Bütün İsimler

Bütün İsimler – José Saramago

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanJose Saramago1997
Karakterler

Senhor Jose; Elli yaşlarında ve yirmi beş yılla yakın belediye arşivinde çalışmakta olan memurdur. Ayrıca romanın tek karakterdir.

Konusu

Roman, Senhor Jose adında 25 yıldır Nüfus Kayıt Merkez Arşivi’nde çalışan bir karakterin, Doğum ve ölüm kayıtlarının tutulduğu belediye arşivinde, ölüm düzenleme tarihi doğum, evlilik, ölüm kayıtları ile işlenmiştir.

Bütün İsimler Özeti

Romanın geçtiği yer, belirsiz ve isimsiz bir şehirde bulunan Doğumlar, Evlilikler ve Ölümler Merkezi Kayıt Defteri’dir. Bu belediye arşivi, şehrin tüm sakinlerinin sonsuz geçmişe uzanan kayıt kartlarını içerir.

Senhor Jose; romanda özel bir isim verilen tek karakterdir. Senhor José yaklaşık elli yaşında ve yirmi yılı aşkın bir süredir Merkezi Kayıt Dairesi’nde alt düzey bir memur olarak çalışıyor. Senhor José’nin tek konutu belediye binasının bitişiğindedir ve tek bir yan girişe sahiptir. Bürokratik bir işin sıkıcılığına yenik düşerek çeşitli ünlüler hakkında bilgi toplamaya başlar ve bir akşam yan girişi kullanarak gizlice içeri girip kayıt kartlarını çalmaya karar verir.

Bir gecelik bir girişimde, Senhor José yanlışlıkla “bilinmeyen bir kadının” kayıt kartını alır ve onu bulma konusunda hızla takıntılı hale gelir. Senhor José, eski komşularından “bilinmeyen kadın” hakkında bilgi toplamak için bir kayıt memuru olarak gücünü kullanır ve bir telefon rehberine bakması önerildiğinde, tavsiyeyi görmezden gelir, bunun yerine mesafesini korumayı seçer.

Bu kadını aramak onu tüketmeye başlar ve işini yeterince etkiler, böylece Senhor José’ye garip bir şekilde sempati duymaya başlayan Kayıt Memurunun – Merkezi Kayıt Dairesi başkanının – dikkatini çeker. Yazı İşleri Müdürü tarafından bir memura gösterilen bu özel ilgi, Merkezi Kayıt’ın bilinen tarihinde emsalsizdir ve diğer çalışanları endişelendirmeye başlar. Senhor José, bir devlet memuru olarak görevlerini daha da ihmal eder ve hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediği bu “bilinmeyen kadının peşinden gitmek için kariyerini riske atar.

Bütün İsimler – Kısa Bilgiler

  • Portekizli yazar José Saramago , 1998 alıcısı Nobel Edebiyat Ödülü kitabıdır.
  • Roman 1997’de yazıldı ve 1999’da İngilizce ‘ye çevrildi ve Oxford-Weidenfeld Çeviri Ödülü’nü kazandı .
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 4.2]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular