Ana SayfaRomanBüyük Umutlar

Büyük Umutlar

Büyük Umutlar – Charles Dickens

Tür:Roman
Yazar:Charles Dickens
Yayınlanma Tarihi:1861
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Pip: Romanın ana karakteri olan bir gençtir. Köyde ablası ile beraber fakir bir hayat yaşamaktadır. Ablasının kocası Joe Gargery onun en büyük destekçisidir. Zenginlik hayalleri kuran hırslı bir adamdır.

Joe Gargery: Pip’in ablasının eşi, köyün demircisi ve Pip’e her konuda destek çıkan arkadaşıdır.

Abel Magwitch: Hapishaneden kaçan ve bir gün ormandan Pip’ten yiyecek isteyip yardım alan ve bu yardımı unutmayan öldüğünde ise tüm mirasını Pip’e bırakan mahkumdur. Charles Dickens bu adamı korkunç heybetli ve çirkin bir adam olarak tasvir etmiştir.

Bayan Havisham: Evlatlığı Estella ile yaşayan yalnız bir kadındır. Pip ile kızının yakın olmasını isteyen ve onları her fırsatta bir araya gelmesini isteyen karakterdir.

Estella: Bayan Havisham’ın evlatlığı genç kızdır. Annesinin Pip ile yakınlaşmasını ister ancak Estella soğuk ve kibirli tavırları olan bir karakterdir.

Konusu

Pip’in sürükleyici hayatını anlatan bu roman, 19. yüzyılda İngiltere’deki maden köylerindeki yaşamı yansıtıyor. Köyün madencisi Joe Gargery’nin çok zor koşullarda çalıştığı, ancak yine de çok fakir olduğu romanda yansıtılıyor. Romanda köylü ile şehir sakini arasındaki uçurum da fark ediliyor. Çünkü Bayan Havisham’ın kibirli tavrı; Estella’nın yüksek sosyete ile evlenme tercihi, zamanın sosyal yapısını açıklamaya yeterlidir. Ayrıca yazar, açgözlülük ve ayrımcılık temelinde sosyal düzene atıfta bulunur.

Büyük Umutlar Özeti

Hikâyenin kahramanı, Philip adında genç bir adam. Kız kardeşi ile fakir bir köyde yaşıyor. En çok sevdiği arkadaşı ablasının kocası ve köyün demircisi Joe Gargery’dir. Pip’in hayatı bir gece ailesinin mezarını ziyaret ettiğinde değişmeye başlar. Bir adam ormanda onunla yüzleşir ve ona yiyecek getirmesini ister. Charles Dickens bu adamı korkunç derecede görkemli ve çirkin bir adam olarak tasvir etmiştir. Bu adam bir süre sonra romanda yeniden ortaya çıkacak ve bu sefer Pip’in hayatını değiştirecektir. Görünüşe göre bu adam hapisten kaçmış biri. Adam Pip’ten yiyecek bir şeyler ister; Pip adamdan o kadar korkar ki, talebini reddedemez. Ama döndüğünde orada başka bir yabancı görür. İlk adamla kavga ederler. Diğer adam kavgadan sonra ortadan kaybolur. Abel Magwitch; yani hapisten kaçan tutuklu kısa sürede yakalanır. Pip bu olayı çabucak unutur.

Bayan Havisham, evlatlık kızı Estella ile yaşayan yalnız bir kadındır. Pip’in kız kardeşinden Pip’i eve göndermesini ister. Bayan Havisham, evlilik sırasında kocası olacak olan adam tarafından reddedildi. Düğün gecesi sabahları yenilecek kahvaltı yıllardır sofrada pasta ile durmaktadır. Pip, Bayan Havisham’ı ziyaret ettiğinde tuhaf davranışını anlayamaz. Bayan Havisham, Pip’ten üvey kızıyla sık sık zaman geçirmesini ister. Estella’nın soğuk ve kibirli tavrı Pip’i rahatsız eder; Ama Estella’ya kızmış olmasına rağmen, Pip ona aşık olur. Pip çok hırslı biri olduğu için bir gün bu zavallı hayattan kaçacağını düşünür. Bu arada Pip’e gizemli bir kişiye miras kalır. Pip, bu mirasın kendisine Bayan Havisham tarafından verildiğini düşünür. Pip, Londra’da Herber Pocket adında bir adamla aynı odada yaşıyor. Avukatı Bay Jaggers, ona kimin yardım ettiğini söylemez. Pip artık Londra’da yaşayan bir beyfendidir. Bu hayata o kadar kapılmıştı ki, onu ziyarete gelen kız kardeşinin iyi kalpli kocasını küçük düşürmüştür. Ama Joe gittikten sonra pişman olur. Ancak Joe, yoksul hayatındaki en büyük destekçisidir. Londra’da Pip, varisinin bir zamanlar yardım ettiği kaçan mahkum olduğunu öğrenir. Hayatının düğümleri çözülmeye başlıyor. Çocukluk aşkı Estella da evlendi ve hatta kocasını kaybetmiştir. Ancak bu olaylardan kaçıp köyü ziyarete geldiğinde Estella ile karşılaşır. Artık ayrılmaları için hiçbir sebep kalmamıştır.

Kısa Bilgiler
  • Roman BBC tarafından  sinema ve dizi film olarak da uyarlanmıştır.
  • Köylü ile kentli arasındaki ekonomik düzey ve yaşam koşulları arasındaki uçurumu dile getiren yazar, bu romanı ile o devrin İngiltere’sindeki toplum yapısını da başarı ile aktarmış oluyordu.
  • Dıckens bu romanı ile Jack London, Richard Llewellyn gibi yazarları da etkilemiş, Dünya edebiyatında köy ile kentli arasındaki uçurumları anlatmaktan hoşlanan romanların ve romancıların da öncüsü olmuş oldu.
  • Dickens,  bu romanı yazdığı yıllarda karısından ayrılmış 1858 sık sık seyahate çıkıp konferanslar vermeye başlamış ama artık çok yaşlanmış ve yorulmuştu. Bu romanını Gadshill’deki evinde istirahate çekilmek zorunda kalacağı yıllar içinde yazmıştır.

Büyük Umutlar – Kitap Açıklaması

Büyük Umutlar, XIX. yüzyıl İngiltere’sinde taşra ortamından büyük kente uzanan tam bir Victoria dönemi romanıdır. Charles Dickens, bu olgunluk dönemi eserinde köyünde zor bir çocukluk geçirdikten sonra esrarengiz bir mirasa konan Pip’in maceralarını anlatır. Gönlü karasevdayla, gözü yükselme hırsıyla perdelenmiş genç Pip’in serüvenleri, sanayileşen toplumdaki sevgisizliği, ikiyüzlülüğü ve para hırsını gözler önüne serer. Büyük Umutlar, Londra’da beyefendi konumuna yükselen Pip’in başından geçenleri anlatmakla kalmaz, birbirinden ilginç karakterlerle tanıştırır okuru.

Dickens, romanın kahramanı Pip’in düşünce yapısını büyük bir incelikle ele alır. Bir yandan bireylerin düşkünlüklerini, başarısızlıklarını anlatırken diğer yandan da çağın gerçeklerine ve değerlerine ayna tutar.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
kaan
kaan
Ziyaretçi
1 yıl önce

Umut🫠

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular