından esinlenerek oluşturulmuştur.
 • Notre Dame’a ithafen isimlendirilmiş birçok okul, tarikat, kitap, film, heykel, tablo ve başka sanat eserleri mevcuttur.
 • Victor Hugo bu romanda insanların yaşamında kaderin yerini ve yoksulluğun insanı köreltmediğini ortaya çıkarmıştır.
 • 1831’de yayımlanan Notre Dame de Paris’in roman kahramanlarından biri öylesine etkili oldu ki Notre Dame’ın Kamburu adıyla tanındı.
 • Notre Dame’ın Kamburu (orijinal ismi: Notre Dame de Paris), Victor Hugo’nun 1831 yılında yayınlanan ve Fransa’da krallık döneminin karanlık günlerinden kesitler sunan romanıdır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 4.4]
Önceki KonuDeniz İşçileri
Sonraki KonuVirginia Woolf
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular