Ana SayfaRomanBaşucumda Müzik

Başucumda Müzik

Başucumda Müzik – Kürşat Başar

Tür:Roman
Yazar:Kürşat Başar
Yayınlanma Tarihi:2003
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Bakan(Fuat), karısı (Maide), Fuat’ın sevgilisi, sevgilisinin kocası(Turgut)

Konusu

Kürşat Başar’ın efsanevi bir aşk hikâyesini anlatan romanı. Eksik kalp, kalbini evli bir adamda bulan küçük kız ve onsuz hayatının eksik olduğunu anlayan bir adam, açılmamış dudaklar ve eksik kelimeleri konu ediniyor.

50’li ve 60’lı yılların karmaşasında unutulup gitmiş gizli bir aşk öyküsünü anlatıyor.

Başucumda Müzik Özeti

Romanın anlatıcı rolünü de üstlenen kadın kahraman, uçak pilotu olma hayalleri henüz çocukken ailesini bile şaşırtan bir kararla gelecek vadeden bir yabancıyla evlenmiş ve gençliğinin büyük bir bölümünü yurt dışında geçirmiştir. Kocası Turgut’un mesleğine. Genç evli çiftler bir süreliğine Türkiye’ye geliyor. 1940’ların Ankara’sının gösterişli balo salonlarında, Amerika’yı görmüş, biraz uçarı, genç, güzel bir kadın, kocasını seven ama aşkı tatmamış genç kadın, bir balo gecesinde yeniden bir balo gecesinde dikkatleri üzerine çekecektir. Siyasi kariyerinin yanı sıra ahlaksızlığıyla da tanınan Fuat ile tanışır. O aşkı bulacaktır. Ancak evli bir kadının sorumluluğu ile karısını boşamak ve onunla evlenmek isteyen Fuat, cevapsız kalacak, kocasıyla tekrar yurt dışına çıkmayı seçecek ve aşkları açıkça ifade edilmeden mektuplarla tutuşturulacaktır.

Türkiye’de yeni bir dönem açılıp Demokrat Parti iktidara geldiğinde, Fuat Menderes hükümetinde önemli bir bakandı. Kadın monoton evliliğinden bıkmıştır. Fuat’ın ısrarlı arayışı sonunda beklenen gerçekleşir. Fuat’tan hamile olduğunu anlayınca çocuk sahibi olmaya gücü yetmese de kocasını terk eder. Bundan sonra tek çatı altında yaşamadan ilişkilerini sürdürürler. 27 Mayıs darbesine kadar. Fuat, Menderes ile birlikte idama mahkûm edilen ve idam kürsüsünde hayatı sona eren iki bakandan biridir.

Başucumda Müzik – Kitap Açıklaması

“Eğer, hayatımızın bir an’ına gidip orada sonsuza dek kalacaksınız deseler yalnızca iki şeyden birini seçmek isterdim. Biri, o çocukluğun bahçesindeki ağacın dalına asılı salıncakta sallanırken… Öteki, bütün hayatım boyunca en çok sevdiğim adamla öpüştüğüm ilk gün… Herkes âşık olmanın ortak dilini bulup yazmaya çalışıyordu. Ama aslında bu kadar basitti işte: Birini öptüğünde salıncakta sallanır gibi hissediyorsan âşıksın.”

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,481TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular