Çete

Çete – Refik Halit Karay

Tür:Roman
Yazar:Refik Halit Karay
Yayınlanma Tarihi:1975
Yayınevi:İnkılap Kitabevi
Karakterler

Kolonel: Emir altında kalan ve kendisine zara gelmemesini isteyen bir karakterdir.

Yzb Ernest: Nina’nın eşidir.

Nina Daniloviç: Güzel, iyi huylu ve ülkesini seven biridir.

Nezih: Vatansever, iyi huylu ve yakışıklı bir çete lideridir.

Recep Bey: Türk Kuvvetlerinin lideridir.

Öksüz ve Yoksul: Kıran Bey çetesinin en önemli adamlarındandır.

Konusu

Rus Çar Prensesi Nına Daniloviç’in Fransız Ernestie ile evlendikten sonra Suriye’deki hayatı, Adana’da bulunan hazineyi alma arzusu ve bu amaca ulaşmaya çalışırken çete komutanı Kıran Bey ile yaşadığı aşk anlatılır.

Çete Özeti

Beyrut’ta bulunan Lübnan Fransız Yüksek Komiserinin istihbarat dairesi başkanı Nina Daniloviç, Albay’a Kilikya’ya gitmek istediğini söyler. Albay prensesin bu günlerde Kilikya’ya gitmesinin tehlikeli olduğunu belirtir. Nina, eski Osmanlı İmparatorluğu’nun hazinesini bulmak için Adana’ya gider. Bu bir ton altın bulacak ve ülkesini sıkıntı içinde kurtaracaktır.

Adana’ya gitmenin iki yolu vardır. Bunlardan biri trenle direkt Rayak-Halep üzerinden, ikincisi ise feribotla Mersin’e gidip oradan trene binmek. Halep-Adana arasındaki demiryolunun çeteler tarafından bozulduğu ve bir askeri trene baskın düzenlendiği ve bu yolun tehlikeli olduğu bilinir. Tek yolun kıyıdan Suriye iskelelerine kereste getiren gemiler kiralayarak Yumurtalık’a gitmek olduğu tartışılır.

Bunu eski komutanı Binbaşı olarak yapan Fransızca öğretmeni Nezih Suad’a. Recep Bey’den bir mektup gelir. Mektupta “Sözümü tutuyorum, sizi cepheye çağırıyorum” yazıyor. Nezih, Recep Bey’in karargâhına gelir. Recep Bey, Amanos’taki çetenin Fransız kuvvetlerine karşı komutasını Nezih’e verdi. Şimdi Nezih’in adı Kıran Bey, on altı kişilik çetenin adı da Kıran Bey Çetesi. Kıran Bey çetesinin ünü her yere yayılır. Kürt çeteleriyle anlaşmalar, birleşmeler var. Nina yoldadır ama Yumurtalık’tan 1 mil önce takip edildiklerini anlar ve gemiden kaçar. Gemiyi basan ispinozlar herkesi öldürür ama prensesi bulamaz. Prensesin kaçtığını anlarlar ve peşinden ateş ederler. Bu arada Kıran Bey çetesinin iki üyesi de oradadır, yoksullar ve yetim. Kızın baygın olduğunu görürler ve Kıran Bey’i yanına almak için harekete geçerler.

Kıran Bey kızın yanına gittiğinde kız hiç konuşmamış ve korkmuştur. Güzel prenses birkaç gün daha konuşmaz ama Kıran Bey’e bir zarar gelmeyeceğini anlayınca her şeyi anlatmaya başlar. Nina, Rus Çarının kızı olduğunu, Fenikelilerin baskısıyla Rusya’dan kaçtığını, Franz Lizb.Ernest ile tanışıp evlendiğini, hazineyi bulmak için Adana’ya geldiğini ancak Finikler tarafından basılır. Bu konuşmalar Kıran Bey’i etkilemiştir. Nina’nın eşsiz güzelliğinden etkilenen Kıran Bey, gözlerini Nina’dan alamaz. Ninada, Kıran Bey’i beğendi ve ona baktığında parlak yüzlü İsa’yı hatırlar. Kıran Bey ve Nina birbirlerine delice âşık olurlar ve sabaha kadar 4 gün boyunca mutluluklarını paylaşırlar Recep Bey’den haber gelene kadar.

Recep Bey prensesin Fransız kuvvetlerine teslim edilmesini emreder ve ardından harekât başlar. Kıran, çok sevdiği ama düşmanı Nina’dan ayrılmak zorunda kalacaktır. Nina ise hiçbir yere gitmek istemediğini, herkesin onu ölü olarak tanıdığını ve Kıran’ı çok sevdiğini söyler.

Genç âşıklar gibi Nina ve Kiran da birbirleriyle konuşmadan ayrılacakları noktaya gelirler. Nina’yı Fransız kuvvetlerinin her gün geçtiği noktalardan birinde bırakacaklar. Kiran ve Nina son kez sarılırlar ve ayrılırlar. Kıran hala Nina’yı düşünür. Arkadaki tepeye çıktıklarında Fransız kuvvetleri tarafından pusuya düşürüldüler. Nina da Kıran’ın pusuya düşürüldüğünü görünce hemen Kıran’ın yanına gider. Kıran’la birlikte kendi birliğine ateş açar. Fransız kuvvetini yok ederler ve Kiran ve Nina hayatlarını yaşam için birleştirir.

Çete – Kitap Açıklaması

Beyrut’ta Suriye ve Lübnan Fransız Yüksek Komiserliği Haber Alma Dairesi nöbetçi eri, üstünün odasına girdi, hazır ol durumda:

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular