Jose Saramago

Doğum: 16 Kasım 1922 Azinhaga, Santarém, Portekiz

Ölüm: 18 Haziran 2010  Tías, Lanzarote, İspanya

Meslek: Roman ve Oyun Yazarı

Jose Saramago Kimdir?

Lizbon şehrinin kuzeyindeki küçük bir köy olan Azinhaga’da (Ribatejo) doğdu. Fakir bir köylü ailesinin çocuğu olarak büyüdü. Ailesiyle birlikte yerleştiği  Lizbon’da okudu. Öğrenimi sırasında kırsal kentlerde çalıştı. Ekonomik sorunlar yaşamaları nedeniyle okulu bırakarak, makinistlik eğitimi almıştır. Teknik ressamlıktan redaktör, editör ve çevirmene kadar birçok işte bulunarak çalışmıştır.

Bir yayınevinde yayın hazırlama ve prodüksiyon departmanında çalışmıştır. Diario ve Lisboa gazetelerinde kültür editörü olarak çalışarak siyasi yorumlar yazmıştır. İlk aşkı Ilda Reis ile evlendiği yıl subay olarak çalışmaya başladı. İlk çocuğu Violante doğduğunda ilk kitabı Günah Ülkesi (Terra do Pecado) yayınlayarak yayın hayatına başlamıştır. O dönemde faşist diktatörlük altında olan Portekiz’de, Marksist olmanın bedeli işsiz olmakla ödenmişti. Metal fabrikasında işe başlayarak ailesine destek olmaya başlayan yazar, daha sonraları en büyük tutkusu olan yazmaya devam etmek için bu işi bırakıp yeni bir iş aramaya başlamıştır. Portekiz Yazarlar Birliği’nin yönetim kurulunda görev yaparak farklı iş alanlarını bırakıp 1976’dan sonra kendini tamamen kitaplarına adamıştır.

Yazarın biçemi gayet dikkate değerdir. Düz yazılarında, noktalama işareti olarak nokta ve virgülden başkasını kullanmaz. Anlatım dili de oldukça muzipçedir; bu da, okuyucuyu yazara bağlayan bir diğer etkendir.

Kısa bilgiler
  • Saramago, 1998 Nobel Edebiyat Ödülü’ü kazandı.
  • İlk romanı Günah Ülkesi (Terra do Pecado) 1947’de yayınlandı.

Jose Saramago Eserleri

Roman

Jose Saramago’nun Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Jose Saramago’nun sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
1,279TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular