Ana SayfaRomanBoğulmamak İçin

Boğulmamak İçin

Boğulmamak İçin – George Orwell

Tür:Roman
Yazar:George Orwell
Yayınlanma Tarihi:1939
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

George Bowling: Orta yaşlı, sigorta pazarlamacılığı yapan bir adamdır. Sistem çarkının kütlesinin orta sınıfını temsil eder. Yaşadığı hayatı ileriye taşıyabilmesinin mümkün olmadığını bilen modern bir köledir.

Hilda: George’nin eşidir. Tutumlu olmayı abarttığı için yaşamın keyiflerini israf olarak gören biridir.

Konusu

George Orwell en çok 1984 ve Hayvanlar Çiftliği adlı eserleriyle bilinse de yazarın bu eseri de diğer eserleri gibi sistemi ve dönemi eleştiren bir yapıya sahip. Orwel, İki dünya savaşını da yaşamış birisi olarak savaşın kazananının yine emperyalist güçlerin olduğunu, savaşı legal hale getirenlerin yine cephelerin arkalarına kurdukları savaş sanayisiyle ceplerini doldurduklarına dikkat çeker. Romanında işlemek istediği asıl konuyu, kurguladığı hayatların içine öyle güzel entegre eder ki okuyan kişinin gözüne sokmadan hayatın içinden bir konu olarak anlatır. Eleştirilerinden kendi ülkesi olan İngiltere’de nasibini alır. Gittikleri yerlere demokrasi adı altında götürdükleri şeyin aslında modern kölelik ve istiladan başka bir şey olmadığını açık yüreklilikle okuruyla paylaşır. Orta sınıfa mensup olan romanın karakterlerinin yaşantıları üzerinden dönem Londra’sını görmek mümkün. İnsanlar mülk sahibi olabilmek için yıllarca köle gibi yaşayıp, bir nevi sistemin çarklarının dişlilerini oluştururlar. Sıkıştırılmış düzenin içinde sorgulamaktan uzak, kabullenmiş kalabalıkların varlığını kara mizahla işleyen roman güldürürken aynı zamanda düşündürüyor. Yazar, değişen dünya düzeniyle modernleşen hayatların ödediği bedelin, sentetik bir maddenin ağızda bıraktığı tatla özleştiriyor.

Boğulmamak için Özeti

George Bowling, 45 yaşında evli ve iki çocuklu, sigorta pazarlamacılığı yapan bir adamdır. Kasvetli bir hayatı olan George hayat şartlarını istediği gibi değiştiremediğini gördükçe umutsuzluğa yenik düşer ve durumu kabullenir. Yaşadığı evin taksitlerine bir de eşinin negatif tutumları eklendikçe yaşamı iyice renksiz ve tek düze bir hale gelir. İkinci Dünya Savaşının başlamasından hemen önce hayatını sorgulamaya başlayan kahramanımız, çocukluğundan itibaren yaşadığı anıları tekrar gözünün önüne getirir çünkü mutluluğu hatırlayabildiği tek yer orasıdır.

Çocukluğunda, küçük bir kasabada mutlu bir ailesi olan George sıklıkla o yıllarda yaşadığı anılara dalar, O günlerle, son yılların mukayesesini yapar. Çocukluk yıllarında henüz dünya savaşları başlamamış, hayatındaki ilkler yani; ilk kez balık tutması, küçük yaşına rağmen bunu başarmış oluşu, ilk bisiklete binişi, şartlar gereği okulu bırakmak zorunda kalışı, ilk sevgilisi ve savaşın başlamasıyla yaşadığı bölgeden ve ailesinden ayrılıp orduya katılıp yaralanması zihninde tazeliğini korur. Eski güzel anıları mutluluk yüklüdür ve sanki o yıllara dönerse yarım bıraktığı hayatı bu defa eksik kalan yerden tamamlayacağını düşünür. Bu hayallere gölge düşüren bir diğer gerçek de yaklaşan İkinci Dünya Savaşının ayak sesleridir. Kendini bomba yüklü uçaklarla ve insanların huzursuz bakışları arasında hissettiren savaş, sanayiyi bu yönde etkilemiş ve fabrikalar bu sektörü besleyerek savaş eforuna destek vermektedir. George kendi oğlunu bu savaşın içinde hissettikçe bunun anlamsızlığını yeniden sorgular. Bütün dünyayı etkisi altına alacak bu mücadelenin anlamını tam olarak kavrayamamış bir toplumun içinde olmanın sıkıntısı zaten zor olan hayatını iyice zora sokar. Kısa bir nefes alıp, eski güzel anılara dönmek için ailesine ve çalıştığı iş yerine yalan söyleyerek bir haftalık bir süre için Aşağı Binfeld yani çocukluğunun geçtiği kasabaya gider. Yirmi yılı aşkın bir süredir gitmediği kasabada yolunu kaybetmesi uzun sürmez. Her şey değişmiş, yeni yüzlere yeni binalar eklenmiş, fabrikaların sayısı artmış, göç eden insanlarla tamamen yabancı bir yere dönüşmüştür. Eskiden tanıdığı birkaç kişiyle karşılaşsa da aradan geçen yıllar her birini fazlasıyla değiştirmiştir. Şehirdeki modern hayatın sentetik ruhunu bu küçük kasabada da hissetmesi uzun sürmez. Savaş bütün ülkede hissedildiği gibi burada da kendini hissettirmiştir. Sükûtu hayale uğrayan kahramanımız, kaderine teslim olur.

Boğulmamak İçin – Kitap Açıklaması

“Orwell’in ironik mizah anlayışı tazeliğini hiç yitirmiyor. Bu, kaçırılmaması gereken bir Orwell yapıtı.”

-The Observer-

Göbeğinin çapı giderek genişleyen ve evinin taksitlerini ödemekle uğraşan George Bowling kırk beş yaşında, evli ve çocuklu ve yeni aldığı takma dişleriyle kasvetli hayatından çaresizce kurtulmak isteyen bir sigorta pazarlamacısıdır.1939’da patlak verecek olan savaşın gelişini; yemek kuyruklarını, askerleri, gizli polisi ve zorbalığı görerek modern zamanlardan korkmaktadır. Böylece çocukluğunun dünyasına, huzur ve sükûn dolu bir yer olarak hatırladığı köyüne sığınmaya karar verir.Fakat köyünde aradığını bulabilecek mi, orası şüphelidir.

“Çok komik olmanın yanında hayranlık uyandıracak kadar gerçekçi… Bin Dokuz Yüz Seksen Dört’ü burada nüve haliyle görebiliyoruz. Hayvan Çiftliği’ni de… Hem zengin bir okuma keyfi sunan hem de iki klasiğin tohumlarını birden barındıran romanlara kolay rastlanmaz.”

-John Carey, The Sunday Times-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular